טראמפ מבקש עזרה מאירופה ואסיה

​​​​​​​למרות הקריאה לחזור לשגרה: נשיא ארה"ב פנה למנהיגים באירופה ואסיה בבקשה לקבל ציוד רפואי בשל המחסור החמור בארה"ב.

ניסן צור , כ"ט באדר תש"פ

ארה"ב פונה לבעלות בריתה בעולם בבקשה לקבל ציוד רפואי כדי להתגבר על המחסור החמור בארה"ב.

במקביל, מזהיר ארגון הבריאות העולמי כי "ארה"ב עומדת להפוך למרכז התפשטות המגיפה בעולם" ולתפוס את מקומה של יבשת אירופה.

בתדרוך לעיתונאים ביום שלישי בערב אמר הנשיא טראמפ כי "אסור לנו להסתמך על מדינה זרה עבור ההישרדות שלנו. אמריקה לעולם לא תהיה מדינה נתמכת".

אולם מאחורי הקלעים פנו ראשי הממשל האמריקאי לנשיאים ממדינות אירופה ואסיה בבקשה לקבל ציוד רפואי שחסר בארה"ב, לאחר שמספר הנדבקים ממשיך לעלות בצורה משמעותית מדי יום.

הנשיא טראמפ שוחח ביום שלישי עם נשיא דרום קוריאה, מון ג'ה-אין, ובדק האם דרום קוריאה יכולה לספק ציוד רפואי לארה"ב. נשיא דרום קוריאה אישר את השיחה ואמר כי "היא התבצעה לאור בקשתו הדחופה של הנשיא טראמפ".

לדבריו במהלך השיחה "טראמפ שיבח את תוכנית הבדיקה של דרום קוריאה שסייעה להכיל את ההתפרצות של וירוס הקורונה", והנשיא הדרום קוריאני התחייב בפני טראמפ כי יתמוך ביצוא של אספקת ציוד רפואי קריטי לארה"ב "במידה ויהיה עודף מקומי".

בכירים בממשל דיווחו כי דיוויד הייל, בכיר במחלקת המדינה, ביקש את "רשימת המדינות שמסוגלות למכור ציוד רפואי וציוד חיוני לארה"ב ושלח הודעת דואר אלקטרוני לשגרירי ארה"ב במדינות אירופה ואסיה.

"בהתאם לצרכים הקריטיים, ארה"ב יכולה לרכוש רבים מהפריטים האלו במאות מיליונים באמצעות רכישת ציוד קצה כמו מאות אלפי מאווררים". במייל ציין הייל כי ארה"ב מוכנה לבצע רכש מכל המדינות האפשריות "מלבד מוסקבה".

בינתיים מזהיר ארגון הבריאות העולמי כי ארה"ב עלולה להפוך למוקד התפרצות המגיפה ולתפוס את מקומה של אירופה. "אנו רואים כעת האצה משמעותית בהתפרצות המגיפה בארה"ב. לכן יש לה את הפוטנציאל להפוך למרכז המגיפה" אמרה מרגרט האריס, דוברת ארגון הבריאות העולמי.