פרופ' שוקי שמר: "הציבור צריך להבין שמגנים עליו"

פרופ' שוקי שמר על ההנחיות שנועדו לצמצום היציאה מן הבתים: "אנחנו כבר למעשה בסגר די קיצוני, ובלבד שאנשים יקיימו את זה"

103FM , כ"ט באדר תש"פ

פקחי משרד הבריאות אוכפים את הגבלות הקורונה
פקחי משרד הבריאות אוכפים את הגבלות הקורונה
צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר ויו"ר אסותא, פרופ' שוקי שמר, התייחס הבוקר (רביעי) בשיחה עם ענת דוידוב להתפשטות מגפת הקורונה בארץ, להתמודדות עם המשבר ולהנחיות החדשות.

פרופ' שוקי שמר אמר כי הוא "מוטרד מהמצב אבל אני חושב שאנחנו צריכים להמשיך לחיות. אנחנו צריכים לא לשדר תבהלה ופאניקה, כי בסופו של דבר אני חושב שהדאגה והפאניקה הם בעוכרינו".

שמר הסביר כי אם הציבור ישמע להוראות ויהיה בבידוד, "הוא לא צריך להיות בתבהלה, כי הוא עושה את ההוראות הנכונות ומגן על עצמו".

עוד הבהיר: "משרד הבריאות אומר לכולם – 'תישארו בבית כדי להגן על עצמכם'. כל אלה שמפרים את זה חוטאים פעמיים. פעם אחת "חוטאים לעצמם, כי חס וחלילה חלק יהיו חולים". בפעם השנייה, "הם יתפסו מקום של כאלה, שאולי עבדו או נחשפו, והיו צריכים לקבל את המקום הזה כדי שיטפלו בהם כמו שצריך".

פרופ' שמר התייחס לתמונות והסרטונים שמציפים את הרשתות החברתיות והתקשורת בימים האחרונים, של קבוצות שונות באוכלוסייה שלא נשמעות להנחיות משרד הבריאות, ואמר: "במאה שערים וגם בדרום תל אביב, הידיעה כנראה לא הגיעה אליהם". לטענתו, "גם עם התקנות האלה זה לא יעזור אם לא יאכפו אותם", לכן הציע "נוכחות של כוחות ביטחון, משטרה ורמקולים שהיו עוברים ברחובות ומבקשים מאנשים להיכנס לבתיהם".

לטעמו, "בסך הכול אנשים ישמעו לזה הם לא מנסים להתחכך וכדומה. זה לב ליבו של העניין - הציבור צריך להבין שמגנים עליו, שזו לא בקשה של המדינה שרוצה לקבל מס". עוד הוסיף ואמר כי הוא סבור שהתקנות נכונות אך ציין כי "במקביל יש לנו אמצעי אכיפה אחרים אני לא רוצה לראות מדינת משטרה ולראות שמתחילים לאזוק אנשים".

נחזה בתחלואה ותמותה

יו"ר 'אסותא' טען כי "4-3 הימים הקרובים יתנו לנו כנראה אינדיקציה לאן אנחנו הולכים". הוא הסביר כי החולים המאובחנים כיום למעשה חלו "לפני תקופת הסגר, אלה שנדבקו במהלך השבועיים האחרונים. אנחנו נראה אם הסגר משטח את העקומה, אם הוא יראה לנו שיש פחות חולים, בימים הקרובים". פרופסור שמר הדגיש ואמר: "אנחנו חשבנו שנגיע למצב הזה, הבדיקות הן תנודתיות כי זה תלוי בזמן לקיחת הבדיקות, זמן הבדיקה עצמה, זמן ההודעה".

לדעתו לא צריך למהר להטיל עוצר כללי על אזרחי ישראל, "אנחנו כבר די בנזקים קשים מאוד, אני כרופא אומר את הדברים האלה, אבל אני מסתכל על המשק גם כאזרח. סגר קיצוני או עוצר, ההבדלים כבר לא גדולים, אם אני לא נותן לאנשים לרוץ בטיילת, רק לצאת ליד ביתם וללכת למכולת - אני חושב שזה סך הכול אותו דבר. אנחנו למעשה כבר בסגר די קיצוני, ובלבד שאנשים יקיימו את זה, כי יצטרכו לעשות גם עוצר אם אנשים לא יישמעו".

הוא התייחס לנתונים לפיהם צפויים להיות עשרות אלפי חולים בישראל ואלפי מתים, ואמר: "אני מציג את המספרים והתרחישים האלה מלפני חודשים, יש מודלים של התפתחות של מגפות, יש מודלים של התפתחות מגפות אם נוקטים באמצעים כאלה ואחרים, ויש תרחישים קלים. אם המספרים כל יום-יומיים יכפילו את עצמם, אנחנו נגיע תוך שבועיים ל-10,000 חולים, בהנחה והאמצעים שאנחנו נוקטים לא יעזרו".

הוא סיכם ואמר: "אני חושב שמדינת ישראל הולכת נכון, וכן, אנחנו נחזה בתחלואה ותמותה. אבל, גם כשאנחנו מסתכלים על העולם בשיעורי תמותה, אנחנו רואים שבאיטליה זה 4%, צרפת זה 4%, - זו מחלה, יש מחלות ואנשים מתים ממחלות, לצערי. מה שחשוב זה לאכוף את הדברים האלה ושכל אחד מהאזרחים יבין שיש לו גם אחריות אישית וגם אחריות כלפי החברה".