ליל הסדר
ליל הסדר צילום: ISTOCK

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל תוקף הבוקר (רביעי) את פסק ההלכה המתיר שימוש ב''זום'' בליל הסדר לקשישים שנמצאים הרחק מבני משפחתם, ומספר על המאמצים ליצור מנגנון הלכתי-טכנולוגי שיאפשר זאת.

"המכתב מסוכן מאוד, ומה שאנשים מבינים ממנו מסוכן יותר. זוגות עם ילדים מסתמכים על המכתב כדי לעשות ליל סדר עם ההורים, אף רב לא חשב להתיר דבר כזה", אמר הרב פרל בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, "המכתב מסתמך על פסק של הרב שלוש שחשמל מוליד אש. היום זה לא רלוונטי, מחשבים שונים ממכשירי החשמל שהרב שלוש מדבר עליהם".

"מכון צומת עובד על זה כשבועיים ונמצא בקשר עם זום, גוגל וחברות נוספות כדי להתיר עם הדרישות ההלכתיות-טכנולוגיות שלנו", סיפר הרב פרל.

מוקדם יותר תקף את פסק הדין גם הרב הראשי לישראל דוד לאו. "חסר אחריות, אפילו לא מגוחך. חוסר הבנה מינימאלי של המשמעות של פסיקת הלכה. חבל שאנשים קובעים דברים ומטעים את הציבור", אמר הרב לאו לגלי צה''ל.

כאמור, אמש פורסם פסק הלכה המתיר לערוך את ליל הסדר בנוכחות תוכנת "זום". על פסק ההלכה חתמו שורת רבנים ובהם הרב אליהו אברז'ל ראב"ד ירושלים, הרב משה אלחרר רב העיר שלומי והרב שלמה בן חמו.

הפסק, שניתן תחת הכותרת של "אגוד חכמי המערב בא"י", מתייחס לאפשרות של עריכת הסדר כאשר התוכנה נפתחת עוד לפני החג, וכך קשישים המנותקים מבני משפחתם עקב מגיפת הקורונה יוכלו לערוך את הסדר כשהם רואים את בני המשפחה דרך התוכנה.

הרבנים קובעים בפסק הדין כי אין מקום לחשוש לסוגיית הפעלת התוכנה, מאחר שמדובר בהפעלת התוכנה מבעוד יום.

לדברי הרבנים, בנוגע לחשש מ"עובדין דחול" יש להקל במקום מצווה, ובנוגע לחשש שיבואו להקל בנושא גם בימים טובים אחרים קובעים הרבנים שאין לחשש זה מקום מאחר שברור שהימים הללו הם שעת חירום וההיתר הוא לשעת חירום בלבד.

"על כן נראה לנו להתיר, תוך הדגשה שזה רק למצב חירום, ורק לצורך ליל הסדר תש"פ למי שזקוק לזה. וכשם שמתירים בשבת רפואה לחולה שאינו מסוכן, על מנת לרפא אותו ממחלתו, וכך זה", כתבו הרבנים.

"והגדת לבנך" מתכוננים לסדר עם הרב קצין: מה זה "הגדה" של פסח?