הנוער המשפיע: 'נועריבונות'

קבוצה של נערים ונערות התמסרו לרעיון החלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון, ועל

שמעון וינר , א' בניסן תש"פ

נוער ריבונות
נוער ריבונות
שמעון וינר

קבוצת בני נוער חדורי מטרה ואידיאולוגיה, שמאסה בפינויים ובעקירות, החליטה לעשות מעשה ולהקים יש מאין את 'נוער הריבונות', חלק בלתי נפרד מתנועה שכל כולה מוקדשת להחלת הריבונות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון.

הסיפור מאחורי נוער הריבונות מתחיל לפני שנתיים. כאשר ניתן תאריך הפינוי הראשון של נתיב האבות פנתה קבוצת נערים, בראשות יו''ר נוער הבית היהודי בזמנו יאיר בוכניק לתנועת הריבונות, מתוך תסכול על הצורך להגיע לפינויים והרצון למנוע אותם מלכתחילה.

תנועת הריבונות היתה אז בת שבע שנים. התנועה הוקמה על ידי נדיה מטר ויהודית קצובר בשנת 2011 כאלטרנטיבה ימנית מדינית להצעות ויוזמות השמאל ומתוך הבנה שרק כך יוכלו למנוע את אוסלו ג'.

מאז אותה פגישה ובמשך השנתיים האחרונות חרשו מאות בני נוער את הארץ עם רעיון הריבונות והחדירו אל התודעה הישראלית אלטרנטיבה מדינית ימנית למהדרין - כאשר כמעט ואין עיר או יישוב בארץ כיום שלא קיים בו גרעין "נועריבונות".

בכל גרעיני "נועריבונות" בארץ חברים עשרות בני נוער. חברי הגרעינים יוצאים לרחובות העיר, מעמידים דוכנים, מסבירים ומנגישים לעם את תכנית הריבונות ומשלבים ארגון אירועים המוניים כגון: הפגנות, הרצאות סמינריונים ומעל להכל - וועידת ענק, חדרו בני הנוער וראשי תנועת הריבונות אל תוך המיינסטרים של החברה הישראלית, לכנסת ולבסוף להגיע עד למסמך רשמי של הבית הלבן והממשל האמריקני.

''הנוער הוא אחד מעמודי התווך המרכזיים בתנועה" מספרת לנו יהודית קצובר," הם באמת יודעים איך לפנות לעם בצורה הכי נקייה שיש וזה הדבר הכי מקסים וחשוב שנוער יכול לעשות - נוער רציני, אחראי, שלומד את הנושא לעומק ומעביר אותו הלאה לדור העתיד".

כדי להבין מעט יותר על העשייה כיום וההשפעה בעבר של נוער הריבונות, שוחחנו עם יו''ר התנועה, איתמר יום-טוב, תלמיד כיתה יא' מירושלים.

אז מה מטרתכם?

"המטרה הגדולה היא החדרת תודעה בעם ישראל לרעיון הזה שנקרא ריבונות. להעלות את המודעות לעובדה שיש תוכנית שהיא לא תוכנית שתי המדינות ושהיא הרבה יותר אפקטיבית, הרבה יותר טובה והרבה יותר ציונית ויהודית מאשר כל תוכנית אחרת. בעזרת העלאת המודעות אנחנו מקווים להפעיל לחץ על הפוליטיקאים ועל ראש הממשלה".

בדרך כלל תנועות של בוגרים עוסקות בנושאים הללו, איך נכנס הנוער לתמונה?

"הנוער תורם לכל המהלך בכך שהוא נרתם פעם אחר פעם בדרכים חדשות ומשמעותיות. אם זה בעמדות הסברה, במפגש עם אישי ציבור, במדיה, ברשת והכל כדי להעלות את נושא הריבונות על ראש שמחתו של העם בישראל. צריך לזכור שאחרי הכל יש לנו פה תכנית חדשה וטובה שצריך להנגיש לעם, ורק בעזרת ההירתמות של כוח כמו הנוער - אנחנו מצליחים".

"בעקבות פרסום תוכנית המאה לפני כחודשיים יצאה התנועה בקמפיין חירום, שעיקרו להדגיש: ר'יבונות - כן, מדינה פלסטינית - לא' ואף ערכה צעדה אל עבר משרד ראש הממשלה כדי לתת רוח גבית לנתניהו ולהראות לו שהעם איתו והנוער איתו בדרך להחלת הריבונות. הנוער אגב, היווה והוסיף חלק לא קטן לכוח הצעדה.

בפעם הבאה, כשתשמעו את המושג "ריבונות", תזכרו שבשבילכם זה רק עוד מושג מהתקשורת - אבל לחברי התנועה זו מטרה ודרך חיים.