הנוער המשפיע: נוער הבית היהודי

ליאם נמדר יצא לשוחח עם נוער הבית היהודי על השנה הסוערת שכללה שלוש מערכות בחירות וגם איחודים ופילוגים בציונות הדתית.

ליאם נמדר , א' בניסן תש"פ

הנוער המשפיע:  נוער הבית היהודי -ערוץ 7
הנוער המשפיע - נוער הבית היהודי
צילום: באדיבות הצלם

הספינה המכונה "מפלגת הציונות הדתית" חוותה בשנה האחרונה טלטלות רבות ושינויים גדולים.

עמוק בתוך כל הבלאגן הגדול עומד דור העתיד במבוכה גדולה. כדי להבין את התחושות והמחשבות שעוברות על עשרות מבני ובנות הנוער שפעילים בנוער הבית היהודי - יצאנו לראיין רועי גליק, בן 17 מכוכב השחר, תלמיד כיתה י״א בישיבה התיכונית "בני עקיבא - מטה בנימין״ שבבית אל ובחמשת החודשים האחרונים יו״ר נוער הבית היהודי.

אז איך הגעת לתפקיד?

״הכל התחיל מחנוכה של כיתה ט׳", רועי מספר, "נכנסתי למועצת התלמידים של הישיבה והתחלתי לפעול במסגרות שונות, יזמתי פרויקטים וקיימתי אירועים חברתיים. בעקבות כך חנניה בן שמעון, מי שהיה יו''ר הנוער הקודם,ותלמיד כיתה יב' בישיבה, הציע לי להצטרף, תוך זמן קצר הפכתי להיות סגנו וכשפרש למכינה החלפתי אותו בהנהגה".

לדברי רועי, נוער הבית היהודי הוקם לפני כ-5 שנים ומונה היום עשרות בני נוער בני הציונות הדתית. העשייה שלהם נעה בין הפן החברתי בו הם יוזמים פרויקטים חברתיים לבין הפן הפוליטי המתבטא בפעילות מפלגתית, כמו הפעילות הענפה לקראת הבחירות, ובשמירה על קשר עם נציגי ״הבית היהודי״ ברשויות המקומיות השונות.

למה בחרת דווקא ללכת בדרך זו, בבית היהודי?

"זו האידיאולוגיה שחונכתי עליה, ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל. אני רואה את הפוליטיקה של הציונות הדתית ככלי למימוש הערכים שלנו, לגיבוש הזהות היהודית וליצירת חיבורים ואחדות בעם ישראל".

שלוש מערכות הבחירות האחרונות בהחלט היוו חוויה לא נעימה בלשון המעטה לציונות הדתית, לדברי רועי, הנוער אכן ציפה שבמערכת הבחירות האחרונה המפלגה תתחזק או לפחות תשמור על כוחה אך הם התנחמו בעובדה שהגוש התחזק.

"ביצענו פעילויות שטח, תלינו שלטים, עמדנו בצמתים, אך יש מקום לשיפור", הוא אומר.

כמו כן רבים מחברי הנוער התאכזבו מהתנהלותה של המפלגה במהלך השנה האחרונה, מהסיבוכים הפוליטיים, הוויכוחים והפילוגים. אם זאת זה לא גרם להם לאבד מהרצון להמשיך לעשות ולפעול. "לא אהבתי את התנהלות המפלגה בימים הראשונים של הגשת הרשימות לכנסת, בין היתר משום שלא יידעו חלק מחברי הרשימה על האיחוד עם בן גביר. אך בגלל שבסופו של דבר כשהמשיכו כ'ימינה' שמחתי כי זה הדבר הכי טוב לגוש הימין ועם ישראל".

רבים מדברים על הכוח של הנוער, אבל כמה הוא באמת משפיע על נבחרי הציבור?

"לנוער יש כוח מטורף", קובע רועי "אבל היחס של המפלגות לבני הנוער ובעיקר 'בבית היהודי' מתבטא בכך שיש אנשים שרואים את בני הנוער כחלק מהאידיאולוגיה שלהם, ויש כאלו שלא מסתדר להם כלפי חוץ. יש כאלה ויש כאלה, אצלנו במפלגה במידה ונבקש להיפגש עם היו''ר או המנכ''ל - יקבלו אותנו בשמחה ויקשיבו למה שיש לנו לומר".

אחרי השנה ההזויה שעברנו, מה מרגיש בן נוער ממוצע בישראל על פוליטיקה?

"לפי מה שהספקתי להכיר ישנן שתי גישות. האחת היא בני נוער שמתייחסים לפוליטיקה כאל דבר 'מגעיל' שהם מעדיפים לא להיכנס אליו. והגישה השנייה עצמה מתחלקת לשתיים גם - כאלו האוהבים פוליטיקה אך מתיימרים לעסוק בה במובן הרע ולנצל אותה לאינטרסים שלהם, וכאלו שרואים בה אמצעי חשוב לקידום תהליכים משמעותיים. אני משתדל ככל יכולתי להיות מהסוג האחרון וכך גם מטה הנוער כולו."

למרות שהוא רק בן 17, מקדיש רועי הרבה מזמנו לפעילות חברתית ומפלגתית תוך שילוב לוח הזמנים הצפוף של הישיבה בה לומד. בין תעודת בגרות לפעילות מפלגתית הוא נותן מזמנו לקהילה. במסגרת מיזם "חל"ה- חיבור לכל העם" שהקים עם חברו, הם שולחים זוגות בני נוער להתנדבות שבועית קבועה אצל אנשים מבוגרים באיזור מגוריהם, כאשר כל צמד מורכב משני מגזרים שונים, למשל - אחד ציוני דתי והשני חילוני או חרדי.

אתה נמצא באחת התקופות הכי עמוסות שלך בחיים. תעודת בגרות, בחירות, פעילות חברתית, איך אתה מצליח לשלב בין הדברים?

"דבר ראשון אני מאמין ורואה שהקב"ה נותן לי את היכולות והכוחות לשלב. שנית, לדעתי השילוב הוא נכון במקביל לתעודת הבגרות, כי אחד התכנונים שלי לעתיד הוא לעסוק בפעילות ציבורית וחברתית. כרגע המטרה שלי היא לפתח בעצמי את הכישרונות האלו כדי לשמר את הדברים הטובים במדינת ישראל ובמקביל לתקן את הבעיות, וכל זה מתוך רצון גדול לפעול ככל יכולתי בשביל העם שלי".

איזה מסר אתה רוצה להעביר לפוליטיקאים בשם מטה הנוער והנוער כולו?

"״פוליטיקה היא לא מטרה, אלא אמצעי. כשהם מתבלבלים והופכים אותה למטרה - שאר הערכים, שהם הרבה יותר חשובים, נעלמים כלא היו. בנוסף אני חושב שכל המנהיגים בימינו צריכים ללמוד לקחת אחריות ולומר 'טעיתי' גם אם זה לא מסתדר עם יחסי הציבור שלהם. למשל אצלינו בנוער יש כמה חברים שנפגעו מאוד מדברים שעשיתי ולקח לי כמה שבועות אבל בסופו של דבר כתבתי הודעת לקיחת אחריות מסודרת. בסוף זה שווה את זה״.

אם והייתה ניתנת לך האפשרות להגיש הצעת חוק, מה הדבר הראשון שהיית מקדם?

"החלת ריבונות ישראלית מלאה על בקעת הירדן ויהודה ושומרון. יש לנו כרגע ממשל אמריקאי אוהד ואנחנו צריכים לנצל את ההזדמנות הזו בתבונה. אני לא בעד כל תוכנית המאה ומסירת מילימטר מארץ ישראל, אבל אני חושב שצריך ליישם את חלקי הריבונות הטובים שבתכנית."

רועי לא מבטיח לנו שבעתיד יעסוק דווקא בפעילות פוליטית, אבל הוא די בטוח שיעסוק בפעילות חברתית-ציבורית. אנחנו נקווה שמהדור שלו יצמחו מנהיגים טובים וחדשים לעם ישראל.