הרב שמואל אליהו:
אסור להשתמש בחשמל ביום טוב, רק בפיקוח נפש ממש

נשיא איגוד רבני קהילות יוצא נגד פסק ההלכה שמתיר שימוש באפליקציית "זום" בליל הסדר, ואמר כי הרבנים שחתמו על פסק הדין הוטעו בשוגג.

ערוץ 7 , כ"ט באדר תש"פ

אסור להשתמש בחשמל ביום טוב, רק בפיקוח נפש ממש-ערוץ 7
ליל הסדר
צילום: ISTOCK

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת ונשיא איגוד רבני קהילות, יוצא נגד פסק הדין המתיר את השימוש באפליקציה בליל הסדר כדי לערוך ''שידור חי'' לקשישים שלא יכולים להיות עם בני משפחתם.

הרב אליהו חתם על המכתב ששלח איגוד רבני קהילות למאות רבנים ורבניות, "נחוץ להודיע בשער בת רבים שאסור בשום אופן לתקשר על-ידי מחשב ביום טוב - אלא במקרה של פיקוח נפש ממש, ככל דיני חולה בשבת וביום טוב", נכתב.

"מסורת הפסיקה המקובלת על כלל ישראל אוסרת שימוש בחשמל ומחשב ביום טוב. כך סוברים רוב מוחלט של רבני ישראל בארץ ובתפוצות, ספרדים ואשכנזים. מרוקאים ותימנים. אין שום מקום להיתר כל שהוא להשתמש בחשמל ביום טוב - "תורה אחת ומשפט אחד יהיה לכם". שלא תהיה תורה כשתי תורות".

עוד כתבו רבני האיגוד: "שמענו וראינו לאחר בירור כי כמה מהרבנים שחתומים על פסק זה הוטעו בשוגג, ואינם מסכימים על תוכנו כלל ועיקר, ביניהם גדול החותמים הרב אברג'ל הי"ו וכן רבנים נוספים.
לכן נחוץ להודיע בשער בת רבים שאסור בשום אופן לתקשר ע"י מחשב ביום טוב - אלא במקרה של פיקוח נפש ממש, ככל דיני חולה בשבת וביום טוב".

"דיון על היתר ציבורי מחשש לסכנה ציבורית - צריך להתבצע בבית מדרש ולהיות נדון אצל גדולי הרבנים והפוסקים הידועים שכל התורה מונחת לפתחם, וכל ישראל מקבל את פסקיהם, ולא אלה חתומים על המכתב".

"וזכותם של גדולי הפוסקים שאסרו זאת בדורות הקודמים, בהם מרנן ורבנן הראשון לציון הגאון הרב מרדכי אליהו זצוק"ל, הראשון לציון הגאון הרב עובדיה יוסף זצוק"ל, ועוד רבים טובים, ויבדלו לחיים הראשל"צ הרב עמאר הי"ו וכל גדולי הפוסקים בדורנו, תהיה לנו ולכל ישראל למגן ולצינה".