עכשיו, רק המאבק בקורונה

בעבר, הסתכלתי על הקנאים כמשוגעים, אולם, כעת אני מתחיל להבין שהם היו אנשים הגיוניים וערכיים, כמוני וכמוכם.

הרב עדו רכניץ , כ"ט באדר תש"פ

הרב עדו רכניץ
הרב עדו רכניץ
צילום עצמי

ערב חורבן בית שני, כאשר הרומאים צרו על ירושלים, הצליחו היהודים לחלק את זמנם באופן מופלא בין מלחמה ברומאים לבין מלחמות פנימיות אלה באלה.

בעבר, הסתכלתי על הקנאים כמשוגעים, אולם, כעת אני מתחיל להבין שהם היו אנשים הגיוניים וערכיים, כמוני וכמוכם.

מדינת ישראל מתמודדת עם מגפה קשה ועם משבר כלכלי עולמי עצום. אולם, במקביל מנהיגי הציבור שלנו ממשיכים את הקרבות הפנימיים כאילו לא קרה דבר. ממש ימי בית שני. יתירה מזו, הדבר המעליב ביותר הוא שכנראה הפוליטיקאים חושבים שהם מייצגים אותנו ומהווים שליחים שלנו כאשר מתנהגים בחוסר אחריות שכזה.

אמנם, יש החושבים כי המלחמות הפנימיות לא מזיקות למאבק בקורונה, אולם, טעות בידם. הוויכוחים הפוליטיים פוגעים באמון של הציבור בממשלה ובהוראות שלה, והפיצול הפוליטי מקשה על ההתמודדות הרפואית, המשפטית והכלכלית עם המשבר. כל צעד של אחד הצדדים גורר תגובה של הצד השני, ומעגל מלחמות היהודים מסלים והולך.

חשוב לומר, יש בציבור הישראלי מחלוקות עמוקות וחשובות – שאלת היחס לנתניהו, שאלת היחס לבית המשפט העליון, מקומה של היהדות והתורה במרחב הציבורי, שאלת הסיפוח ועוד ועוד. אי אפשר לבטל מחלוקות אלה או להסתיר את קיומן, אבל אומה חפצת חיים יודעת שיש רגע שבו כל המחלוקות מוזזות הצידה מפני המאבק הקיומי.

החלטתו של יולי אדלשטיין להתפטר מתפקיד יו"ר הכנסת ובמקביל הדיווחים על כך שראשי כחול לבן החליטו שלא להצטרף לממשלת אחדות, הם בעיני טעות חמורה מאין כמוה. כרגע הכלל הוא אחד ופשוט: עושים כעת רק מה שמסייע למאבק בקורונה. כל השאר יחכה לימים שקטים יותר.

נכון, יתכן מצב שבו צד אחד במפה הפוליטית ינהג באחריות, והצד השני ימשיך לנהוג בחוסר אחריות. ובכל זאת, אני מאמין שכאשר האבק ישקע, כל אחד ואחד מהמנהיגים ייבחן על פי ההחלטות שלו, ורק מי שינהג בממלכתיות יהיה חלק מהנהגת הממלכה.

 

test770