אלכס סלסקי
אלכס סלסקי באדיבות המצולם

בימים האחרונים, בצל משבר מגפת הקורונה, החוסן הלאומי של הציבור הישראלי עומד במבחן.

לפי קצב ההדבקות והגברת המגבלות על הציבור, הסגר המוחלט כבר באופק. את הצעד הזה נקטו כבר מספר מדינות שמתמודדות עם המגיפה בהיקפים גדולים יותר מישראל, אך אין ספק שהצעד הזה יעמיד את הציבור הישראלי לראשונה למבחן עמידות לאומי ראשון מסוגו. מיתון כלכלי קשה בכל עולם הוא כבר עובדה מוגמרת. 

כאשר נגיף הקורונה יהיה מאחורינו והחיים יחזרו למסלולם, לא ייקח זמן רב עד שהאיומים מדרום ומצפון יחזרו. ארגוני הטרור בעזה יחזרו לבדוק את סבלנותנו עם מטחי רקטות וטילים לדרום ולעבר מרכזי אוכלוסייה. לצערנו התגובה הישראלית להתגרות הפלסטינית לא הייתה מספקת בשנים האחרונות. הדרג המדיני פעל למען הסדרה עם החמאס ולא למען הכרעה, תוך אישור העברת הכסף הקטארי. 

אחת הסיבות לכך שהדרג המדיני לא יצא עד היום למבצע שמטרתו להכריע סופית את חמאס הייתה ההנחה כי לציבור הישראלי אין איתנות וחוסן לימי לחימה ממושכים, שיכללו ככל הנראה פגיעה בחייהם של אזרחים ואובדן חיים. במשטר דמוקרטי הדבר יכול להשפיע גם על הסיכוי להיבחר מחדש על ידי אזרחים שעברו טראומה לאומית. 

לאורך ההיסטוריה היו מקרים של מנהיגים שניצחו מלחמות וריסקו את האויבים, אך לאחר מכן נענשו בקלפי על המחיר שהניצחון גבה מהציבור. זה קרה לצרצ'יל בבריטניה לאחר מלחמת העולם השנייה ולממשלת המערך בישראל לאחר מלחמת יום הכיפורים. 

הציבור הישראלי מוכן לסבול בטווח הקצר, לטובת פיתרון לטווח הארוך. זה נכון לקורונה – וזה נכון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הציבור מצפה ממנהיגיו שידעו לאזן בין האינטרסים הביטחוניים והבריאותיים לבין המחירים הכואבים שעליו לשלם למען הניצחון. 

ערך החיים הוא ערך עליון בישראל. הסיבות לכך טמונה בערכי היהדות, וגם בשל העובדה שאנחנו חברה קטנה ומלוכדת באופן יחסי, למרות השסעים הקיימים, חברה שנלחמה לאורך כל ההיסטוריה שלה, דבר שדרש לא פעם אחדות וערבות הדדית. 

ישראלים יודעים להתגייס למען אלו שהם לא מכירים במצבי חירום וקושי. יחד עם זאת העם בישראל מבין את חשיבות ערך ההקרבה. אנחנו יודעים לציין בגאווה גיבורים שהקריבו את עצמם למען העם, משמשון הגיבור, כלה בקרב תל-חי והגיבורים המודרניים כמו רועי קליין הי"ד, שנהרג בלבנון, לאחר שקפץ על רימון כדי להציל את חייליו.  

מקבלי ההחלטות יצטרכו ללמוד מהחוסן הלאומי והעמידות שלנו אל מול הקורונה. נאום קורי העכביש של נסראללה ב-2006 ניסה לדמות את החברה הישראלית כחברה מפונקת ודשנה, לא משנה כמה חזק הצבא שלה.

לכן היום, בתוך המשבר הקשה שאנחנו חווים יחד עם כל העולם, אויבינו יכולים לגלות את חוסנו האמיתי של הציבור הישראלי. בשנים האחרונות הם ראו סדקים בנחישות הישראלית ורצון לסיים את הסכסוך גם במחיר של וויתורים קשים. הדבר גרם להם להמשיך את הלחץ והאלימות כדי לשפר עמדות. 

תושבי הדרום, אשר נושאים על גבם את השלכות הטרור העזתי, הם אלה שברובם דורשים מהממשלה לנקוט בגישה תקיפה יותר. הם יודעים שאם ישראל תגיב בעוצמה יתרה מתמיד, סביר להניח שהם יצטרכו לשהות שבועות ואולי אף חודשים רבים במקלטים, אך הם מוכנים לכך במידה וידעו שהקורבן יצדיק את עצמו וישים סוף לאיום. 

אם את הקורונה אנחנו נחושים לנצח, גם תמורת נשיכת שפתיים לזמן ממושך, למה שאת החמאס לא נביס אחת ולתמיד?

 

אלכס סלסקי הוא חבר הוועד המנהל של פורום המזרח התיכון - ישראל