מקווה
מקווה צילום: istock

בעקבות כניסתן לתוקף של התקנות החדשות לשעת חירום הנוגעות גם לטבילת נשים במקווה, נרשמה עליה משמעותית בהיקף הפניות ליועצות ההלכה של ''נשמת'' על מנת לברר כיצד לטבול תוך הקפדה על ההלכה ושמירה על הנחיות משרד הבריאות.

במוקד יועצות ההלכה של נשמת (02-6404343) נרשמו בימים האחרונים אלפי פניות של נשים ברחבי הארץ - חלקן בבידוד המבקשות לקבל עצה והדרכה בענייני הטבילה לצד עשרות אלפי כניסות לאתר השו״ת של ''נשמת'' שהוקם במיוחד לימי הקורונה במגוון שפות.

יועצות ההלכה הוציאו גילוי דעת מתומצת אשר מרכז את הכללים לפיהם על נשים לפעול בבואן לטבול. היועצות יחד עם הרבנים עוסקות במענה לשאלות ובכתיבת הנחיות הלכתיות בנושאי טהרת המשפחה וטבילה בעת הזאת, תוך התייעצות רציפה עם גורמים בכירים במשרד הבריאות.

בפתח גילוי הדעת מתייחסות יועצות ההלכה לביקורת בתקשורת הכללית נגד השארת המקוואות לנשים פתוחים: ״לשמירת ההלכה בכלל, והלכות טהרת המשפחה בפרט, נודעת חשיבות יתירה בשעה שעינינו נשואות לישועת ה'. הטבילה במקווה כשר הינה תנאי הלכתי-הכרחי להיטהרות ולביטול ההרחקות בין בני זוג.״

לאחר התייעצויות רבות עם רופאים ווירולוגים בכירים במשרד הבריאות, עולה כי בריכות הטבילה במקוואות המפוקחים מתנהלים על-פי הנחיות המתעדכנות של משרד הבריאות והמשרד לשירותי דת, הינם בטוחים לטבילה ואין חשש להידבקות בזמן הטבילה עצמה. עודף חיטוי הינו סכנה בפני עצמה ולכן יש להישמע להנחיות המדויקות של משרד הבריאות.

היועצות מדגישות כי לנשים בבידוד, נשים עם חום או שאינן מרגישות טוב – אסור להגיע למקווה ואסור להן לטבול וכי אם נוצר מצב שבו לא ניתן לטבול בעת הגעת זמן הטבילה כל דיני ההרחקות נשארים בעינם עד הטבילה.

על פי עיקרי ההנחיות בגילוי הדעת על הנשים להתארגן לטבילה גם בבית, לתאם את מועד ההגעה עם הבלנית ולמנוע התקהלות במקווה ובסביבתו. בנוסף יש לשטוף ידיים בסבון במשך 20 שניות לפני הטבילה ולאחריה. כמו כן מנחות יועצות ההלכה לנקוט במשנה זהירות ולא לגעת במשטחים בעת השהיה במקווה.

יועצות ההלכה מחזקות את הנחיות משרד הבריאות והמשרד לשירותי דת לבלניות ואף קוראות לגיוס נשים שיעזרו בחיטוי בין טובלת לטובלת ובקביעת התורים למקווה. בנוסף קוראות יועצות ההלכה למועצות הדתיות למצוא בלניות חלופיות לאלו מעל גיל 60 או הנמצאות בקבוצת סיכון.

בנוסף מדגישות כי טבילה בים בחופי ישראל ללא מציל כרוכה בסכנת טביעה וטבילה במעיינות מסוכנת אף היא מצד הידבקות בקורונה עקב אי פיקוח על המים.