ח"כ קרן ברק: למנוע אלימות בתוך המשפחה

ח"כ ברק כתבה לשר לביטחון פנים כי היא מודאגת מאלימות משפחתית דווקא בעת הזאת, כשמשפחות סגורות בביתן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט באדר תש"פ

ח"כ קרן ברק
ח"כ קרן ברק
צילום: ערוץ 7

‏‏‏‏ח"כ קרן ברק (הליכוד) שלחה מכתב לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן בנושא הצלת קורבנות נוספים של משבר הקורונהנפגעות ונפגעי אלימות בתוך המשפחה.

"אני פונה אלייך בדחיפות על מנת שתפעיל את סמכותך להגן על חסרי ישע מפני פגיעה נוספת הנובעת ממשבר הקורונהאלימות בתוך התא המשפחתי, אשר נוסקת כתוצאה מ"סיר הלחץ" הנובע מהכרח להישאר בבתים", כתב ברק.

לדבריו, ''מגבלות התנועה, היעדר מסגרות חינוכיות, חוסר ודאות קיומי בצל המשבר הכלכלי ועודכל אלה מגבירים את הלחץ הכבד בתא המשפחתי. זאת, על אחת כמה וכמה במשפחות בהן יש היסטוריה ואינדיקציות לאלימות ופגיעה מינית בתוך המשפחה.

"זו אינה תיאוריה לוגית פשוטה. ע"פ מאמר שפורסם לאחרונה במגזין "טיים", היקף הדיווחים על אלימות בתוך המשפחה במחוז הובאי בסין, זינק ב-300% כתוצאה מההסגר שמשפחות נכנסו אליו כדי להיאבק בהתפשטות מגיפת הקורונה. גם בישראל ישנם, כבר כעת, דיווחים על זינוק בפניות למוקדי החירום של ארגוני הסיוע והעמותות הפועלות נגד אלימות בתוך המשפחה ופגיעה מינית".

"תאר לעצמך את הסיטואציה בה הורה אלים נמצא בדירה קטנה עם ילדיו, ללא פרנסה וללא יכולת לצאת מהבית ולהתנתק. דמיין עד כמה הפתיל קצר ואיך בכל רגע הוא יכול להתפרץ באלימות כלפי בני משפחתו. נסה להבין את החששות של בני המשפחה, שיודעים שהם נמצאים בסיכון לפגיעה קשה והם אינם יכולים לברוחלא יכולים להימלט לבית של חבר וגם לא להסתובב סתם ברחובות או בפארק. אלה אינם דמיונות. זו המציאות בקרב המון משפחות שניתן לזהות ולנטר ככאלו בהן קיים הסיכון הגובר לאלימות. בכוחך ובסמכותך להקנות תחושת ביטחון למשפחות הללו ולהצילן (לא פחות) מתקיפות אלימות שבעת הנוכחית, הן כמעט בלתי נמנעות", מוסיפה ברק.

היא קראה לשר לצאת במבצע מיוחד לניטור, פיקוח וביקור וביקור בבתים ובמשפחות בהן ידוע כי קיימים סיכונים לפגיעה.

"בימים אלה, המשטרה וכוחות הביטחון פורסים כוחות למניעת התקהלויות ושמירה על הסדר הציבורי נוכח המגבלות שהממשלה מטילה. במסגרת אותה פעילות, בסמכותך להפעיל כוחות שיטור ופקחים סמכותיים שיבקרו גם בבתים בהם הסיכון לאלימות הוא נפיץ, ברור ומיידי", הוסיפה.

לשכת השר לביטחון פנים גלעד ארדן ענתה לח"כ ברק: "כחלק מדיון הערכת המצב המיוחדת שקיים עם המשטרה ולאור הסיכון המוגבר לאלימות בתוך המשפחה בימים אלה ובעקבות פניית ח״כ קרן ברק, הנחה השר ארדן את המשטרה לבצע פיקוח מיוחד בתחום זה כולל ביקורים בבתים של משפחות בהן מתגוררות נשים מאוימות או שיש אינדיקציה או חשש לפגיעה בהן".