בריטניה: לא יישרפו גופות יהודים שנפטרו ממחלת הקורונה

בעקבות חוות דעת הלכתית של רבה של זק"א, בריטניה לא תשרוף גופות יהודים אשר נפטרו מנגיף הקורונה.

ערוץ 7 , כ"ט באדר תש"פ

קורונה
קורונה
צילום: איסטוק

ממשלת בריטניה נסוגה בה מההחלטה לשרוף את גופותיהם של נפטרים מנגיף הקורונה לאחר התנגדות עזה למהלך מצדם של יהודים ומוסלמים.

בעקבות העלייה הדרמטית בכמות הנפטרים מקורונה בממלכה, הניחה הממשלה בפני הפרלמנט הבריטי החלטה המסמיכה את הרשויות לשרוף את קורבנות הקורונה, כדי לחסוך במקומות קבורה. הקהילות היהודיות והמוסלמותם במדינה, התנגדו בתוקף להצעה.

בית הדין הגדול בלונדון פנה בבהילות בחצות הלילה אל יו"ר ועד רבני זק"א, הרב יעקב רוז'ה, בבקשה לקבל חוות דעת הלכתית לפיה שריפת גופות נוגדת את ההלכה היהודית ומהווה פגיעה חמורה באמונה היהודית.

הרב רוז'ה, המשמש גם כחבר מועצת הרבנות הראשית ויו"ר 'ועד כבוד המת' ברבנות הראשית, הוציא מכתב מנומק על האיסור החמור בשריפת גופות וחילולםן ועל החשיבות בהבאתם לקבורה על פי כללי ההלכה היהודית. הרב אף צירף פסק הלכה של הרבנות הראשית לישראל משנת 2007, בצירוף מאמר ארוך ומנומק של הרב הראשי לישראל דאז הרב יונה מצגר על האיסור החמור בשריפת גופות.

מצוידים בפסק הדין ובחוות הדעת ההלכתית, פנו רבני וראשי הקהילות היהודיות לשרים וחברי פרלמנט בבריטניה, בבקשה לשינוי הצעת החוק. אחרי כל ההשתדלויות, הצעת החוק שונתה בהוספת סעיף, שכל משפחה שתתנגד מטעמי דת או מצפון בשריפת גופת יקירם, הגופה לא תישרף.

נציגת בית הנבחרים הבריטי, נאז שאה,אמרה: "הוקל לי שהממשלה הקשיבה לדברים שאמרנו על קבורות דתיות עבור מוסלמים ויהודים והביאה תיקון שיענה לדאגות שלנו".

יהודה משי זהב, יו״ר זק״א, ציין כי "המצב בעולם קטסטרופלי, מאות מתים בכל יום כתוצאה מהנגיף, לצערי בין הנפטרים גם יהודים. אנחנו מקבלים עשרות פניות מקהילות יהודיות ברחבי העולם, לבקשות עזרה מול הרשויות במניעת שריפת הגופות. אנחנו נעשה כל מאמץ בכדי לשמור על כבוד המת כפי שאנחנו נלחמים תמיד. אנחנו מתפללים כל יום ומקווים שהמגפה תיעצר ושנוכל לטפל רק באירועים משמחים".