יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתפטר מתפקידו ערוץ כנסת

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מסביר מדוע בחר אתמול (רביעי) להתפטר מתפקידו במקום לציית לפסיקת שופטי בג"ץ שחייבה אותו לכנס את הכנסת ולבחור יו"ר.

בראיון לעיתון "ישראל היום" אמר אדלשטיין, "אין ספק שהצעד שלי תקדימי, אבל כל מה שקורה תקדימי. בג"ץ השתלט מזמן על הרשות המבצעת, וזה ברור. עכשיו יש גם ניסיון השתלטות על הרשות המחוקקת ועל הפרוצדורה שלה. אלה דברים שלא נראו מעולם".

לדבריו, "24 שנים אני במערכת הפוליטית, מהן שבע שנים כיו"ר הכנסת, סירבתי לכל מעורבות של בג"ץ בהחלטות פוליטיות, וכך עשיתי גם בפעם הזו. נכון שזו הפעם הראשונה שמישהו אמר להם 'לא', אבל עשיתי את הפעולה הזו כיו"ר הכנסת, וכמי ששומר על מעמדה ועצמאותה של הכנסת, ולא כאדם פרטי. מה שאני עשיתי לא אומר שעכשיו כל אזרח יוכל לומר 'לא' להחלטה שיפוטית".

"זו לא עבירת תנועה", הוסיף, "נהגתי כאן כמבוגר האחראי, על פי המורשת של מנחם בגין 'לא תהיה מלחמת אחים'. לא לקחתי את האירוע לקצה אלא התפטרתי. אי אפשר להכריח אותי לעשות דברים שבעיניי מסוכנים לדמוקרטיה ומנוגדים לצו מצפוני. אני מקווה שאת הזכות הזו, להתפטר מסיבות מצפוניות, בג"ץ עוד ייתן לי".

בהמשך השיב אדלשטיין לטענה שבהתנהלותו פגע בעיקרון שלטון הרוב, "לכנסת יש כללי עבודה, יש חוק ויש תקנון. אתה יודע כמה פעמים אני בלמתי את הרוב של הממשלות האחרונות, של המפלגה שלי, כשהן רצו לדרוס את המיעוט?! אני פעלתי לפי הכללים והשופטים לא הציגו אף טיעון משפטי שסותר זאת. הם נהגו בחוסר כבוד בכנסת ובמוסד יו"ר הכנסת. הם לא קראו את חוות הדעת של עורכי הדין שייצגו אותי כש־25 דקות לאחר שהוגשה כבר הוציאו החלטה שהיתה מוכנה מראש".

"אני חושב שהשופטים צריכים לשאול את עצמם איך קרה שאדם כמוני, שלא צריך ללמד אותו מהי דמוקרטיה, שמעולם לא יצא נגד בג"ץ ושכל השנים כיבד את בית המשפט, מוצא את עצמו נדחק לקיר עד שהוא צריך לעשות כזה מעשה", טען.