יו"ר המל"ל מאיר בן שבת: אין עדיין אסטרטגיה ליציאה מההסגר

ראש המל"ל מאיר בן שבת בוועדת הקורונה: "צריך לומר ביושר, היינו צריכים לגבש את מנגנון הניהול תוך כדי תנועה".

ערוץ 7 , א' בניסן תש"פ

ועדת הקורונה. הבוקר
ועדת הקורונה. הבוקר
צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

ראש המל"ל מאיר בן שבת השתתף הבוקר (חמישי) בדיון בוועדה המיוחדת לנושא הקורונה וזאת באמצעות שיחת וידאו.

יו"ר הוועדה, ח"כ עופר שלח אמר לראש המל"ל, "אמון הציבור במערכת דרך ההסברה הוא קריטי, איך מתנהל ניהול ההסברה של האירוע?; חייב להיות שולחן עגול שמנהל את פתרון הבעיות ומעצב את האסטרטגיה".

ראש המל"ל מאיר בן שבת השיב, "אין פורמט רשמי לגבי איך הממשלה צריכה להתנהל במצב כמו זה. צריך לומר ביושר, היינו צריכים לגבש את מנגנון הניהול תוך כדי תנועה. ההחלטות הן לא החלטות מושלמות".

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח ביקש למקד את הדיון בניהול המשבר ברמה הלאומית. "לא ברור לנו איך הדבר הזה מתנהל ברמה המערכתית. חשוב לדבר על איך הממשל מתמודד עם הניהול של האירוע בתור מי שמונה על ידי ראש הממשלה. אמון הציבור במערכת דרך ההסברה הוא קריטי, איך מתנהלת ההסברה של האירוע?"

ראש המל"ל מאיר בן שבת: "אתאר את המדיניות ומנגנון השליטה ברמה הלאומית. בסוף ינואר קיבלנו את ההחלטה הראשונה לגבי המגיעים מסין. קבענו בתחילת הדרך שמדובר באירוע 'על משרדי' שבו נדרש לקבל החלטות מהירות. היעד האסטרטגי שקבע ראש הממשלה הוא להביא לכך שמדינת ישראל תוכל להכיל את המגפה בכל ההיבטים. 3 המאמצים עיקריים: 1. מאמץ בריאותי. 2. שימור רציפות תפקודית לאורך זמן. 3. שימור חוסן כלכלי הן של המדינה והן של האזרח".

לדבריו, "הממשלה כולה התכנסה סביב הנושא הזה לא מעט פעמים. בכל דיון ממשלה אנחנו סוקרים את הסטטוס ומדברים על החלטות להמשך. אין פורמט רשמי לגבי איך הממשלה צריכה להתנהל במצב כמו זה. המאמץ הבריאותי מובל על ידי משרד הבריאות. המאמץ הכלכלי מובל על ידי משרד האוצר ולצדו נגיד בנק ישראל. המשרד הכלכלי התומך מובל על ידי שר הכלכלה, בין היתר על מנת לוודא שאין מחסור לאורך האירוע".

בנוגע למעורבות משרד הביטחון באירוע אמר בן שבת, "משרד הביטחון משמר כוננות לקבל הפיקוד בכל רגע נתון ומכיר מקרוב ושותף בקבלת ההחלטות על מנת להיות מוכן אם יידרש לקבל פיקוד על המצב. מאמץ ההסברה הוא בהחלט חשוב אך הוא לא העיקרי".

בנוגע לשאלת היציאה מההסגר אמר בן שבת, "עדיין לא סיכמנו את המדיניות ליציאה מהסגר, צריך לומר ביושר. אנחנו חושבים על זה, לומדים על זה, יש מרכיבים, אבל רעיון מסדר כולל עדיין אין. מה שכרגע קיים הוא בפירוש רעיונות, כיוונים, אבל לא אסטרטגיה מאושרת. אני מקווה שבתחילת השבוע הבא נקיים על כך דיון מסודר בפורום בראשות ראש הממשלה".