דעה
פוליטיקה והסרת מסכות

שופטי בית המשפט העליון התחברו לגוש השמאל וגם אצלם 'רק לא ביבי' לפני הכל.

אהרן לב רן , א' בניסן תש"פ

הפגנת השמאל מול הכנסת, השבוע
הפגנת השמאל מול הכנסת, השבוע
צילום: התנועה לאיכות השלטון

יש הרבה מה לכתוב על הפוליטיקה הישראלית, אפשר גם לנתח, להתלבט, להניח ולהסיק מסקנות. דבר אחד ברור, זה לא מכבר, יצאנו מחודש אדר, חודש של הסרת מסכות, מסכות אמיתיות ולא מסכות רפואיות הנצרכות בימים אלו.

בחודש אדר האחרון הוסרו מסכות רבות ומשמעותיות בגוש השמאל, אם ניתן בכלל לכנות כך קבוצת מפלגות שונות אידיאולוגית אחת מהשנייה כרחוק מזרח ממערב, שהתחברו רק לצורך הדחת נתניהו.

החברה החדשה בגוש השמאל "הציוני", הלא היא הרשימה המשותפת - שחשפה בתקופה האחרונה את דעותיה ואת חזונה בנוגע למדינה היהודית, מיועצו של ערפאת, שתוקף את יועז הנדל על תכנית הסיפוח, היבא יזבק ומושא ההערצה שלה סמיר קונטאר ויש עוד כמובן.

בכחול לבן התעלו על עצמם והוכיחו שישראל מעולם לא היתה לפני הכל, ולמעשה, הדבר היחיד שמבחינתם הוא קודש ולפני הכל זה 'רק לא ביבי' גם אם בשביל זה יחריבו את הדמוקרטיה הישראלית ויחברו לתומכי מחבלים שבמשטר דמוקרטי אמיתי ובבית משפט גבוה לצדק שבאמת עושה(או לפחות שואף) צדק- הם כלל לא היו נכנסים לכנסת.

ואם כבר הזכרנו את מערכת המשפט, אמר בזמנו שופט העליון המנוח המשנה לנשיא מנחם אילון, שבית המשפט לא עושה צדק אלא סדר. בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ לא רק לא רק שלא עושה סדר, הוא הסיבה המרכזית לאי הסדר במערכת.

שופטי בית המשפט העליון שהסירו את המסכה מעל פניהם, הם למעשה, חברי מרכז מפלגות -גוש השמאל. ההתלבטות היחידה היא, האם הם יותר בל"ד או יותר מרצ-יש עתיד. בכל מקרה, מבחינתם 'רק לא ביבי' לפני הכל ואם הרוב היהודי בכנסת שייך למחנה הימין הלאומי הרי ששימוש ב-די 9 (D9) על הכנסת הוא לא כזה נורא.

בג''צ בראשות הנשיאה חיות החליט שהרשות המחוקקת, ציבור הבוחרים, ועוד דבר פעוט ושולי שנקרא החוק- הם לא רלוונטיים. הרשות השופטת החליטה שהיא מעל החוק, ברוכים הבאים לאיראן(ואולי אפילו עבור מדינה כמו איראן זה מוגזם).

נכון, תמיד חשדנו בבג''צ- אבל מה שקרה בשבועות האחרונים היה הסרת מסכות מוחלטת.

אבל יש גם צד טוב, תרשו לי להיות כמו רבי עקיבא שמשחק (צוחק) על השועל שיוצא מבית קודשי הקודשים. היחסים בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת נמצאים כבר שנים במצב עדין ורגיש, כולם הולכים על ביצים. כבר שנים, שההתנגשות החזיתית הזו ממתינה, זו אפילו לא נבואה שמגשימה את עצמה אלא ריסוק מוחלט, חורבן עד היסוד של האמון והיחסים שבין הרשויות.

הדי 9 (D9) הגיע והוא עולה על בית המשפט, הוא גם עובר קצת על הגינה היפה של הכנסת ומעט על חדרו של יו"ר הכנסת. מי שנוהג באותו די 9 היא לא אחרת מהנשיאה חיות והחבורה שרצה אחריה בקריאות תמיכה ועידוד הם "גוש" השמאל בראשות כחול לבן, שרואים רק עד חדרו של יו"ר הכנסת ולא רואים את בניין בית המשפט העליון בהמשך.

או בלשון חז"ל, עד שלא נתקיימה נבואתו של יאיר לפיד להחרבת הדמוקרטיה והכנסת הייתי מתיירא שלא תתקיים נבואתו של מוטי יוגב. עכשיו, שנתקיימה נבואתו של יאיר לפיד בידוע שנבואתו של מוטי יוגב מתקיימת.

ואם נחזור לפוליטיקה הקטנה שלנו ולאופטימיות של רבי עקיבא אז הסיטואציה היא כזו, בעז"ה נתניהו יקים את הממשלה הבאה או עכשיו או אחרי הבחירות הרביעיות בניצחון סוחף (יתכן שתהיה אנקדוטה קצרה של ממשלת מיעוט-משותפת שרק תסייע לימין הלאומי לנצח).

ברור וחד כי לציבור הימין הלאומי נמאס משלטון הדיקטטורה של בג''צ, נמאס מהקוקפיט הלא הראוי ובעיקר נמאס מבחירות.

וגם יולי אדלשטיין זכור לטוב.