ירון קנר
ירון קנר צילום: פרטי

הימים ימי קורונה, ובתקופה זו שבה כולנו בבית ובחיק המשפחה, יש לא מעט אנשים שנמצאים רק בחיק עצמם.

קשישים, אנשים שחיים בגפם, עולים חדשים, חיילים בודדים. חלקם זקוקים לאוזן קשבת, למישהו לדבר איתו, לספר על החששות, להפיג את הבדידות, להתייעץ, לספר ולשאול.

אם אתה או את בעלי אוריינטציה טיפולית (פסיכולוגים, אנשי דת, עובדים סוציאלי, מחנכים, מאמנים וכדומה) או עוסקים בקשר בין אישי ורוצים להתנדב, אתם מוזמנים ליצור קשר ולהשאיר פרטים.

הפונה ישלח למתנדב הודעת ווטסאפ לתיאום שעת השיחה, ומכאן - הם ימשיכו בעצמם.

ירון קנר, מנהל מרכז הינם (Hinam) לסובלנות חברתית אומר בראיון לערוץ 7, "הסגר והבידוד קשים לכולם, אבל יש כאלו שקשה להם יותר. קשישים, חיילים בודדים, כאלו שחיים לבד, אנשים עם חרדות. המטרה היא להקל עליהם באמצעות שיחה אמפטית, הקשבה, עידוד. החיבור בין בני אדם שאינם מכירים, בייחוד בתקופה של הפרדה, מוסיף לחיינו מעט חום ונחמה ועוזר לעבור את התקופה הלא פשוטה הזו".

האם טיפול טלפוני לא פוגע באיכות הטיפול? "חשוב לזכור שלא מדובר בטיפול מקצועי. רוב המתנדבים אינם מטפלים מוסמכים אלא בעלי גישה לתחום ויכולת הקשבה ושיחה - מחנכים, רבנים, מאמנים.

יש בהם אמנם גם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, אך השיחה אינה טיפולית ולא מחליפה טיפול מקצועי בחרדות, מצבי דיכאון קליני או כל מצוקה נפשית אחרת. מדובר בשיחה אוהבת ומנחמת בין אנשים, שיכולה לסייע למי שצריך אוזן קשבת וחבר לשיחה. וזה יכול להיות כל אדם, גם כאלו שסתם מרגישים צורך בחברה ובקשר אנושי בתקופה הזאת, שכפתה עלינו ריחוק והסתגרות".

מרבים לדבר על הצד הבריאותי של משבר הקורונה ונראה שהצד הנפשי נשכח מעט? "מסכים. החוסן הנפשי והחברתי חשוב לא פחות, ויש לפתח, דווקא בימים אלו, פלטפורמות שיתנו מענה גם להיבט זה.

המדינה, הארגונים החברתיים וגם אנשים רגילים מהשטח צריכים להיות כעת קשובים יותר לחלשים בחברה, לבודדים, לאלו שקשה להם יותר. חשוב לתת להם יד תומכת, אוזן קשבת ועידוד.

מעבר לכך, אני סבור שדווקא מעז יצא מתוק. הקושי יכול לחבר בין אנשים, ואולי אפילו בין כאלו שהחיבור בניהם לא היה טבעי לפני כן. חילקנו את המתנדבים למגזרים ושפות כדי שהפונים יוכלו למצוא בן שיח שקרוב לעולמם, אבל אנחנו במרכז הינם מקווים שאנשים דווקא ירצו לשוחח עם אנשים שמחוץ לעולמם המוכר. שהמתנחלת תשוחח עם הערבייה, הרפורמי עם הרב החרדי. זה יכול ליצור שיח מעניין ופורה בין מגזרים ושבטים שביום יום נוטים להסתגר פנימה. ובכלל, נראה שבתקופה הזאת השיח הבין שבטי נרגע קצת. הוא פחות מתלהם, יותר רך. זו הזדמנות שצריך למנף ולנצל, כדי שביום שאחרי המשבר נהיה חברה בריאה יותר ומקוטבת פחות. זה החלום שלי".