ועדת החינוך. הבוקר
ועדת החינוך. הבוקרצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הוועדה המיוחדת להיערכות מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה והחינוך המיוחד בראשות ח"כ ניצן הורוביץ, קיימה הבוקר (חמישי) את ישיבתה הראשונה.

הוועדה קראה למשרד החינוך לשתף פעולה עם מרכז השלטון המקומי ולאפשר לילדים עם צרכים מיוחדים לקבל את הטיפולים להם הם נדרשים במסגרות קטנות בבתי הספר

יו"ר הוועדה ח"כ הורוביץ פנה למשרד החינוך בקריאה לאפשר לילדים רצף טיפולי. "ועדת החינוך קוראת למשרד החינוך להשיב לתלמידי החינוך המיוחד את הרצף הטיפולי ולאפשר להם לימודים מקוונים המותאמים לסוג הלקות". עוד קראה הוועדה לשר הבריאות להחריג את המשפחות של הילדים עם הצרכים המיוחדים מתקנות החירום המגבילות את התנועה ולאפשר להורים ולילדים להתרחק מהבית לצורך התאווררות וחילוץ איברים. "זה מצריך גמישות ופתיחות, אבל זה אפשרי. אי אפשר לכלוא את הילדים בבית", אמר ח"כ הורוביץ.

בישיבה השתתפו חברי הכנסת עומר ינקלביץ', איתן גינזבורג, עידן רול, אורלי פרומן ווליד טאהא.

רחלי אברמזון מנהלת אגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך, ציינה כי בימים האחרונים קיבל משרד החינוך אישור עקרוני ממשרד הבריאות לאפשר כניסה של צוותים רפואיים לבתים, וכי המשרד נערך לשיח עם השלטון המקומי שיאפשר הגעה של תלמידים עם צרכים מיוחדים לטיפולים. היא הוסיפה כי תחודש ההתקשרות למתן שירותי חינוך לילדים חולים בביתם, וכן יחודשו השירותים הטיפוליים הרפואיים שנתנו בשגרה בתוך ממוסדות החינוך.

בין המשתתפים בישיבה שלא נכחו באולם הוועדה, והקשר איתם נוצר באמצעות טלפון היה גם חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל, שביקש ממשרד החינוך וממשרד הבריאות לאפשר לרשויות המקומיות לטפל בילדים עם הצרכים המיוחדים: "יש לנו אפשרות לייצר מסגרות קטנות שיספקו לילדים את הטיפולים להם הם זקוקים. ההורים יוכלו להתאוורר והילדים ימשיכו את הרצף הטיפולי".

קשר טלפוני נוצר גם עם אביבית ברקאי אהרונוף מארגון בזכות. לדבריה, מערכת החינוך לא היתה ערוכה לתת מענה מותאם לתלמידים עם צרכים מיוחדים ולא יצאו הנחיות לצוותי בתי הספר. לטענתה, הלמידה המקוונת לא הותאמה לתלמידים רבים עם צרכים מיוחדים ולא ניתנו טיפולים לתלמידים עם צרכים מיוחדים למעט טיפולים מקוונים הניתנים לתלמידים בגני תקשורת על ידי משרד הבריאות. "הפתרונות שנדרשים על ידי ההורים", אמרה אהרונוף, "הם: מענה בבית במגבלות של משרד הבריאות ובהסכמת ההורים; מתן מענה של טיפול בקבוצות קטנות בבתי הספר וטיפולים מקוונים לכל מי שרלוונטי עבורו ומתאים לו וכן הנחיות ברורות ממשרד החינוך" .

רון נוטקין, אב לבן 4 על הרצף האוטיסטי סיפר: "הלמידה מרחוק הופסקה ולא חודשה והבן שלי נמצא ללא טיפול כבר 12 ימים. אני מאמין שיש דיונים רבים במשרד החינוך אבל אין צעדים אופרטיביים. מבחינתנו, כל הוצאה של הילד מהשגרה מביאה לנסיגה".

ח"כ עומר ינקלביץ' הצביעה על מספר בעיות: "הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שנאלצים להסתגר בבתים אומרים שזה פשוט בלתי אפשרי ושיהיו מוכנים לשאת בכל סנקציה כדי לצאת מהבית להתאוורר עם ילדיהם; לאוכלוסייה החרדית ובדואית אין תשתיות ללימודים מקוונים; משרד הבריאות ומשרד האוצר מייצרים הסברה אבל צריך למצוא פתרונות נוספים עבור אוכלוסיות נוספות שההסברה לא מגיעה אליהם". בנוסף, אמרה ח"כ ינקלביץ', יש לאפשר למתנדבים להגיע למשפחות של הילדים עם הצרכים המיוחדים לצורך מתן עזרה".

אמיתי שוחט מנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: "אנחנו יודעים שהאגף לחינוך מיוחד והשטח היו מוכנים די מהר להתפתחויות והופתענו מאוד מכך שהופסקה פעילותם. לכן חשוב לומר כי המענים לילדים עם מוגבלות צריכים להישאר ולהינתן בכל התפתחות שלא תהיה, ועובדי החינוך המיוחד צריכים להיות מוחרגים. ילדים עם מוגבלות המשולבים במערכת החינוך הם חלק מהכיתה גם בשגרה וגם בחירום. צריך ללוות את המורים שלהם שיידעו כיצד לתת להם את המענים להם הם זקוקים. יש צורך להנגיש את כלל שידורי המשרד לילדים עם לקויות שמיעה, הדבר מתחייב מהחוק וגם מהשכל הישר. הנציבות עובדת מול משרד הבריאות על היציאה להפגה ולאוורור של משפחות שיש להם ילדים עם מוגבלות".

ד"ר הדר ירדני, מנהלת המחלקה להתפתחות הילד ממשרד הבריאות עדכנה: "מיד עם תחילת המשבר הוצאנו הנחיות ברורות למטפלים להמשיך לתת את השירות ופנינו לקופות שימשיכו לשלם למעונות. עד היום הטיפולים ניתנו במספר צורות – שיחות וידאו, סרטונים שנשלחו למשפחות ומטפלים שהגיעו לבתים וילדים שהגיעו בקבוצות קטנות למעונות. עם ההנחיות החדשות שניתנו אתמול אנחנו שוקלים מה לעשות עם הילדים כדי שימשיכו לקבל את הטיפול שמוגדר כשירות חיוני". לעניין החרגת הילדים עם הצרכים המיוחדים מהתקנות, השיבה ירדני בעקבות הדברים שנשמעו בישיבה הנושא יעלה לדיון במשרד הבריאות.

היו"ר הורוביץ הודיע כי יקבע דיון נוסף בנושא כדי לבדוק את ההתקדמות בשטח ולראות הדגמות של הלמידה מרחוק. הוא פנה להורים ולנציגי החברה האזרחית "שלחו לנו שאלות ופניות ואנחנו נטפל ונתייחס".