ח"כ מיקי זוהר: הכנסת נשלטת על ידי הרשימה המשותפת

ח"כ מיקי זוהר תקף בדיון בוועדה המסדרת את כחול לבן, "נכון להיום הכנסת מנוהלת ע"י כחול לבן ונשלטת ע"י הרשימה המשותפת".

ערוץ 7 , א' בניסן תש"פ

הוועדה המסדרת בראשות ח"כ אבי ניסנקורן אישרה את בקשתו של ותיק חברי הכנסת ח"כ עמיר פרץ, על פי החלטת בג"ץ, לכנס את מליאת הכנסת היום בשעה 16:00, לבחירת יו"ר כנסת קבוע.

9 ח"כים תמכו בהצעה לעומת 7 שהתנגדו. בהמשך דנה הוועדה על בקשה לדיון חוזר בהצעה, אך דחתה גם אותה.

ח"כ מיקי זוהר אמר בדיון: "ראש הממשלה הולך להודיע שמהרגע שיתמנה יו"ר כנסת מטעמכם שלא בסיכום, כל הדיונים על ממשלת אחדות יפסקו. ברכות למשותפת על ההישג שמנעה ממשלת אחדות. נכון להיום הכנסת מנוהלת ע"י כחול לבן ונשלטת ע"י הרשימה המשותפת. הרשימה המשותפת מחזיקה בקולות שעושים את ההבדל בין רוב למיעוט. המצב הזה הולך להימשך עד סיום משבר הקורונה, משום שההחלטה שלכם היום קובעת באופן סופי שלאחר סיום המשבר אנחנו הולכים לבחירות רביעיות."

ח"כ יזהר שי הגיב: "מי שמאיים באולטימטום פניו אינם לאחדות, אנחנו לא מתרגשים מהאיומים האלה."

ח"כ שלמה קרעי תקף, "אם אתם רוצים לתת לבג"ץ להשתלט על הכנסת אז תתפטרו כולכם ותנו לבג"ץ לנהל את הכנסת, בשביל מה צריך אתכם? אתם מאפשרים לרשות אחת להשתלט על רשות אחרת, לא היה כדבר הזה. לרשות המחוקקת יש תקנון ויש חוקים".

ח"כ עופר כסיף תקף מנגד, "אנחנו שומעים את הסיסמאות הדלוחות והנבובות של אותם גורמים כאילו הרשות השופטת התערבה בעשייה של הרשות המחוקקת. לא, מי שמונע מהרשות המחוקקת לפעול זו הרשות המבצעת. הרשות השופטת מגנה על הרשות המחוקקת מפני הדורסנות הטוטליטרית של הרשות המבצעת."

ח"כ מתן כהנא הסביר את ההתנגדות לבחירת יו"ר, "כולנו יודעים מה בכוחו של יו"ר הכנסת לעשות לממשלה ולכנסת, הוא יכול מרר את חיי הממשלה ולא לאפשר לממשלה למשול. מעולם מאז הקמת המדינה לא היה יו"ר כנסת מהאופוזיציה. אני לא מבין מה עושה גנץ, מאיר כהן הולך להיות חלק מהאופוזיציה בכל מקרה, הרי יש עתיד מחרימים את נתניהו והוא יפריע גנץ כשהוא יהיה בממשלה. בג"ץ חודר פה ברגל גסה למקומות שלא שלו, לחדור ללב עבודת הפרלמנט זה פשוט מגוחך."

ח"כ אסף זמיר השיב, "הפכו את הרשות המחוקקת לזרועה המבצעת של הרשות המבצעת. זה נכון שמה שקורה כרגע הוא תקדימי אבל ההתנהלות של הקואליציה שלכם בשבוע האחרון היא תקדימית. לא היה דבר כזה ש 61 ח"כים דורשים משהו ואתם מסרבים. זו שבירת כלים שלאחריה אי אפשר להתלונן על דברים שלא נעשו בעבר."

ח"כ אחמד טיבי: "אני קורא ידיעות שכחול לבן שוקלים להציע את בני גנץ כמועמד ליו"ר הכנסת. אני רוצה להודיע שבמקרה כזה הרשימה המשותפת תצביע נגד".

הוועדה דנה ברביזיה שהוגשה ודחתה אותה.