הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: יוני קמפינסקי

מועצת רבני צהר בנושא העלתה לדיון דחוף את נושא קיום ליל הסדר בדרכים וירטואליות, בעקבות הפסיקה המתירה שימוש בתוכנת "זום".

בדיון הוחלט להוציא הבהרה כי שימוש בחשמל ביום טוב כדי להפעיל אמצעים דיגיטליים – אסור, גם לא לצורך חיבור מבוגרים ומבודדים עם בני משפחותיהם.

חברי המועצה ממליצים על קיום אירוע משפחתי מגבש ומשמח 'דמוי ליל סדר' מספר שעות לפני כניסת החג ויוזמים בימים אלו הצעה לתכנית שתתאים לקיום חוויה משפחתית לפסח מותאמת למרחב הוירטואלי.

החלטת מועצת רבני צוהר מגיעה בתגובה לפסק ההלכה של "איגוד חכמי המערב" המתיר לערוך את ליל הסדר בנוכחות תוכנת "זום".

הפסק מתייחס לאפשרות של עריכת הסדר כאשר התוכנה נפתחת עוד לפני החג, וכך קשישים המנותקים מבני משפחתם עקב מגיפת הקורונה יוכלו לערוך את הסדר כשהם רואים את בני המשפחה דרך התוכנה.

הרבנים קובעים בפסק הדין כי אין מקום לחשוש לסוגיית הפעלת התוכנה, מאחר שמדובר בהפעלת התוכנה מבעוד יום, ומתבסס על היתר השימוש בחשמל ביום טוב של רבני מרוקו וצפון אפריקה.

לדברי הרבנים, בנוגע לחשש מ"עובדין דחול" יש להקל במקום מצווה, ובנוגע לחשש שיבואו להקל בנושא גם בימים טובים אחרים קובעים הרבנים שאין לחשש זה מקום מאחר שברור שהימים הללו הם שעת חירום וההיתר הוא לשעת חירום בלבד.

"על כן נראה לנו להתיר, תוך הדגשה שזה רק למצב חירום, ורק לצורך ליל הסדר תש"פ למי שזקוק לזה. וכשם שמתירים בשבת רפואה לחולה שאינו מסוכן, על מנת לרפא אותו ממחלתו, וכך זה", כתבו הרבנים.

הרב ברוך אפרתי: "אי אפשר לשחק עם המערכת ההלכתית"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו