שידור חי מהכנסת

דרמה פוליטית בכנסת. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיש אחר הצהריים (חמישי) את מועמדותו לתפקיד יו"ר הכנסת.

גנץ הוא המועמד היחיד לתפקיד היו"ר, וההצבעה על בחירתו תתבצע בסיומו של דיון אישי.

מטרת המהלך אותו יזם גנץ בתיאום עם בכירים בליכוד הוא מניעת פיצוץ המגעים להקמת ממשלת אחדות, ומשמעותו היא כי המגעים להקמת ממשלה מתקדמים.

גנץ צפוי להיבחר לתפקיד בסיוע קולות חברי גוש הימין, ומשמעות החלטתו להתעקש על בחירתו ליו"ר היא ככל הנראה החלטה ללכת לממשלת אחדות גם במחיר פירוק השותפות של "כחול לבן". יש לציין כי המגעים להקמת ממשלת אחדות נמשכו היום, ובין הצדדים הושגו הסכמות במספר נושאים חשובים.

גנץ הגיש את מועמדותו לאחר שישיבת הנהגת כחול לבן, "הקוקפיט", בה השתתפו בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי הסתיימה ללא הסכמות.

בממשלת האחדות המסתמנת, גנץ צפוי להיות שר החוץ ומ''מ ראש הממשלה, גבי אשכנזי יהיה שר הביטחון.

חברי הכנסת של יש עתיד ותל״ם ביקשו להתפצל לסיעה נפרדת אך להישאר ״כחול לבן״. את סיעתו של בני גנץ הם מבקשים לכנות ''חוסן לישראל''.

טיבי נגד מינוי גנץ ליו"ר הכנסת ערוץ כנסת

מוקדם יותר התברר כי במפלגות השמאל ישנה התנגדות רחבה לפשרה שבמרכזה מינוי בני גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת במקום מאיר כהן.

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הודיע כי מפלגתו תתנגד ליוזמה למינוי בני גנץ ליו"ר הכנסת במטרה להציל את המגעים לממשלת אחדות.

"הרשימה המשותפת תצביע נגד בני גנץ אם יהיה מועמד ליו"ר הכנסת, אנחנו נצביע בעד מאיר כהן. אנחנו לא חלק מהמאמצים להקמת ממשלת אחדות שבה הליכוד מוביל את כחול לבן באף", אמר טיבי.

יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה צייץ ברוח דומה, "לא ניתן יד לממשלה בראשות נתניהו. כחול לבן יחליטו אם הם רוצים לנצח ביחד או להכנע לבד".

ח״כ תמר זנדברג ממרצ מסרה, "לא הענקנו לגנץ את המנדט כדי לנהל מו״מ עם הליכוד, ולא כדי להיות יו״ר הכנסת - וכדאי שהוא יפנים את זה. אם יחליט להעלות את מועמדותו לתפקיד יו״ר הכנסת, אצביע נגד".

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, רמז כי הוא מתנגד ליוזמה. ליברמן צייץ בטוויטר, "‏ישראל ביתנו תומכת במאיר כהן כמועמד ליו"ר הכנסת".