"טיק-טוק" - קריאה להורים להתעורר ומהר

במיוחד ב"חופשת הקורונה" הילדים מבלים זמן יתר מול המסך, ואם אתם שואלים את עצמכם מה זה טיק-טוק הגיע הזמן שלכם כהורים להתעורר.

תגיות: טיקטוק
רחלי עמר ניניו , א' בניסן תש"פ

TikTok
TikTok
צילום: ISTOCK

עם 1.5 מיליארד הורדות ברחבי העולם, טיק-טוק כבשה את חיינו בסערה והדיחה את אינסטגרם, יוטיוב ופייסבוק מראש מצעד ההורדות.

האפליקציה זמינה ביותר מ-150 מדינות וב-75 שפות. מעל 900 מיליון משתמשים ברחבי העולם. בחנוכה האחרון עלה מופע מוזיקלי ענק עם ריקודים ולהיטי טיק-טוק. בקיצור, טיק-טוק פה כדי להישאר, אז כדאי שנכיר אותה ונוכל לדעת איפה הילדים שלנו מבלים.

טיק-טוק (TikTok) היא אפליקציה סינית בבעלות חברת ByteDance ובה המשתמשים יוצרים ומשתפים קטעי וידאו. מדובר ברשת חברתית של קליפים מוזיקליים קצרים. אפשר להוסיף מוזיקת רקע לסרטונים וליצור ריקודים מצחיקים או לשיר עם השפתיים לצלילי השיר. רוצים לשתף תמונה? זה לא המקום. רק וידאו, ושיהיה קצר ומצחיק. זמן הסרטונים הוא עד דקה, והאורך המקובל הוא כ-15 שניות.

אז איך משתמשים? ראשית מורידים טיק-טוק בחנות האפליקציות. אפשר להיות צופה מהצד ורק לצפות בתכנים השונים ברשת. השימוש הנפוץ יותר - משתמש פעיל - ליצור סרטונים, להגיב לסרטונים אחרים ולעשות לייקים. סרטון שמקבל יותר לייקים, מקודם ע"י האפליקציה ומוצע ב-"for you"- אזור מותאם אישית לתכנים דומים.

למרות ההתלהבות, האפליקציה סובלת מאותן בעיות כמו של פייסבוק- פרטיות, פייק ניוז וגורמים המהווים סיכון למשתמשים באפליקציה.

אז מה אנחנו כהורים/ מורים/ מבוגר אחראי צריכים לעשות?

1. פרטיות - החשבון פתוח לכולם ולכן אחוזי הצפייה בו גבוהים יותר. במצב PRIVATE רק מי שמאושר על ידי יוצר הסרטון יכול לצפות בו. ברירת המחדל של האפליקציה היא NOT PRIVATE כלומר כל משתמש יכול לצפות בסרטון ולשלוח הודעות. מומלץ לבחור באופציית PRIVATE ולבקר אחר העוקבים, במיוחד כאשר החשבון הוא של ילדים.

2. הגבלה על ילדים מתחת לגיל 13 - החל מ2019 משתמשים שגילם פחות מ-13 לא יורשו לפתוח חשבון. הסיבה היא שעל אף הגיל הנמוך של משתמשי האפליקציה, הרבה מהסרטונים מכילים שפה בוטה ורמזים מיניים. הילדים לומדים שאלו הדברים שמקבלים הכי הרבה חשיפה ומנסים לחקות סרטונים כאלה. תפקידנו כהורים או כאנשי חינוך לדבר עם הילדים - מה מעלים ומה לא, מה אנחנו רוצים לומר ולשדר, כללי זהירות מרכזיים. וכן, אפשר להעלות סרטונים איכותיים ולהגיע לקהל יעד רחב גם בלי לשדר מיניות.

3. הגבלת זמן השימוש באפליקציה - היום אפשר לעשות את זה באופן ישיר מהנייד לכל אפליקציה. בנוסף, לפני כחודש, בעקבות הביקורות הרבות, בטיק-טוק הודיעו על פיתוח פיצ'ר בטיחות חדש שיצורף לאפליקציה וייקרא 'מצב משפחתי'. הפיצ'ר יאפשר להורים לשלוט על משך הזמן שילדיהם מבלים באפליקציה. ההורים יוכלו לתחום את סוג התוכן בו ילדיהם צופים. בנוסף, מצב "Restricted Mode" יאפשר לצמצם את החשיפה לתכנים מסוכנים ולא הולמים.

4. קבלת הודעות מזרים- אפשר לבטל את האפשרות בהגדרות הפרטיות וכמובן להסביר לילדים לא להתכתב עם מי שהם לא מכירים. גם אם מדובר בהצעה מפתה לסרטון ויראלי שישבור את הטיק-טוק. הסבירו להם לא להעביר תמונות שלהם לאנשים שהם לא מכירים, לא למסור פרטים אישיים וכתובת, גם אם מציעים להם מתנות או הנחות שקשה לסרב להן.

5. נסו לפתח עם ילדכם שיחה על טיק-טוק. אחרי מי הם עוקבים? באיזה סוג סרטונים הם צופים? איזה סרטונים זוכים לחשיפה גבוהה ואילו פחות. כשהם מעלים סרטון, מה המטרה שלהם?

6. תהיו ערניים להתנהגות הילדים - לשעות הגלישה, לאופן התגובות להודעות שהם מקבלים ולאופן התגובות לתכנים שהם צופים בהם. כדאי להסתכל ברשימת העוקבים והנעקבים של הילדים ולהיות מודעים לתופעת הבריונות ברשת. גם בטיק-טוק כמו באפליקציות אחרות יש ילדים ובני נוער שיכולים לנצל את השימוש באפליקציה לרעה.

7. נצלו את הכלי לשימוש חיובי - במילא הילדים מבלים שם שעות. אפשר להגדיר כל יום תחרות משפחתית/ עם חברים בנושא מסוים. אתגר יומי של צילום אוכל/ צילום מטלה/ תחביב, במטרה לנצל את השימוש ברשת לתחרות חיובית ולעורר יצירה ועשיה.

8. בואו גם, כיף פה - פתחו גם אתם חשבון ועקבו אחרי הילדים - חשוב שתכירו את הרשת, תלמדו מושגים בסיסיים. כדי לשמור עליהם, אתם קודם כל צריכים להכיר את האפליקציה בעצמכם. זהירות שלא תתמכרו.

הכותבת היא מנהלת פיתוח והדרכה במרכזי הנוער של OU ישראל