צח"מ
צח"מ צילום: ISTOCK

הפסיכולוג הרב ד"ר אליהו אקרמן הוא אחד הדוברים בכנס אינטרנטי המתקיים בימים אלה על ידי ארגון 'בקדושה'. במיזם הרצאות בנושאי משפחה, הורות, זוגיות ועוד. ד"ר אקרמן מתייחס לרגישויות והנפיצויות בין הורים למתבגרים בימים אלה. שוחחנו אתו על כך.

"במשך שנים עסקתי בנושאי מתח חרדה וטראומות סביב נושאי ביטחון, והיום אנחנו במציאות חדשה שלא הכרנו, איום שלא הכרנו ומכניס את כולנו הביתה", אומר ד"ר אקרמן הרואה במציאות זו גם הזדמנות מחודשת עבור המשפחה כולה:

"המשמעות היא חזרה של ההורים לזוגיות, האדם לעצמו והילדים למשפחה וההורים להורות מול הילדים וזו הזדמנות נהדרת לחשב מסלול מחדש ואת כל החמץ ובמקום ההחמצות שהיו בעבר לחדש דברים ולעשות דברים שלא היינו רגילים אליהם, כי כולנו בבית".

כדי לעשות את הדברים נכון, אומר הרב ד"ר אקרמן כי לעת הזו "נדרשות תעסוקות ודרכי תקשורת אחרות, תקשורת אישית ישירה, משחקים אחד עם השני, לימוד ותעסוקות אחד עם השני. יש כאן אתגר מדהים ומתנה נפלאה".

בדבריו ממליץ הרב אקרמן לכולנו למעט את התלות בעדכוני החדשות שאינם עושים לנו טוב. "אנשים מאוד דואגים ונאחזים בכל מידע שיכול להיות כי מידע הוא שליטה וודאות, אבל אחת הסכנות היא התלות בחדשות. אנשים עומדים מול החשב או הטלוויזיה כאובססיה. זה מזיק ומעלה את רף החרדה. אצל ילדים זה כפל כפליים לעומת המבוגרים. הם מפתחים סיוטים ומחשבות בעקבות הדברים ונוצרות הפרעות גופניות ורגשיות עם תסמינים של ממש".

"המשימה היא להפוך את הדינמיקה. לחזור ולהשתלט על הרגשות המחשבות וגם על תגובות הגוף שלנו. זה דורש לקבוע עיתים לחדשות. מי שנצמד יותר מדי למדיה ומחפש חדשות בכל העולם זה נזק. לכן לקבוע עיתים מוגבלים לחדשות כי עיסוק היתר בחדשות מזיק. צריך לפתח שגרה אחרת, לחפש תעסוקות אחרות ולייצר שגרה של עשייה", עוד הוא מזכיר את ההיצמדות למסכים: "יש קושי של הצעירים שנמצאים מול המסכים, מה שלא בריא, למרות שגם משרד החינוך עושה במסכים שימוש".

"צריך לייצר שיח על הדאגה, כי הילדים מפתחים דמיונות. הקורונה יכולה לקבל ציורים שונים, מה שמשתלט על המחשבות והרגשות. לשמוע, להרפות ולהכיר את כוח הדמיון". ומה באשר לנערי ונערות גיל ההתבגרות שפתאום חשים שיש להם מה לומר על אופן ניהול הבית בו הם נמצאים 24 שעות? הרב אקרמן מציע לחשוב יחד איתם על ההתנהלות. "להקים צח"מ, צוות חירום משפחתי, שבו דנים ומתחילים להתנהל ולא לתת לאירועים לנהל אותנו, כדי שאנחנו ננהל את עצמנו בתוך האירוע. זו הזדמנות לייצר דינמיקה משפחתית חדשה ולהקשיב למתבגרים, ולמתבגרים זו הזדמנות לחזור ולהקשיב להורים בחשיבה מחודשת".

באשר לעולמם של הפסיכולוגים בימים אלה, מספר הרב ד"ר אקרמן כי בניגוד אולי למה שנדמה מספר הפניות דווקא נמוך שכן "בתקופה הזו אנשים מגייסים בתוכם כוחות. לעומת זאת יש אוכלוסיות מוחלשות צריכות עזרה ואז הסיוע הוא נקודתי. למעשה אירועים קשים מגבירים את החוסן אצל הבריאים ואצל המוחלשים זה מגביר את הקושי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו