הרב מרדכי ורדי
הרב מרדכי ורדי צילום: עצמי

רב הקיבוץ הדתי ראש צורים, הרב מרדכי ורדי, פרסם שורה של הנחיות הלכתיות לקראת חג הפסח השנה, בתגובה לשאלות שבהן נתקל בימים האחרונים מקרב תושבי הקיבוץ.

בעקבות השאלות ניסח הרב מכתב ובו קובץ הלכות שייסיעו לבני הקיבוץ להיערך לפסח כראוי על אף ההגבלות על רקע מגפת הקורונה.

בין היתר כתב ורדי, "סיום לתענית בכורות - על הבכורים להקפיד על סיום מסכת ואכילה סמוכה לסיום. אפשר להצטרף לסיום של מישהו אחר באמצעות טלפון או וידאו אינטרנטי".

לעניין ביעור חמץ כתב כי ניתן לפגום באוכל ולקיים את המצווה "ביעור חמץ. לא נקיים מדורה קהילתית. להשתדל להשאיר רק מעט, ומה שנשאר אפשר לבער באופן אחר. להניח את החמץ בכלי ולשפוך עליו אקונומיקה או כל חומר אחר שפוגם אותו מאכילה ורק אז לזרוק לפח. מי שיכול, ישרוף כזית בחצרו, לצאת ידי חובת המצווה לכתחילה."

בהתייחס ל"ניקיונות לפסח" כתב הרב, "השנה יש קושי מיוחד בייחוד לאנשים מבוגרים שרגילים לעזרה. וצריכים לדעת שמעיקר הדין אין צורך לעשות 'ניקיונות לפסח'. הדבר היחיד שנדרש הוא להיפטר מהחמץ. ואפשר להיפטר מהחמץ ובניקוי החמץ הגמור ממקומות מועדים כמו תיקים, מגירות מזווה וכדומה וכמובן בבדיקת חמץ בערב פסח. וגם אם יש כמה ופלים שלא מצאנו אפשר לקיים את ההלכה באמירת נוסח ביטול חמץ שאנו אומרים בעת הבדיקה והביעור."

בעקבות החשש מפני מחסור במזון קבע הרב ורדי "במידה ותהיה מצוקה במלאי של מזון, אני ממליץ להשתמש בהיתר לתערובת קטניות כאשר רוב המוצר איננו קטניות".

בסיום המכתב הוסיף הרב ורדי כי הוא נוטה שלא לבצע הגעלת כלים ציבורית וכי בהמשך ישלח קובץ הלכות להגעלת כלים ביתית.