יש להם תשובות

יש לכם שאלה שאתם מתביישים לשאול? בדיוק בשביל זה הוקמו קבוצות "משיב נפש", שבהן תוכלו לשאול את השאלות שלכם בדיסקרטיות מלאה

אליה עמר , ד' בניסן תש"פ

יש להם תשובות
יש להם תשובות
צילום: איסטוק

לכל נער דתי יש שאלות רבות, ואיך לא? כשהמציאות המודרנית מעמתת אותנו, עם תפיסת עולם חילונית אשר נוגדת את האמונה-זה טבעי שהשאלות עולות ומצטברות, והצורך לתמיכה גובר.

אבל הבעיה האמיתית מתחילה כשאין מי שיכול לעזור ולענות על השאלות הנוקבות.

אותה בעיה גוברת עוד יותר כשהרבה בני נוער מרגישים שאין להם עם מי לדבר במעגל החברים והמשפחה הקרוב אליהם, בין אם בגלל שאין תמיד את הידע התורני הנדרש כדי לספק את התשובות לשאלות שמטרידות אותנו, ובין אם גם כשיש את מי לשאול - בהרבה מן המקרים הביישנות והמבוכה מקשים וקיים בנו החשש שהשאלות שנשאל ישפיעו על הדרך שמסתכלים עלינו ויחס הסובבים כלפינו.

בדיוק כדי לפתור את הקונפליקט הזה, הקימו חבורת בני ישיבות ומדרשיסטיות את פרויקט "משיב נפש"-קבוצות ווטסאפ בהן תוכלו לשאול את כל השאלות הבוערות בכם באנונימיות, ותזכו במהרה למענה תורני מהיר ומקיף.

כדי להבין איך היוזמה המבורכת הזאת עובדת, יצאתי לראיין את ניתאי חיים, בן 21 אשר לומד בישיבת ההסדר מעלה אדומים ומי שיזם את הפרויקט, יחד עם טל לביא, בן 21, תלמיד ישיבת ההסדר בבית אל ורכז המשיבים של הארגון.

ניתאי, איך למעשה נולד הרעיון?

"ראיתי שהיו קיימים מספר פרויקטים שמנסים לתת מענה לשאלות של בני הנוער, אבל לצערי אף אחד מהם לא כלל בתוכו חיבור ישיר ופשוט בין הנערים והנערות לבין האנשים עם הידע המתאים. הרגשתי שיש כל כך הרבה בני נוער שבוערות בהם שאלות באמונה ובחיים שהם מתביישים לשאול את האנשים הבוגרים הסובבים אותם, ופשוט התחלתי לחפש בייני"שים ומדרשיסטיות שדואגים כמוני לבני הנוער – וכך הקמנו את ארגון "משיב נפש" שנותן מענה לשאלות דרך הווטסאפ".

ויש ההיענות גבוהה למיזם?

"כמובן, בני הנוער צריכים עזרה ומענה כמו אוויר לנשימה. מאז שהקבוצות נפתחו הצטרפו אליהן כחמש מאות חברים, וכרגע אנחנו עומדים על שלוש קבוצות פעילות.

הרעיון בבסיס המיזם פשוט מאוד - ישנן את קבוצות השואלים ואת קבוצות המשיבים. בקבוצות השואלים תוכלו לשאול כל שאלה תורנית שמטרידה או מסקרנת אתכם בצורה אנונימית לחלוטין על ידי כניסה לקישור בתיאור הקבוצה. טל, מנהל הקבוצות מעלה את השאלות לקבוצות המשיבים, ושם יכתבו ויערכו את התשובה לשאלה שלכם, ואם יש לתשובה שלושה אישורים מחברי הקבוצה היא נשלחת לקבוצות השואלים. אם מישהו שאל בעבר את השאלה שלכם תוכלו למצוא את התשובות לכל השאלות שכבר נשאלו בקישור, גם הוא בתיאור הקבוצה".

באיזה נושאים וקשיים אתם נתקלים הכי הרבה?

"שואלים אותנו במגוון רחב של נושאים, החל מאמונה וקשיים בהדרכה ועד לנושאים שבינו לבינה. רוב השאלות לא עוסקות במה שהתורה אומרת – אלא כיצד לקיים את דברי התורה למעשה. והדוגמאות רבות: קושי להתלבש בצניעות, שאלות על תפילה ומהות החיים ואפילו על קשיים חברתיים ונפשיים"

יש לכם דוגמאות לשאלות מעניינות שהשבתן עליהן?

"שאלו אותנו האם קיימים חייזרים, למה צריך לשמור נגיעה, ואיך משתחררים מתלות רגשית בחבר. בנוסף, בחרו מספר שואלים לפנות אלינו לפרטי בנוגע לדרכי התמודדות עם נטיות הפוכות, מחשבות אובדניות והתמכרויות – ובמקרים כאלה שוחחנו ארוכות עם השואלים והפנינו אותם לגורמים מקצועיים".

אין לכם חשש מסוים ליפול בתשובות שאתם מספקים? אחרי הכל אתם לא רבנים מוסמכים…

"חשוב לזכור שאנחנו לא ממציאים תשובות, בסופו של דבר עיקר התשובות כבר נמצאות בארון הספרים היהודי, ובשיעורים שרבנים מעבירים. מה גם שלרוב השאלות אין תשובה אחת נכונה. השאלה היא מה הכי נכון לענות, איזו תשובה הכי תתיישב על לב השואל ומה הכי יעזור לו. זאת עבודה שלאו דווקא קשורה לבית המדרש, אלא להכרה בנפש הנער או הנערה. כמובן שאנחנו עושים כמיטב יכולתנו כדי להשתפר, אנו משתדלים לשמש תלמידי חכמים, לשמוע שיעורים, ללמוד אמונה, לברר בעצמינו את הדברים ולהאיר מתוך כך לכלל עם ישראל".

לטל וניתאי יש זווית מבט ייחודית על הנוער שלרבים אין, וכששאלתי אותם מה הם חושבים על המצב של הנוער הדתי בדורנו-התשובה שלהם לא ממש מפתיעה, אבל המסקנה שלהם על הדור מציבה מראה כלפי הבעיות בגישת החינוך הדתי היום.

"רגילים לומר שבני הנוער היום נמצאים במצב ירוד ושהתורה והערכים מהם והלאה, אך מהרושם שאנחנו מקבלים מהשאלות זה ממש לא נראה ככה. מהניסיון שלנו - הדור שלנו שואל הרבה שאלות משום שהוא באמת מחפש תשובות, בני הנוער צמאים להדרכה והכוונה מאנשים שמבינים אותם ומדברים אליהם בגובה העיניים".

יש לכם תוכניות לעתיד?

טל וניתאי ממש משלימים אחד את השני "המטרה שלנו היא אחת-שיקומו כמה שיותר קבוצות, ונגיע למצב שבו כל נער ונערה שזקוקים לעזרה והכוונה יזכו למענה המתאים. ולכן, במיוחד בשבילכם, הקוראים של ערוץ 7-פתחנו שתי קבוצות נוספות אליהם תוכלו להיכנס ולפרוק את השאלות שיושבות לכם על הלב ולזכות למענה תורני מקיף ומבין-

https://chat.whatsapp.com/CF6ehTVwcrgBQrUwisTPyr

https://chat.whatsapp.com/Jp4EIaePxz3ApTV0cqJTRr

בנוסף, אם אתם ביינישים או מדרשיסטיות ואתם רוצים להצטרף לקבוצות המשיבים, או במקרה ונגמר המקום בקבוצות השואלים אתם מוזמנים לפנות לטל: 054-6198782".