המועצה להשכלה גבוהה תבדוק האם מוסדות האקדמיה אימצו את הקוד האתי

המועצה להשכלה גבוהה תבדוק האם מוסדות האקדמיה אימצו את הקוד האתי שיזמו תנועת אם תרצו ושר החינוך לשעבר נפתלי בנט.

ערוץ 7 , ד' בניסן תש"פ | עודכן: 20:28

אקדמיה. אילוסטרציה
אקדמיה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

המועצה להשכלה גבוהה תבדוק האם המוסדות האקדמיים שתחת אחריותה אימצו את עקרונות הקוד האתי לאקדמיה שהתקבלו בהחלטת מל"ג במהלך חודש מאי 2018.

כזכור, לאחר מאבק משותף של תנועת אם תרצו ושר החינוך לשעבר נפתלי בנט קראו במל"ג לכלל המוסדות האקדמיים לאמץ בתקנוני המשמעת שלהם גם את הקוד האתי לאקדמיה ולעשות זאת במהלך שנת 2019.

בין העקרונות שהתקבלו בהחלטה - אין להפלות סטודנטים או חברי סגל בשל דעותיהם הפוליטיות. עוד קבעה המל"ג כי היא מסתייגת מקריאות תמיכה בחרם של מרצים מקרב חברי הסגל האקדמיה בישראל.

בנוסף נקבע כי על חברי סגל לא להציג באופן מטעה את דעתם הפוליטית כאילו היא עמדת המוסד שבו הם מלמדים.

בעקבות בקשת חופש מידע שהוגשה על ידי תנועת "אם תרצו" הודיעו לאחרונה במל"ג על כוונתם "לפנות אל המוסדות להשכלה גבוהה על מנת לערוך בחינה בדבר אימוץ העקרונות שנקבעו בהחלטה בתקנוני המשמעת".

אלון שוורצר, ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו" מסר בתגובה כי "תפקידו הבסיסי של המל"ג הוא פיקוח על החלטותיו ועל פעילות המוסדות שתחת אחריותו. לצערנו נראה ששוב פעם הוא נכשל בתפקידו. הזוי שרק בעקבות פניה של אגף המחקר של "אם תרצו" המל"ג החל לבחון את הנושא. הדבר מעלה שאלות לגבי תפקוד המל"ג שאמור לשמש רגולטור של ההשכלה הגבוהה בישראל ובפועל הפך לגוף חלש.

''הקוד האתי שהתקבל נועד לצמצם את המציאות ההזויה של גופים החורגים מתפקידם וגם לחזק את המל"ג כגוף האמור לפקח על כך. הגיע הזמן שמל"ג יאכוף את החלטותיו וייצר מדיניות ברורה בה מוסדות אקדמאיים יפסיקו לעשות ככל העולה על רוחם", הוסיף שוורצר.