76% מהציבור חוששים שיידבקו בקורונה

רוב גדול בציבור חושש מעתידו הכלכלי (73.5%). חשש זה גבוה בקרב הציבור הערבי מאשר בציבור היהודי (79% לעומת 72%).

ערוץ 7 , ה' בניסן תש"פ

76% מהציבור חוששים שיידבקו בקורונה-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

מנתוני מדד הקול הישראלי החודשי של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה המתפרסם היום (ב'), עולה כי 76% מהציבור חוששים שהם או בני ביתם יידבקו בקורונה.

נתון זה מהווה זינוק משמעותי לעומת הנתון המקביל בחודש הקודם, אז 34% בלבד חששו שהם או מי מבני משפחתם יידבק בנגיף.

רוב גדול בציבור חושש מעתידו הכלכלי (73.5%). חשש זה גבוה בקרב הציבור הערבי מאשר בציבור היהודי (79% לעומת 72%).

רוב מכריע מאלה שחוששים מאוד מהידבקות מנגיף הקורונה (90.5%) חוששים גם לעתידם הכלכלי, לעומת פחות משליש (31%) מאלה שכלל לא חוששים מהידבקות והחוששים לעתידם הכלכלי.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, זוכה להערכת התפקוד הגבוהה ביותר במהלך המשבר הנוכחי מבין האישים שבדקנו: 68% מהישראלים מעריכים את תפקודו כטוב. בניגוד לדרג המקצועי, בולט השיעור הנמוך יחסית שנתנו ציון לשר הבריאות יעקב ליצמן (40%). ראש הממשלה מקבל אף הוא ציון גבוה (60%) בהשוואה לח"כ בני גנץ (34%) וח"כ יאיר לפיד (18%). כאשר ברקע החלטתו לא לכנס את המליאה לבחירת יו"ר חדש, זוכה גם ח"כ יולי אדלשטיין לציון נמוך יחסית (31%).

לעומת זאת, 83% מהציבור הישראלי סבורים כי תפקודם של בתי החולים טוב מאוד או די טוב, 58.5% שבעי רצון מתפקודם של כלי התקשורת, ו-39% בלבד חושבים כך על משרד האוצר.

59% מהישראלים סומכים על השב"כ ועל גורמי הממשלה שיעשו שימוש בנתונים מאיכון הטלפונים אך ורק למניעת הידבקות במשבר הנוכחי. בקרב הערבים – רק 38% מאמינים שאכן כך יהיה, אל מול 63% מהיהודים. פילוח המדגם היהודי לפי שיוך למחנה פוליטי, מעלה כי רוב בימין ובמרכז סומכים על השב"כ וגורמי הממשלה בעניין הזה (בהתאמה 68% ו-60%) לעומת מיעוט (45.5%) מהשמאל.

רוב הציבור (53%) סבור שההגבלות שממשלת ישראל קבעה ביחס להתנהלות הציבור כדי למנוע הידבקות בנגיף הקורונה הן מתאימות למצב. 36% חושבים שההגבלות פחות מדי מחמירות, וכי יש להחמירן. מיעוט זעיר בלבד חושב שההגבלות חמורות מדי (7%). מעניין לראות כי 50% מהציבור הערבי סבורים שההגבלות אינן מחמירות מספיק, לעומת 34% מהיהודים.

בנוגע לשדה הפוליטי, 57% מהציבור הישראלי תמך בעת עריכת הסקר בהקמת ממשלת אחדות/חירום של הליכוד וכחול לבן ורוטציה לראשות הממשלה. 36% היו רוצים לראות את נתניהו מכהן ראשון כראש ממשלה, ו-21% היו מעדיפים שגנץ יהיה הראשון. רק 13.5% היו רוצים שתקום ממשלת מיעוט של מפלגות הימין בראשות נתניהו, ו-13% היו מעדיפים ממשלת מיעוט של מפלגות המרכז-שמאל בראשות בני גנץ.

מדד הקול הישראלי נערך על ידי מרכז גוטמן לחקר דעת קהל והמדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה. בסקר, שנערך באינטרנט ובטלפון (השלמות של קבוצות שאינן מיוצגות כראוי במרשתת) בין התאריכים 24-26/3/2020, רואיינו 611 איש ואשה בשפה העברית ו-149 בשפה הערבית, המהווים מדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית לכלל המדגם 3.7%± ברמת ביטחון של 95%. עבודת השדה בוצעה על ידי מכון מדגם.