הממונה על רשות שוק ההון: שימרו על החסכונות

משה ברקת הציג את צעדי רשות שוק ההון נוכח השפעות נגיף הקורונה. "להשיג מקורות נזילות שלא יפגעו בחסכונות לטווח הארוך"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בניסן תש"פ

הממונה על רשות שוק ההון: שימרו על החסכונות -ערוץ 7
עודד פורר
צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת הכספים הזמנית, בראשות ח"כ עודד פורר, קיימה היום (שני) דיון לעניין סקירת הממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, בהתייחס להתמודדות עם משבר הקורונה.

בפתח הדיון הציג ברקת סקירה של פעילות רשות שוק ההון. בסקירה הציג ברקת את היערכות הרשות להמשך פעילותה בתקופת שעת החירום, ובמסגרתו ניטור ואיסוף מידע באופן שוטף לגבי התנהלות הגופים המוסדיים, התאמות רגולטוריות, היערכות מוקד תלונות הציבור של הרשות לעבודה מרחוק ותגבורו, פרסום שאלות ותשובות והנגשת מידע חיוני לציבור בתחומי הפעילות.

ברקת הציג שורה של צעדים שמבצעת הרשות לשם הסרת חסמים, והגנה על תיקי החוסכים, בהם הגדלת ההחזקה המותרת בסדרת אג"ח מ-25% ל-49% על מנת לאפשר לחברות הביטוח לנצל הזדמנויות רכישה לטובת העמיתים. כמו כן הציג ברקת כי בפני החברות אפשרות להגדיל את ההחזקה במניות גוף מוסדי אחר מעל 5% ועד ל-7.5%.

בין הנתונים לעניין הגופים המוסדיים הציג ברקת, כי כ-60% מהעובדים חברות הללו עובדים בעבודה מרחוק.

לעניין הקלות והטבות לציבור בנושאי חסכון ופנסיה, ציין ברקת כי הרשות נוקטת בשורה של צעדים: הקלה בנטילת הלוואות על ידי חוסכים כנגד חסכונותיהם, על מנת לצמצם ככל האפשר משיכות של כספי חסכון, במצב בו משיכות עלולות להביא למיסוי של 35 ו-45 אחוזים, תוך ספיגה של ירידת השערים. צעד נוסף הינו אפשרות לעובדים בחל"ת או עובדים שפוטרט להאריך את הכיסויים הביטוחים הנלווים לחסכון פנסיוני לאבדן כושר עבודה ולביטוח עד לתקופה של שנה.

בנושא הביטוחים, מאפשרת הרשות הקלות והטבות לציבור בנושאי ביטוח, כך מאפשרת הרשות למבוטח להקפיא את פוליסת הביטוח שלו, לחדש ביטוחים ללא גביה, וכן מאפשרת הרשות הקלה בהגשת תביעות סיעוד ואבדן כושר עבודה ללא צורך בחתימה של עו"ד או רופא. לעניין ביטוח לעובדים זרים, מאפשרת הרשות הבטחת נגישות ביטוח רפואי ללא צורך בביצוע חיתום רפואי לעובדים זרים שפוטרו בעקבות המצב.

לאחר הסקירה, הציפו חברי הוועדה שאלות שונות. ברקת התייחס לשאלת יו"ר הוועדה, לעניין קנס על משיכה של קרן פנסיה, "אי אפשר תוך כדי המשבר לשנות סדרים. צריך לנהל גם טווח קצר וגם טווח ארוך, באיזון. אנחנו רוצים לספק פתרונות לקצר אך לא ליצור משבר לטווח הארוך, אנחנו רוצים למנוע משיכות שיגרמו לאנשים משבר בטווח הארוך, לכן אנחנו מאפשרים הלוואות. מי שנכנס לשוק ערב משבר 2008, ולמרות זאת חסך עד היום, יכל להניב על כספו תשואה של 5 אחוז ומעלה לשנה, לכן משברים כאלה באים והולכים, ואם השוק והכלכלה בריאה, אפשר להתאושש מהם. לכן כל אחד מהם צריך לעשות חשבון על הנזילות שלו, אך להשיג מקורות נזילות שלא יפגעו בחסכון לטווח הארוך".

לדבריו, "כך גם קרנות ההשתלמות, במסגרת אחוז ההפרשות לקרנות הפנסיה בישראל, אם מורידים את קרנות ההשתלמות אנחנו לא במצב מזהיר לעומת העולם. לכן צריך להפסיק להסתכל על קרנות ההשתלמות כחסכון לטווח קצר, יותר ויותר אנשים משאירים יותר ויותר את קרנות ההשתלמות עד לפרישה ויותר, הם גם מרכיב בטווח הבינוני והארוך, לכן צריך להפסיק להתייחס אליהם כך".

יו"ר הוועדה, ח"כ פורר, אמר בסיכום הדיון לברקת, "אנחנו מבקשים ממך להורות לחברות הביטוח להוציא סמס ומייל שמעדכן על ההקלות שמנית, בנוסף להוציא דף הקלות שניתן למבוטחים, שיועבר לוועדת הכספים ויפורסם בפורטל הוועדה לציבור, כדי שזה ידע מה מגיע לו. הבעיה שהציבור לא יודע מה מגיע לו. בנוסף אנחנו מבקשים להיענות לבקשה, לאפשר לעצמאים 3 חודשים ללא תשלום פרמיה לפנסיה ועדיין לשמור על הזכויות שלהם. גם האפשרות של חידוש ביטוח אוטומטי על ביטוחים עסקיים".