מולדובה: היהודים יישארו ללא מצות?

בשל איסורי ייבוא, מתקשים שליחי חב"ד במדינה להשיג מצות שמורות ממדינות שכנות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' בניסן תש"פ

חלוקת מצות שמורות בקישינב בשנה שעברה
חלוקת מצות שמורות בקישינב בשנה שעברה
צילום: חב"ד

מולדובה היתה המדינה הראשונה מכל מדינות ברית המועצות שאליה שלח הרבי מליובאוויטש את חסידיו לפעול בקרב יהודים שהיו מנותקים שנים ארוכות בכוח הזרוע, מיהדותם.

מאז הגיע אליה הרב זלמן אבלסקי זצ"ל לפני 30 שנים שנה החלה היהדות לפרוח בה, וכיום מתגוררים בה ארבעה זוגות של שלוחי חב"ד, לצידו של הרב יוסף יצחק אבלסקי - בנו וממשיך דרכו של הרב זלמן זצ"ל שמכהן כרבה הראשי של המדינה, הנחשבת לענייה ביותר ביבשת אירופה.

עם פרוץ הקורונה, נסגרו הגבולות היבשתיים של המדינה המסוגרת עם שכנותיה היחידות, רומניה ואוקראינה והמצב הכלכלי בה, בכי רע. בהיותה מדינה ענייה ונחשלת, מסתמכת מודלובה בעיקר על יבוא של מוצרים שונים בדרכים היבשתיות, אולם כעת היא נותרה ללא רזרבות בתחומים רבים. גם הסחורות שהגיעו בדרך האווירית הפסיקו להגיע, ומלאי המזון ומצרכי היסוד במדינה הענייה הולכים ומתדלדלים במהירות.

כאילו לא די בכך, בקהילה היהודית מתמודדים עם מצב קשה בהרבה. לפי מה שנראה כעת, יאלצו משפחות השלוחים ומאות רבות של משפחות יהודיות שנמצאות בקשר מתמיד עמם סביב ימות השנה - הן בבית הכנסת המרכזי של קישינב והן בערי השדה, למצוא את עצמן ללא מצות שמורות.

בכל השנים שעברו, היו המצות מגיעות מהקהילה היהודית באודסה, אך הפעם הייבוא נאסר כליל.

הרב שמואל זלמנוב, משלוחי חב"ד במדינה שהופקד על הנושא, אומר כי המוצא האחרון הוא להעלות את המצות על טיסת חילוץ של עובדים ממולדובה שייתכן ותצא מישראל. "כרגע נראה שבדרך הטבע אין לנו סיכוי להשיג מצות ומרור. איננו מכירים עוד קהילה יהודית באירופה או בעולם כולו שנמצאת בסיטואציה כמו שלנו. מרור, גם כך יש בשפע עקב המצב, אבל מצות אין. אנו תפילה שבחסדי שמיים נזכה לנס ולהגעת המצות למולדובה, כמידי שנה בשנה".