המאבק בנגיף קורונה המתפשט בישראל עלה מדרגה לאחר שהממשלה אישרה הגבלות חדשות ביניהן, איסור התקהלות של יותר משני בני אדם, איסור תפילה במניין במרחב הפתוח, הגבלת מספר המשתתפים בהלוויות ל-20 בני אדם והגבלות נוספות.

פרופ' גבי ברבש, ראש צוות הבדיקות הסודיות ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל איכילוב, שוחח הבוקר (שלישי) עם גולן יוכפז וענת דוידוב והביע אופטימיות זהירה: "מן הראוי שכאשר רואים שיש שינוי מגמה לומר את זה לציבור, הוא צריך לקבל אופק של תקווה".

לדבריו ניתן לראות "מגמה שרצה כבר קרוב ל-6 ימים, מגמה של ירידה, אני חושב שבזהירות הראויה צריך להראות את זה לציבור. הציבור צריך לדעת שיש שכר לסבל שלו".

פרופ' ברבש הסביר, "בדקנו האם במקרה יכול להיות שביצעו פחות בדיקות בימים האלה וזו הסיבה שגילו פחות מקרים, וזה לא המקרה". לכן, "אני חושב שבמקביל לזה שמדאיגים את הציבור ומטילים עליו את הגזירה של הסגר, מן הראוי כאשר רואים שיש שינוי מגמה, לומר את זה לציבור. אני חושב שהציבור צריך לקבל גם אופק של תקווה".

הוא הודה, "יש לנו חשש מההשפעה של מוקדים, כמו המוקדים שנמצאים בבני ברק ובחלק מירושלים, על ההישג הזה. אנחנו חושבים שהמוקדים האלה באמת חייבים להיות מטופלים בצורה רצינית מאוד. רואים פה שינוי מגמה דרמטי, האם הוא ימשיך ואנחנו נשכיל להשאיר אותו ככה? זו השאלה".

השבוע הודלף לתקשורת כי מתוכננות להתבצע בדיקות לזיהוי הנגיף בסופרים ברחבי הארץ ובשל החשש שאנשים רבים יגיעו רק בכדי להיבדק, המבצע בוטל. ראש צוות הבדיקות הסודיות, פרופ' ברבש, התייחס לנושא ואמר: "בינתיים זה מעוכב, אני לא יודע מה היה עם זה. אנחנו מחכים להחלטות של משרד הבריאות". כמו כן, מנכ"ל איכילוב הביע את דעתו המקצועית על הסגר ואמר: "בסופו של דבר, עשו את הסגר שבועיים אחרי שאנחנו אמרנו שצריך לעשות את הסגר הזה ועדיין הוא נתן תוצאות".

הוא הוסיף ואמר: "יכול להיות שהיינו היום על 1,000 מקרים במקום 4,000 אבל אף אחד לא יכול לדעת, זו חוכמה בדיעבד", והסביר כי 4,000 החולים "יביאו את המקרים הקשים, אני מניח 200 מקרים קשים בחודש הקרוב, לטיפול נמרץ", והודה כי "את זה לא נוכל למנוע. אבל, נוכל למנוע מקרים נוספים שיגיעו למערכת בריאות שמאותגרת גם כך, אז עשינו טוב".

נתניהו בשידור חי מהבידוד בבית ראש הממשלהלע"מ

"הסיפור של בני ברק הוא מורכב"

בהמשך דבריו התייחס לסוגיית תתי-הקבוצות באוכלוסייה שלא נשמעות להנחיות משרד הבריאות ומהוות סכנה לעצמן ולשאר הציבור במדינה, כמו גם לאפשרות של הטלת סגר נקודתי על המוקדים המרכזיים, ואמר: "הסיפור של בני ברק הוא מורכב, אני לא יודע מה זה סגר מוחלט בבני ברק, מה יעשו גדר? בני ברק זה לא מקום מוגדר כמו, סליחה על ההשוואה אבל, עזה שיש לה חומות מסביב ואפשר להגיד יש סגר. זה חי בתוכנו, זו אוכלוסייה שחיה בתוכנו".

לטענתו, "צריך להיכנס עם מסה אדירה של בדיקות על מנת לנסות ולזהות אנשים, כמו שאנחנו מכירים מאוכלוסיות אחרות, שהם נושאים או מודבקים בווירוס ואינם מרגישים את זה. אם הייתה לנו יכולת לעשות היום 30,000-20,000 בדיקות ליום, זה היה צריך להיכנס לבני ברק ומיד על בסיס זה לעשות החלטות של פינוי אנשים למלונות".

לסיום, פרופסור ברבש הביע את דעתו על התוכנית של השב"כ ומשרד הביטחון להשתמש בטכנולוגיה של NSO, ואמר: "אני לא מבין את הכניסה שלהם במקביל לתוכנה של השב"כ, לא ברור לי למה צריך 2 תוכנות. אני מאמין לשב"כ שכשהוא מוביל תוכנית כזאת, אז היא תשרת את המטרה שלשמה יועדה. יש לנו פה מגפה להתמודד איתה, בכל דרך שהיא נכונה ומנוהלת על ידי גוף שאני מאמין לו. אני מאמין להם שהאינפורמציה שהם מוציאים זה על התנועה שלי ולא עם ה'וואצפים' שלי, ולכן כן - אני בעד".