האם יש קשר?
האם יש קשר?pexels

השפעת הסכרת על בריחת שתן בשל הפרעה אוסמולארית

שמה של המחלה סכרת ניתן לה כבר לפני שנים ארוכות, עוד לפני שהמנגנון העומד בבסיס התופעה הובן. הסיבה למתן השם, היה שהסובלים מהתקף חריף של המחלה, היו בעלי שתן בעל טעם מתוק. הטעם המתוק של השתן נובע מריכוז גבוה מאוד של סוכרים בדם.

אצל אדם בריא, סוכר מפורק, גלוקוז, המסונן אל הכליות נשאב בחזרה אל זרם הדם. במקרה של הסובלים מסכרת חריפה מאוד, לכליות אין יכולת לספוג בחזרה את כל הגלוקוז, והוא נשאר בשתן. הגלוקוז הוא חומר בעל תכונות אוסמולאריות. הוא למעשה מושך מים נוספים אל תוך צינורות הכליה, ולכן מעלה את תפוקת השתן, מה שמוביל לבריחת שתן.

אם הסכרת הגיעה למצב כזה, חשוב מאוד לטפל בה בעזרת טיפול תרופתי מתאים, יחד עם שינוי באורח החיים אם מדובר בסכרת סוג 2. ניתן למנוע בריחת שתן בעזרת דיפנד עד איזון מלא. תחתוני דיפנד הם תחתונים סופגים המיועדים לנשים, ונבנו כדי לתת מענה לבריחת שתן תוך שמירה על דיסקרטיות.

השפעה על פעולת עצבים פריפריים

הכמות הגדולה של סוכר בדם, גורמת להרס של חלבונים ותאים בגוף. סכרת לא מאוזנת, גורמת בין השאר לפגיעה בעצבים פריפריים. הפגיעה הזו יכולה להוביל לתופעות מוכרות מאוד כמו אבדן תחושה בגפיים, אשר עשויה לגרום לפציעה חמורה בלי שהחולה ישים לב. ההשפעה על פעולת העצבים הפריפריים יכולה בהחלט לגרום גם לפגיעה בשליטה המוחית על שלפוחית השתן.

התכווצות והרפיית שלפוחית השתן תלויות באיזון בין שתי מערכות עצביות שונות, המערכת הסימפתטית האחראית על תגובת הילחם או ברח ומונעת שחרור שתן והפרה סימפתטית האחראית על מנוחה עיכול ומתן שתן. פגיעה באיזון בין המערכות הללו בגלל הפגיעה העצבית, תוביל לבריחת שתן.

גורמים המובילים לשתי התופעות במקביל

סכרת סוג 2, היא סכרת המתרחשת במנגנון התלוי גם בגנטיקה, אבל גם באורח חיים. מדובר באחת מבעיות הבריאות אשר כמות הסובלים מהן גדל במהירות הגדולה ביותר במדינות המערב. השילוב של מחסור בפעילות גופנית מספקת, ואכילה של מוצרים מעובדים עשירי פחמימות, מוביל להשמנה ופגיעה בריאותית במספר עצום של מערכות.

ההשמנה עצמה, יכולה בהחלט לגרום גם לבריחת שתן. בריחת השתן נוצרת בגלל הלחץ המוגבר בחלל הבטן, בעיקר בתנוחות שכיבה או ישיבה. ההשמנה יכולה גם לגרום להתפתחות של סכרת סוג 2 במקביל. שתי התופעות הללו נובעות לכן מגורם משותף, ולכן חלק מהפתרון הוא משותף גם הוא. ירידה במשקל, ושיפור הכושר הגופני באופן כללי יכולים לחולל מהפכה ולהחזיר את הגלגל לאחור. אימון ייעודי לשרירי רצפת האגן, יוכל לסייע בהחזרת השליטה על שחרור השתן, ולשיפור משמעותי באיכות החיים.