תמיד מאשימים את היהודים

לא משנה מה תעשה הקהילה היהודית, אנטישמים ימשיכו להאשים אותה בגרימת הצרות לעולם.

אופיר דיין , ו' בניסן תש"פ

אופיר דיין
אופיר דיין
צילום: מורגן ראום

נראה שמגפת הקורונה מתפשטת מהר ובכל העולם, מדביקה מאות אלפים, מסין ועד איטליה. הנגיף משבש את החיים כמעט לחלוטין; אוניברסיטאות ובתי ספר נסגרים ואיתם גם מקומות הבילוי והתעסוקה.

לארצות הברית, כמו גם בטח למדינות אחרות, הביאו איתם החודשים האחרונים לא רק את הוירוס הקטלני אלא גם את הגזענות והאנטישמיות, מחלות מדבקות ומסוכנות לא פחות. 

בתחילה, כאשר המחלה הייתה נפוצה בעיקר בסין ובמדינות אסייתיות אחרות, הייתה זו הגזענות נגד אסייתים שהחלה להתפשט בקרב אנשים. חלקם ביטאו זאת ב״עדינות״ ו״נחמדות״ והתרחקו כאשר ראו ברחוב אדם ממוצא אסייתי. אך חלקם היו פחות עדינים ותקפו את אותם האנשים באלימות מילולית ופיזית.

מיותר לציין שהקורונה אינה מחלה תורשתית או כזו שמבדילה בין לאומים שונים ולכן אין הצדקה לפחד מאנשים ממוצא אסייתי בארצות הברית, שרובם המוחלט כמובן נמצאים בארצות הברית זמן רב ולא ביקרו במדינות התפרצות הנגיף בתקופה האחרונה. ברור לכל בר דעת שרוב המקרים אינם מקרים של חשש אמיתי אלא של גזענות ותו לא. 

מאוחר יותר, כאשר הנגיף נהיה נפוץ יותר ויותר בארצות הברית, הצטרפה לגזענות זו גם אנטישמיות. רבים החלו להפיץ הנחות לפיהן יהודים חולים בקורונה יותר משאר האוכלוסייה וגם גורמים להפצת הנגיף.

שיא החוצפה נרשם כאשר מארק לוין, חבר מועצת עיריית ניו יורק, נשאל בראיון שאלות כמו ״האם יש במנהגים היהודיים דברים שהופכים את הקהילה ליותר פגיעה לנגיף״ ו״האם האוכלוסייה היהודית מתנגדת לחיסונים״, שאלות שכמובן המראיין שאל בכוונה לזרוע במוחם של המאזינים הנחות מסוימות לגבי הקהילה היהודית. 

זה נכון. הקהילה היהודית נפגעה מהנגיף, כמו שנפגעו קהילות אחרות. במקרה הזה, נדבק איש שהדביק את משפחתו, דבר שגרם לאחוזי נשאות גבוהים בקהילה, אך יכל לקרות באותה מידה בכל קהילה או משפחה אחרת. באופן יחסי הגיבה הקהילה היהודית בצורה טובה מאוד לאיום המתפתח; בתי ספר נסגרו ברגע שהובן שאחד מהורי הילדים חלה וגופים רבניים אף הוציאו פסקים האוסרים על תפילות המוניות בבתי הכנסת ומעודדים את המתפללים לעשות כן לבד בביתם מחשש מהתקהלויות שיובילו להדבקת אנשים נוספים.

נדמה ששום צעד שתעשה הקהילה היהודית לא ישנה, נדמה שזה דפוס חוזר. פעם הקהילה היהודית מתנגדת לחיסונים ולא שומרת על עצמה מספיק, פעם היא שומרת יותר מדי והקהילתיות גורמת להדבקות. פעם היהודים כולם שמאלנים התומכים במהגרים בלתי חוקיים ופעם הם ימנים בעלי נאמנות כפולה לישראל ולארצות הברית.

נדמה שהעילה ממשיכה להשתנות ללא הרף אך התוצאה נשארת זהה- הקהילה היהודית, לא משנה מה תעשה ואם תעשה, תמיד תיפול קורבן לאנטישמיות חסרת בסיס. 

 

אופיר דיין היא תושבת מעלה שומרון, סטודנטית באוניברסיטת קולומביה ונשיאת ארגון Students Supporting Israel.