מתן כהנא:
"חוששים מהקמת ממשלת שמאל, זה הסוף של הריבונות"

ח"כ מתן כהנא מעמיד בספק את האפשרות שימינה תכנס לממשלת האחדות: "אנחנו לא ניכנס להיות עלה תאנה ימני בממשלת שמאל בראשות נתניהו".

103FM , ז' בניסן תש"פ

מתן כהנא
מתן כהנא
Photo by Hadas Parush/Flash90

ברקע המגעים להקמת ממשלת אחדות, נמשכת הביקורת של חברי מפלגת ימינה הזועמים על אופן ניהול המשא ומתן ועל הויתורים של הליכוד לטובת כחול לבן.

ח"כ מתן כהנא מימינה התייחס היום (רביעי) לסוגיה הפוליטית בשיחה עם בן כספית וינון מגל ואמר: "אנחנו לא ניכנס להיות עלה תאנה ימיני בממשלת שמאל בראשות נתניהו".

בהמשך, התייחס למתיחות בין שר הביטחון נפתלי בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "כולם מבינים שיש פה שר שלקח את זה על הכתפיים שלו ויודעים שהוא עושה את זה טוב".

כהנא הודה, "לא כל כך מערבים אותנו במשא ומתן המתקדם עם המפלגות האחרות, עם כחול לבן. אני מאוד מקווה שנהיה בפנים".

לטענתו, "זה תלוי בעיקר בבנימין נתניהו שיעמוד בהבטחות שלו לבוחרים. אני חושב שגם לנתניהו עדין יש אינטרס לשמר את הגוש, אבל זה תלוי בעיקר בו ".

כהנא סיפר כי בימינה "מודאגים שהולכת לקום פה ממשלת שמאל בראשות נתניהו, שבעצם תהיה לנו ממשלה עם שרי כלכלה סוציאליסטיים ושר משפטים שבעד אקטיביזם שיפוטי, שלא נדבר על כל ההישגים שהיה אפשר להשיג בהתיישבות ביהודה ושומרון, כל אלו עלולים לרדת לטמיון בממשלה שכנראה נרקמת פה".

הוא הוסיף ואמר: "נכון, צריכים עכשיו ממשלת אחדות לאומית, ברור שצריך להתפשר ולא כל החלומות שלנו יתגשמו, אבל בין כל החלומות לקווים שמאלניים לחלוטין - יש פער. לא צריך להתפשט מכל הערכים שלנו והדרך שלנו. אמרנו כל מערכת הבחירות, שהדבר הראשון שיעשה בנימין נתניהו, הוא יפנה לאנשי השמאל".

לטעמו, "נתניהו, כן עמוק בלב, רוצה לעשות דברים של ימין. צריך לראות שהוא לא מתפשט מכל נכסנו, בשביל להכניס 17 שרים של כחול לבן".

בהמשך, הדגיש ח"כ כהנא, "אנחנו לא ניכנס להיות עלה תאנה ימיני בממשלת שמאל בראשות נתניהו. אני יודע שגם ח"כים מהליכוד מאוד מוטרדים מהכיוונים שזה הולך, ביטול חוק קמיניץ, עדכונים שהם רוצים להכניס לחוק הלאום, אלה דברים שמבחינתנו לא רלוונטיים בשום דרך שהיא. יש לנו דרך שאנחנו רוצים להוביל, נכנסנו לפוליטיקה, נבחרנו, כדי להוביל את הדרך הזאת ממשרדים ביצועיים. אם לביבי נתניהו הבלוק לא חשוב, אז בסדר - שיעשה מה שצריך".

סוף הדרך של החלת הריבונות?

בהמשך דבריו, ח"כ כהנא התייחס לפרטי המשא ומתן ולאפשרות שלגנץ תהיה זכות וטו על החלטות מדיניות ומינוי בכירים, והביע את דעתו על כך. "אני חושב שאם יתנו לגנץ זכות וטו על החלת ריבונות ביהודה ושומרון זה סוף הדרך של החלת הריבונות, וזה משהו שצריך להקפיד עליו מאוד בקדנציה הקרובה. יש פה הזדמנות פז שאסור להחמיץ אותה. אנחנו מבחינתנו נעמוד על הדברים האלה שיהיו בקווי היסוד של הממשלה הבאה. הנושא פה זה לא התפקידים, הנושא זה הדרך, הכיוון וקווי היסוד של הממשלה הבאה".

כמו כן, התייחס למתיחות בין שר הביטחון ויו"ר מפלגתו נפתלי בנט, לבין ראש הממשלה ואמר: "נפתלי הוא איש סופר רציני, מקצוען, התנפל על נושא הקורונה, זיהה וואקום, כמו שכול המדינה עכשיו רואה. כולם מבינים שיש פה שר שלקח את זה על הכתפיים שלו ומוביל את המערכה הזאת, כולם יודעים שהוא עושה את זה טוב. אני שמח שנפתלי נמצא בפוזיציה הזאת ואני מקווה שימשיך להיות בפוזיציה הזאת".

לסיום, התייחס לנושא הקורונה וטען כי מערכת הביטחון צריכה לנהל את משבר הקורונה, "למערכת הביטחון יש את הכלים לעשות דברים לאומיים. ברגע שאמרנו שיש פה מלחמה, צריך לגייס את כל הידע, המשאבים ויכולת השליטה כמו במלחמה". הוא סיפר על המודל של חיל האוויר במאבק, "תא אחד שמטפל ושולט בכול המאבק הזה ויש מכל משרד רלוונטי נציגות בתא הזה. ככה נכון לשלוט גם במלחמה נגד הקורונה. מערכת הבריאות עדיין תהיה הגורם המקצועי שמחליט מה נכון לעשות מבחינה בריאותית, אבל כל הלוגיסטיקה והארגון והשליטה בכזה אירוע חייבת להיות בסגנון צבאי, ומי שיודע לעשות את זה זו מערכת הביטחון".