שליש ממיטות האישפוז - לחולי קורונה

ד"ר ארז און: "מדובר על כ-5000 מיטות אשפוז. החולים הקלים שפונו מבתי החולים ייקלטו בבתי מלון וסידורים אחרים שיוכנו לצורך כך".

ערוץ 7 , ח' בניסן תש"פ

הוועדה המיוחדת להתמודדות עם נגיף הקורונה מקיימת הבוקר (חמישי) דיון עם בכירי מערכת הבריאות, מנהלי בתי החולים ומנכ"לי קופות החולים על השלכות המשבר.

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד תל"ם) פתח את דיוני הוועדה ואמר: "לא מובן למה בשעת החירום הזאת המערכת לא משתמשת בכל המאגרים שיש לרשותה, בין אם זה סטודנטים שעוד לא סיימו את ההכשרה, בין אם סטודנטים לסיעוד וכדומה".

ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים, ד"ר ארז און, ציין "היום כל בית חולים כללי בישראל הוא בעל לפחות שתי מחלקות מיועדות לחולי קורונה. אנחנו נערכים לגל הבא, עם עליה במספר המטופלים, בתי החולים הונחו להיערך לכך ששליש ממיטות האשפוז יפונו לטובת חולי הקורונה הקשים. בראייה ארצית מדובר על כ-5000 מיטות אשפוז, כאשר החולים הקלים שפונו ייקלטו בבתי מלון וסידורים אחרים שיוכנו לצורך כך".

לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ שלח, האם יש תאריך יעד למוכנות בתיה"ח ואיך מפנים שליש מבתיה"ח בלי לפגוע בחולים האחרים, השיב ד"ר און, "אנחנו מכינים את בתי החולים כבר עכשיו. גם בבתי החולים הגריאטריים אנחנו עובדים כבר עכשיו כדי שיוכלו לקלוט את חולי הקורונה. מתכוננים למתאר לפיו רוב מיטות בית החולים יתפסו על ידי חולי קורונה ולכן נערכים לטיפול מהבית בחולים קלים וכן לדחיית טיפול בחלק מהם".

"אנחנו נערכים על פי נקודת ייחוס מקסימלית, ולכן אנחנו מכינים את עצמנו לאפשרות ששליש מבית החולים ימשיך לעסוק ברפואה רגילה, שליש לטובת חולים לא מונשמים בקורונה, ושליש כן מונשמים עם קורונה. התאמנו את המשמרות כך שיספיקו מבחינת כוח אדם וגם כך שיצמצמו את הסיכון לחשיפה לקורונה עבור חלק מהמשמרות. בנוסף, אנחנו מגייסים סטודנטים לסיעוד ורפואה על מנת שיעבו את כוח האדם", הסביר.

"אתמול הייתי בבתי חולים אלו, מוקמות בימים אלו מחלקות מיועדות לחולי קורונה, יש לנו תכנית ואנחנו נתגבר אותה. משרד הבריאות יספק לבתי החולים את הציוד שיצטרכו לטובת העניין", ציין.

ח"כ תמר זנדברג (העבודה מרצ): "אנחנו מקבלים עדיין דיווחים על מחסור בציוד הגנה לצוותים הרפואיים. הם עדיין לא מרגישים בטוחים. כמו כן, לגבי הניתוחים האלקטיביים, איך נערכים ליום של אחרי, מבחינת התמודדות עם העומס במערכת הבריאות?".

ד"ר און השיב: "כרגע ההנחיה לצוותים רפואיים שלא עובדים במחלקות הקורונה, היא להיות עם מסכות פה-אף, המיגון הזה בהחלט מספק ונותן הגנה במקרים אלו, ככל הידוע לי לא קיים מחסור בציוד זה".

ביחס לניתוחים האלקטיביים אמר ד"ר און "אנחנו כרגע דוחים, מי שצריך לעשות החלפת ירך לא יעשה אותה כעת, את הניתוחים הדחופים אנחנו ממשיכים לעשות. בהחלט נצטרך להיערך לעומס של היום של אחרי".