מסע דייג. שופט בית המשפט העליון יצחק עמית
מסע דייג. שופט בית המשפט העליון יצחק עמית צילום: אתר בתי המשפט

שופטי בג"ץ, יצחק עמית, דוד מינץ ויעל וילנר דחו היום (חמישי) את עתירת חברי ועדת הבחירות המרכזית מטעם הליכוד נגד ועדת הבחירות המרכזית.

בעתירה, אליה הצטרפו גם שני חברי ועדה מטעם ימינה, דרשו העותרים להורות לוועדת הבחירות לקיים בדיקה עם רשות האוכלוסין במשרד הפנים, "שבמסגרתה ייבדק מהו מספר המצביעים בכל קלפי, שעל פי הרשום במרשם האוכלוסין, לא שהו בארץ, אך על פי הרשום בטופסי אלף ובקובץ המצביעים במעטפות הכפולות, הצביעו בבחירות", וכי תוצאות בדיקה זו תועברנה אל העותרים לעיון ובקרה.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

עוד ביקשו העותרים להעביר לעיונם של חברי ועדת הבחירות את הפרוטוקולים המלאים של כל הקלפיות, וזאת "על מנת לבדוק חשדות לאי סדרים ואירועים מיוחדים. דרישה זו קריטית אף יותר כאשר מדובר בקלפיות שבהן נתוני ההצבעה ותוצאות ההצבעה הינם חריגים".

העותרים ביקשו גם להעביר לעיונם של חברי ועדת הבחירות את ציר הזמן של הדיווח האלקטרוני בכל קלפי (IVR) "ובפרט בקלפיות בהן הייתה הצבעה באחוזים חריגים".

בנוסף ביקשו העותרים להעביר לעיונם של חברי ועדת הבחירות את דו"ח חברת המחשבים שהעניקה שירותי מידע לוועדת הבחירות המרכזית "שמפרט את מספר הבוחרים שהצביעו על פי טופס 1000 בכל קלפי, על מנת להשוות בין נתונים אלה לבין מספר המצביעים בפועל בכל קלפי".

השופטים קבעו כי הוועדה איננה נדרשת להעביר לידיהם את החומר, וכי הדרישה שלהם מהוועדה לעכב את פרסום תוצאות הבדיקות עד שהם יעברו על כל החומרים מהנוגדת גם לחוק.

"על אף שהעתירה התקדימית שבפנינו עטתה מחלצות עקרוניות, הרי שכפי שעולה מהעתירה עצמה, היא באה לשרת את ערעור הבחירות, שבקשה להארכת מועד להגשתו הוגשה על ידי סיעת הליכוד והעותרים 7-1", ציין השופט עמית.

לדבריו, "במערכת בחירות בה ננקטו אמצעים כה חסרי תקדים להבטחת טוהר הבחירות, ובמערכת בחירות בה הועבר והופץ על ידי ועדת הבחירות המרכזית חומר בהיקף חסר תקדים, דומה כי הסעד הגורף של 'גילוי מסמכים' שנדרש על ידי העותרים הוא בבחינת 'מסע דייג' שנועד למצוא בדל ראיה, שעליו ניתן יהיה לתלות ערעור בחירות".

השופט עמית ציין עוד כי העתירה סובלת משורה של פגמי סף (סעד חלופי, שיהוי, אי מיצוי הליכים, עתירה תיאורטית) וכי "גם לגופם של דברים, עיקרי החומר נתקבלו וחלק מדרישות העותרים אינו מעוגן בדין; או שיש בו פוטנציאל לפגיעה בפרטיות ובחשאיות הבחירות או שאינו מצדיק כלל השקעת משאבים בהיקף כה נרחב".

השופט הוסיף, "מאות קלפיות במגזר הערבי נבדקו בקפידה על ידי צוות טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, לאור פנייתם של העותרים ושל מפלגות נוספות, נוכח הטענה לשיעור ההצבעה הגדול לרשימה מסוימת. אך להוציא שלוש קלפיות (באכסאל, ברהט ובלוד) לא אותרו פגמים במאות הקלפיות שנבדקו. בכל אחת מקלפיות אלה, היו נוכחים או יכולים להיות נוכחים נציגים של הליכוד, או ימינה-הבית היהודי-האיחוד הלאומי, אך אלו לא העבירו כל תלונה קונקרטית מיום הבחירות או לאחריו, כפי שעולה גם מההחלטה נשוא העתירה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו