זה הזמן לאחדות

זה הזמן לאחדות, זה הזמן להתקרב, לפרוץ גדרות שביננו אחד מול השני, לפרק את הדעה הקדומה ולצעוד יחד.

עודד רביבי , ח' בניסן תש"פ

עודד רביבי
עודד רביבי
צילום: Miriam Alster /Flash90

"אי שפיות היא לעשות את אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות" את המשפט הזה קבע אלברט אינשטיין וכדאי שעל רקע האפשרות שלא תוקם ממשלת אחדות ונלך לבחירות רביעיות נקרא את האמירה ונפנים אותה.

אני בעד ממשלת אחדות, נדמה לי שיש יותר מידי סמנים שאנחנו לא בדרך לשם. מפחיד אותי השקט שמסביב למשא ומתן, בעיקר מפחיד אותי מה שיקרה לחברה הישראלית על רקע משבר הקורונה והקיטוב בין הצדדים אם חלילה לא ידעו לשבת יחד נתניהו וגנץ.

אנחנו לאחר מערכת בחירות שלישית, בכל אחת מהמערכות אלה מימין ואלה משמאל קראו וניתחו סקרים והודיעו שהם הולכים לנצח ולהקים ממשלה. שלוש פעמים ישראל הלכה לבחירות שלוש פעמים לא הוקמה ממשלה. עתה העת לממשלת אחדות, אני בעד הקמתה.

בזמן האין סופי של ניהול המשבר באפרת כתבתי ברשתות החברתיות כי בשעה שעם ישראל נעטף ברוח של עזרה הדדית ואחריות חברתית אין לנו אלא לאמץ את הרוח המופלאה שהביאה לקיום משא ומתן על ממשלת האחדות. יחד עם זאת הוספתי בדאגה כבר בתחילת השבוע כי "על רקע הוואטסאפים וקריאת עיתוני סוף השבוע יש בליבי ספקות האם באמת תוקם ממשלת אחדות". אין הרבה פעמים שכתבתי משהו ובה בעת קיוויתי כל כך שאתבזה בו, שאטעה בניתוח פוליטי לא מדויק. הספק עדיין מקונן בי ואני מייחל להיות טועה.

מסתבר שלהיות רמטכ"ל טוב לשדה הקרב, אולם התפקיד אינו מבטיח שלא תתגלה 'טירון פוליטי', במיוחד כשמולך המיומנות הפוליטית של בנימין נתניהו. תנאי המשא ומתן נפתחו במושגי נוק אווט מוחלטים לטובת נתניהו. גנץ שרף את כל קלפיו והורד מנכסיו. מפלגתו פורקה באגף השמאלי הוא בוזה, וכל זאת עוד בטרם חתם או בטרם הציג מזכר הבנות. שעון החול שלו להרכבת ממשלה הולך ואוזל.

גנץ צריך היה לדעת כי השדה הפוליטי כמוה כמו במלחמה, יודעים איך נכנסים אך לא ברור איך יוצאים. מסתבר שפריצת הדרך הגדולה בין השניים מילאה כותרות של עיתונים ושיח דיגיטלי אבל לא קרובה היתה לשקף את המציאות.  נתניהו יודע חשבון, הוא ראה את הסקרים שמבטיחים לו ממשלת 61 בלי ליברמן בבחירות רביעיות. הוא גם יודע כי הציבור מאס בבחירות וכך גם חלק מהנבחרים, ולכן הסיכוי  להקים ממשלה כשהמנדט יועבר אליו הולך וגדל. 

אני חרד שלא תוקם ממשלת אחדות, כעורך דין אני יודע שאם שני הצדדים לא מרוצים סימן שההסכם טוב. אנחנו צריכים ממשלת אחדות כדי להתמודד עם הקורונה וחשוב מכך למנוע מלחמת אחים. אני נמצא בשיח עם שני המחנות. שני ציבורים תוקפים את ממשלת האחדות, אלה משמאל תקפו את גנץ בלי סוף ושחטו את דמותו, אחרים מימין תקפו את נתניהו על ההתקפלות לכאורה על ערכי הימין בפני גנץ. אלו המחנות שעלולים למוטט את חלום ממשלת האחדות.

קבוצות הקצה מפעילות לחץ בלתי פרופורציונלי נגד האחדות. הם נותנים למנהיגים את כל התירוצים שבעולם לא ללכת על ממשלת אחדות. זה אותו צד בשמאל שלא היה מוכן להקים ממשלות אחדות כבר שלוש מערכות בחירות ומצד שני בימין שכחו את אמירתו המפורשת של אבי ההתיישבות הרב חנן פורת "מי אנחנו בלי עם ישראל".

המרחק בין הקבוצות מטריד ומדאיג אותי לא פחות מהקורונה ולצערי עולה בי החשש שאלה וגם אלה ידעו לנצל את משבר הקורונה כדי להרחיב עוד את הקיטוב בעם. אלברט איינשטיין קבע כי "הרבה יותר קל לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה".

זה הזמן לאחדות, זה הזמן להתקרב, לפרוץ גדרות שביננו אחד מול השני, לפרק את הדעה הקדומה ולצעוד יחד. לגנץ ולנתניהו אין לי אלא לצטט שוב מדבריו של אינשטיין כי "רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע."