מפלגת ימינה:
נתניהו יהיה חתום על פירוק בלוק הימין

במפלגה רומזים כי ישקלו לתמוך בחקיקת ''יש עתיד'' שתמנע מחבר כנסת הנאשם בפלילים לקבל מנדט להרכבת הממשלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בניסן תש"פ | עודכן: 22:23

סיעת ימינה
סיעת ימינה
צילום: דוברות

במפלגת ימינה ממשיכים לטעון הערב (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מנהל איתם משא ומתן קואליציוני, ולכן פניהם לאופוזיציה.

"אנחנו לא חלק ממשחק הכיסאות של נתניהו וגנץ. כבר שבוע שנתניהו מנהל את המו"מ לבד, בלי לשתף את שותפיו בשנה האחרונה. אם נתניהו מכר את כל מה שחשוב לימין, אין לנו שום כוונה להיות עלה תאנה בממשלת שמאל בראשותו שמוכרת את תיק המשפטים, מחסלת את הריבונות, מבטלת את חוק קמיניץ ועוד", אמרו בימינה.

במפלגה רומזים כי ישקלו לתמוך בחקיקת ''יש עתיד'' שתמנע מחבר כנסת הנאשם בפלילים לקבל מנדט להרכבת הממשלה. ''ימינה תקדם את ערכיה בממשלה או בכנסת. ארץ ישראל, תיקון מערכת המשפט, זהותה היהודית של המדינה, שוק חופשי, מלחמה בשחיתות, ועוד''.

''מי שיהיה חתום על פירוק הבלוק הוא נתניהו", הדגישו בימינה.

בכירים בליכוד הגיבו: ''ההודעה המבישה של ימינה מוכיחה שעבור ג׳ובים הם מוכנים לחבור לרשימה המשותפת ולשמאל הקיצוני כדי להפיל את ראש הממשלה נתניהו, בניגוד מוחלט להבטחתם לבוחריהם ובניגוד לבחירת מצביעי המחנה הלאומי''.

נציין כי יו"ר צוות המו''מ הקואליציוני של הליכוד, השר יריב לוין, הציע למפלגת ימינה להצטרף לממשלת האחדות ולקבל את תיק החינוך לצד תיק נוסף זוטר לבחירתה. בימינה לא רואים בכך הצעה רצינית ודורשים לקבל תיקים נוספים ואף לנהל משא ומתן על קווי היסוד של הממשלה הבאה.

מוקדם יותר היום אמרה ח"כ איילת שקד לערוץ 7 כי "למרות נאמנות והליכה משותפת של שנה וחצי שבמהלכה היו לנו אלטרנטיבות אחרות מאוד משמעותיות ולא בחרנו בהן אלא חשבנו שנכון ללכת כמחנה אחד, שוב נראה שהליכוד, ברגע האמת, זורק אותנו".

לדבריה, בליכוד מזלזלים במפלגתה ולא מקיימים עימה מגעים קואליציוניים. "אנחנו ניזונים בעיקר מהתקשורת. נראה שנתניהו ובני גנץ יסגרו היום או מחר הסכם וזאת בניגוד למה שנתניהו התחייב. ההתחייבות שלו היתה קודם כל לסגור הסכם עם בלוק הימין ורק אחר כך עם כחול לבן. כרגע אין איתנו לא מגעים ולא רצון להמשיך את השותפות, כך זה נראה. כרגע בליכוד לא מראים שום רצון להתייחס לציונות הדתית באותה צורה שהם מתייחסים לחרדים".

"אנחנו לא מדברים על תנאים וקווים אדומים. אנחנו כן חיכינו למשא ומתן רציני ואינטנסיבי איתנו וצר לי שזה לא קורה. אני חושבת שהציונות הדתית, גם כמגזר וגם כעמוד שדרה אידיאולוגי של כל ממשלת ימין, לא תסלח על הפקרה כזו לאחר הליכה מאוד נאמנה לאורך הרבה מאוד שנים והרבה מאוד זמן", מוסיפה שקד.

האם הסיטואציה מורה על כך שימינה בדרכה לאופוזיציה? שקד אינה חד משמעית. "בפוליטיקה אי אפשר לדעת. יכול להיות שנשב באופוזיציה, יכול להיות שנראה שאפשר להשפיע ונהיה חלק מהקואליציה. כרגע נראה שיש התפרקות מכל ערכי הימין. אני הובלתי בשנים האחרונות מהפכה במערכת המשפט והכל במקרה הטוב ייבלם לחלוטין ובמקרה הרע יחזור אחורה.

''ברמה הכלכלית, כשיש שני יושבי ראש הסתדרות עם כוח גדול ותיקים משמעותיים בממשלה, אי אפשר לעשות שום דבר שקשור לכלכלה ליברלית. ברמת הביטחון וההתיישבות, הכל ניתן למחנה השמאל ואיננו יודעים מה יהיה עם הריבונות. המצב נראה מאוד מדאיג".