הרב אשר יעקב ווסטהיים
הרב אשר יעקב ווסטהייםצילום: ערוץ 7

הלילה (שישי) הלך לעולמו בבריטניה לאחר שנדבק בנגיף הקורונה, הרב אשר יעקב ווסטהיים זצ"ל, ראש מערכת הכשרות בד"ץ 'איגוד הרבנים ווסטהיים', פטירתו מטלטלת את הקהילה היהודית במנצ'סטר ומחוצה לה.

לפני כארבעה חדשים נועד הרב המנוח עם עיתונאים מישראל שהתפעמו מהליכותיו הנאצלות. הבוקר הם ספדו אחר לכתו.

"הוא היה אדם משכמו ומעלה, ישר דרך", סיפר אריה פרנקל, איש יחסי הציבור של אל אל-על למגזר החרדי שארגן את המסע. "לחצתי עליו הרבה עד שהסכים להיפגש עם המשלחת. תחילה הוא ניסה להתחמק. 'מה לי ולעיתונאים? מה לי ולפרסום?', אמר לי. שיכנעתי אותו בכך שיש ערך למפגש כדי להעלות את חשיבות ההקפדה על כשרות מהודרת".

חזקי ברוך, כתב ערוץ 7, ספד: "היה איש יקר שראה בכשרות את מפעל חייו ושליחותו בעולם כדי שכל יהודי יאכל כשר בכל מקום בעולם. מאחורי כל החלטה שלו האם לתת כשרות למוצר עמד שיקול דעת רחב שנשען על ההלכה ועם בדיקות מקיפות שסובבות עולם. יצאתי משם עם הרגשה שנפגשנו עם ענק רוח".

כתב 'יתד נאמן' מתי גרינפלד סיפר "אמרתי לו בפרידה 'הקב"ה יעזור שהרב יאריך ימים על ממלכתו'. והוא זצ"ל צחק ואמר: 'אני לא צריך ממלכה, מספיק לי הבית כנסת שלי וההכשר'. בשיחה של שעה קיבלנו ממנו כ''כ הרבה. על זה דווה ליבנו".

כתב עיתון 'המבשר' מאיר ברגר סיפר על המפגש שהותיר אחריו רושם עז בקרב העיתונאים. "נפגשנו עם אדם שכל מה שעניין אותו הוא שיהודים ברחבי העולם יוכלו לאכול ולצרוך אוכל כשר. בשל היקף ידיעותיו העצום הוא ידע להניח את האצבע היכן גבולות ההלכה המורות לאסור ומשם ואילך הורה להתיר. 'כוח ההיתרא' שלו היה כבד משקל והשפיע לאורך השנים על העם היהודי כולו".

יעקב פלבינסקי, איש תקשורת חרדי וכתב עיתון משפחה סיפר לערוץ 7 הבוקר, "בצניעות ובפשטות, ניהל הרב ווסטהיים אימפריית כשרות עולמית מתוך מטרה אחת: שליהודים יהיה אוכל כשר. אבל אם יש דבר אחד שלדעתי בלט באישיותו הוא האמת. הוא לא חשש לומר אותה גם כשזה לא היה נוח לכולם. אבידה קשה לעולם היהודי".