עזה כקורונה

החמאס מתנהל מול כל משבר בידיעה ברורה כי דווקא מדינת ישראל תתמוך אותו בשעותיו הקשות, בין אם במישרין או בעקיפין.

תגיות: עזה טל בראון
טל בראון , י"א בניסן תש"פ

עזה
עזה
צילום: ISTOCK

מאז משבר הקורונה בישראל, נדחק המצב בעזה והעיסוק התקשורתי בארגון החמאס אל שולי החדשות בישראל ובעולם כולו.

מנהיג החמאס בעזה, יחיא סינואר, מוטרד ככל הנראה מהמצב ועל כן טורח הוא להזכיר לממשלה ולעם בישראל, כי למרות הקורונה לחמאס עדיין יש דופק ונשימה, או במילים אחרות "מדדי טרור" פעילים, בהם עשוי הוא להשתמש בהתאם לצרכיו.

ביום חמישי שלח הוא מסר לשר הביטחון של ה"כיבוש" במספר אמצעי תקשורת באומרו דברים אלו: "אומר לנפתלי בנט, אם נמצא שחולי קורונה ברצועת עזה לא יכולים לנשום, נקטע את הנשימה של שישה מיליון ציונים וניקח מה שנרצה מכם כפרוטקשיין"; "אם לתושבי עזה לא יהיה אוכל, נפתלי בנט ודומיו יראו כיצד נחנך אותם. ברגע שנצטרך מכשירי הנשמה ניקח אותם ממך, בנט, ללא תמורה, אתה יודע שאנחנו יכולים".  

סינואר מגדיל לעשות ומפנה את שר הביטחון לנבואות החורבן על ישראל הכתובות בספר יחזקאל פרק יז', בכדי לרמוז לו איך תסתיים המערכה מבחינת החמאס, אם ידחק אל הפינה.

עזה והקורונה

ב-22 במרץ הצטרפה עזה רשמית לתפוצת הקורונה עת הודיע נציג משרד הבריאות המקומי במסיבת עיתונאים, כי שני עזתים ששבו מפקיסטן נתגלו כחולים בנגיף ונמצאים בבידוד. בפועל התברר כי מדובר בשני שייח'ים מקומיים ש"טיילו" להנאתם בפקיסטן וייבאו את הנגיף לחמאסטן. אותם שניים הדביקו את כל מי שנקרא בדרכם בעת שחצו את הגבול ממצריים לשטח הרצועה ובכלל זאת את מלוויהם מהחמאס כמו גם את עובדי המעבר משני צידיו.

משם הכל היסטוריה והיסטריה מקומית, למרות המספר המוצהר הנמוך יחסית של חולים בשטח הרצועה העומד על 12, נכון לכתיבת שורות אלו. יש לציין כי למרות נקודת הציון של שיבת "התיירים התמימים" מפקיסטן לרצועת עזה, שבו ממסעותיהם ברחבי העולם מאות מתושבי הרצועה, שהושמו בבידוד לא אפקטיבי במוסדות חינוך שהוסבו למתחמי בידוד. בנוסף לכל אלו, גם חברי משלחות החמאס והחזית הדמוקרטית ששבו ממסעותיהם המדיניים, שוכנו במלון שהוסב לצרכי בידודם בנפרד מדלת העם.

יש לציין עם זאת שהחמאס משתדל מאד ומנסה לשדר כלפי פנים וחוץ שליטה במצב, גם אם בשטח מתגלים בפניו אתגרים מורכבים בשליטה באוכלוסייה המקומית וצמצום ההדבקה ההמונית.

באופן זה ניתנו הנחיות בידוד לשבים לרצועה, הוקצו מבנים לשם בידודם ולבידוד נשאים וחולים, הוקמו מן היסוד שני מתחמי בידוד בצפון רצועת עזה ובדרומה, בתוך פרק זמן קצר ביותר, בליווי מתוקשר להפליא של מנהיג החמאס בכבודו ובעצמו. מהנדסים עזתיים החלו להנדס מכונות הנשמה מלכותיות, שעה שהתעשייה המקומית החלה לייצר מסכות פנים, אמצעי חיטוי וציוד להתמגנות בכמויות מסחריות. מוסדות שונים שינו את אורחותיהם וכך גם אנשי דת וקהילותיהם, שתחילה הפגינו חוסר מודעות או שמא חוסר אחריות, כמנהג מדינות וחברות שכנות אחרות במזרח התיכון.

סינואר מבין שעזה אינה חסינה מפני הקורונה. המשמעויות התברואתיות, הכלכליות והחברתיות עלולות להתפוצץ לו בפנים. בפיקחותו הרבה, מכין הוא את השטח, את העזתים ותומכיהם בעולם כמו גם את הישראלים, לקראת השעה בה ימנף את המצב כנגד ה'יישות הציונית', הצרה לתפישתו על רצועת עזה, למרות שמהווה היא צינור חמצן אמין עבורה כבר תקופה ארוכה. בכך יסיט סינואר את מירמור התושבים מהתנהלות החמאס לאורך השנים, עת השקיעה היא מיליונים רבים בתשתיות ובתעשיית הטרור, במקום בתשתיות ובתעשיות מקומיות וחיוניות. מירמור הנצבר בקרב רבים נוכח ההשקעה וההפליה לטובה של פעילי הטרור, השהידים ובני משפחותיהם, בשעה שמרבית התושבים הפשוטים נאנקים נוכח מצבם הכללי והכלכלי בפרט.

לסיכום

ניכר כי החמאס מתנהל מול כל משבר בידיעה ברורה כי דווקא מדינת ישראל תתמוך אותו בשעותיו הקשות, בין אם במישרין או בעקיפין, עם מעט מאד חשבונות.

יודעים מנהיגי החמאס כי על מדינת ישראל אפשר לסמוך יותר מבכל מדינה בעולם, ולא רק בסביבה הקרובה, כל אימת שצריך את תושבי עזה לגבות בציוד וטיפול רפואי, מזון, חשמל וכל ציוד או מצרך חיוני אחר, גם אם מדובר בשעת משבר.

על כן, ואולי דווקא נוכח המצב הנוכחי בעולם, בו הקשב והזרקור מופנה הרחק מכאן, עומדת לרשות מדינת ישראל שעת כושר והזדמנות, את שבויינו לשחרר ולהשיב ארצה את מיטב בנינו הלוחמים שגופותיהם עודן מצויות בידי אותם רבי מחבלים.

אולי זו השעה ל"היפוך קערה" ושינוי כללי המשחק עם החמאס ברצועת עזה, עת יופסק "הפרוטקשיין" ויונהג כלל אחר, הידוע בכינוי "הנבוט והגזר", שמוכר לכל חמור ממוצע במזרח התיכון.

בתגובה לדבריו של מנהיג החמאס סינואר בדבר קריאת פרק יז' בספר יחזקאל, ארמוז שישנה אמרה ידועה בדבר מי הוא זה המורגל לעשות 'חצי עבודה', על כן אמליץ בפניו שיקרא עד סוף הספר, ויתמקד בפרקים מז'- מח' בהם מתאר הנביא יחזקאל את הארץ, את חלוקתה ואת עיר הקודש ובה בית המקדש.

ערב חג החירות וליל הסדר, מחזק אני את ידיהם של ראש הממשלה ושל שר הביטחון, בכדי שיפעלו במהירה בימינו למיגור נגיף הקורונה, לעשיית סדר חדש בשטחי הרצועה ולהשבת גופותיהם של חללי צה"ל ואזרחי ישראל השבויים בידי מחבלי החמאס.