עתירה: לאפשר תפילות - כמו הפגנות

בעתירה טוען שריפי כי בתקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה "ישנה העדפה ברורה לחופש ההפגנה על פני תפילה במרחב הציבורי".

ערוץ 7 , י"א בניסן תש"פ

תפילה. אילוסטרציה
תפילה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

עו"ד ד"ר ניסן שריפי, יושב הראש של עמותת "באר חנה", המפעילה, בין השאר, בית כנסת בעיר נתניה, עתר היום (ראשון) לבית המשפט העליון בעתירה נגד ראש הממשלה ושר הבריאות.

עורך הדין מבקש מבג"ץ לקבוע כי כשם שמותר לערוך הפגנות בתקופה זו של מגיפת הקורונה, כך יותר לקיים תפילה בשטח פתוח.

בעתירה טוען שריפי כי בתקנות לשעת חירום אישרה הממשלה "ישנה העדפה ברורה לחופש ההפגנה על פני תפילה במרחב הציבורי, המהווה, כידוע, נדבך יסודי בחופש הפולחן, וזאת למרות שחופש הדת (ובכללו חופש הפולחן) הינו נדבך יסוד בזכויות הפרט לא פחות ואולי אף יותר מחופש ההפגנה".

ד"ר שריפי ציין עוד בעתירתו כי חופש הפולחן הינו זכות יסוד של האזרח, ואין לבטלה או כלשונו: "במדינת ישראל חופש הפולחן מהווה זכות יסוד חוקתית שאין לאיינה באיבחת קולמוס וכלאחר יד כפי שנעשה בתקנות. לענין זה נאים דברי בית המשפט העליון בבג"צ 10356/02 יואב הס נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית, אלוף פיקוד המרכז, בהאי לישנא: חופש הפולחן בביטוי של חופש דת נמנה עם זכויות היסוד של האדם. הוא משתרע על חירותו של הפרט להאמין ולנהוג על פי אמונתו תוך מימוש ציוויה ומנהגיה... חופש זה קשור למימוש זהותו העצמית של האדם".

"בתחומי חופש זה מוכרת כמיהתו של האדם המאמין להתפלל במקום קדוש. זו אף זו מדינת ישראל הינה, כידוע, מדינה יהודית ודמוקרטית. לא יתכן כי המשיבים מצאו להם לנכון להעדיף את פן הדמוקרטיות וחופש ההפגנה על פני פן היהדות של מדינתנו, ועימו החופש לפולחן ולתפילה", הוסיף.

ד"ר שריפי חותם את עתירתו בדרישה להוצאת צו על תנאי וצו ביניים שכן, לדבריו, "אין כל מקום להעדפת חופש ההפגנה על חופש הפולחן. ניתן בהחלט להגביל באופן מידתי את חופש הפולחן לאור התפשטות נגיף הקורונה, אך אין לבטלו במחי- יד. עוד ברור כי אין להעדיף קבוצות 'מיוחסות' של מתפללים באתרים ידועים על פני מתפללים אחרים".