הלוחמים בחזית: מתנדבי השירות הלאומי

בני ובנות השירות הלאומי ממשיכים לשרת את המדינה ואזרחיה גם בימי הקורונה, ''רוח ההתנדבות מפעמת בחוזקה בכל חלקי החברה''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

אלפי מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי ברחבי הארץ מתייצבים מדי בוקר במקומות ההתנדבות, גם בתקופת משבר הקורונה, ומשרתים את מדינת ישראל ואזרחיה.

כך לדוגמא, מאי, מיקה, גלינה וגאיה משרתות במיון ובמחלקות הפנימיות בבית החולים הלל יפה, נתנאל אלון מתנדב בבית החולים ברזילי באשקלון, אחיה לייבו מתנדב במרכז הרפואי שערי צדק, איילה, שירה, צופיה, הדר ושירה מתנדבות במרכז חירום לילדים בנווה מיכאל.

בני ובנות השירות הלאומי אשר מקומות השירות שלהם אינם מוגדרים כ״חיוניים״, מתנדבים במקומות חלופיים, בסיוע לאזרחים בסיכון ולצוותי הרפואה העובדים שעות אורוכות.

''גם בימי הקורונה הקשים, אנחנו משרתים בקו החזית - בבתי החולים, במד"א ובקופות החולים, במרכז החירום ובארגוני הסיוע. אנחנו עושים זאת בלב שלם", אומרים המתנדבים חרף הסיכון שיידבקו בנגיף.

מדוח של רשות השירות הלאומי אזרחי עולה כי כ-2400 מתנדבים עוסקים בתחומי הבריאות ומתגברים את הצוותים הרפואיים בבתי חולים, קופות חולים ומד"א, ומסייעים בשמירה על ילדי צוותים רפואיים.

עוד כ- 2,400 מתנדבים בתחומי רווחה שונים כמו פנימיות, ילדים בסיכון, ובעלי מוגבלויות. סיוע נרחב ניתן גם בחלוקת סלי מזון לקשישים ומשפחות נזקקות ומתן מענה בלשכות הרווחה ברשויות מקומיות.

כ-900 מתנדבים פועלים במערכת החינוך ונותנים מענה מקוון לתלמידים, ועוד כ-300 מתנדבים מתגברים את כוחות הביטחון, המשטרה, שירותי התעסוקה, ביטוח לאומי, ותנועות הנוער.

מנכ''ל רשות השירות הלאומי אזרחי ראובן פינסקי אמר כי "בימים שלאחר חג הפסח אנו צופים לעליה גדולה במספר המתנדבים בתחומים השונים. אני תקווה כי המצב ישתפר בהדרגה ונוכל לשוב לכל מקומות ההתנדבות של השגרה, אבל עד אז אנחנו רתומים למשימות הלאומיות הרבות לחיזוק החוסן החברתי של מדינת ישראל".

פינסקי שיגר מכתב לרכזות ורכזי השירות ברחבי הארץ, שבו כתב: ''אנו מצויים בשעות שלא ידעה כמותה האנושות זה עשרות בשנים, בעין הסערה של מגיפה נוראית המשתוללת בכל העולם.

''בתקופה מורכבת זו של ליקוי מאורות, אתן נמצאות בחוד החנית של העשייה החברתית, בחוד החנית של שמירה והעצמת החוסן האזרחי. בימים קשים אלו אני מבקש להביע את הערכתי והתפעלותי העמוקה מפועלכן, בשמי, בשם מדינת ישראל ובשם כל אזרחי ישראל''.

פינסקי הוסיף כי ''מבעד לערפילים אנו רואים את האור הגדול של 'רוח העם' הייחודי לנו. רוח ההתנדבות מפעמת בחוזקה בכל חלקי החברה. מתנדבות ומתנדבי השירות הלאומי אזרחי מהווים ציר מרכזי וחיוני להמשך שגרת החיים בעת הזו לכל אזרחי המדינה.

''מחמם את הלב לראות את ההתגייסות של אלפי מתנדבות ומתנדבים של השירות הלאומי אזרחי בכל יום, אלפי אנשים שהופכים עולמות למען המדינה ואזרחיה", סיכם מנכ''ל רשות השירות הלאומי-אזרחי.