רוסיה: מנהיגי העולם יגיעו לחגיגות "יום הניצחון"?

למרות התפשטות הקורונה, ברוסיה מתכוננים כרגיל לחגיגות "יום הניצחון" על הנאצים שאמורים להתקיים בנוכחות מנהיגי העולם ורבבות צופים.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

רוסיה: מנהיגי העולם יגיעו לחגיגות "יום הניצחון"?-ערוץ 7
ממתין למנהיגים. ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

הממשלה הרוסית החלה לנקוט צעדים למאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, ואף הודיעה על הפעלת אמצעי מעקב ושימוש בטכנולוגיה מתקדמת כגון זיהוי פנים על מנת למנוע מחולי קורונה להפר את הבידוד.

אך למרות זאת, בימים אלו מתקיימים ברחובות מוסקבה חזרות למצעד "יום הניצחון" על הנאצים שאמור להתקיים בתאריך 9 במאי בנוכחות רבים ממנהיגי העולם.

בקרמלין מסרבים להיענות לקריאות לדחות את האירוע המתקיים מדי שנה ונחשב לאחד החשובים ברוסיה וכבעל משמעות פוליטית גדולה, ובימים אלו מתקיימות חזרות בנוכחות 15 אלף חיילים רוסיים הצועדים ברחובות מוסקבה למרות ששאר התושבים התבקשו להישאר סגורים בביתם.

סרטון וידאו שדלף לרשתות החברתיות מציג את אלפי החיילים הרוסיים צועדים בשטח פתוח מחוץ למוסקבה ללא שמירת מרחק אחד מהשני וללא אמצעי הגנה כגון מסיכות פנים, ומשרד ההגנה הרוסי אישר כי שם אכן מתקיימות החזרות ל"יום הניצחון".

באירוע השנתי אמור הנשיא פוטין לארח רבים ממנהיגי העולם ובהם נשיא צרפת עמנואל מקרון ומנהיגים רבים נוספים.

התובע הכללי ברוסיה צינזר אתר חדשות שפירסם כי בקרמלין שוקלים לבטל את חגיגות הניצחון ההמוניות על הנאצים לאור התפרצות הקורונה.

"ה-9 במאי הוא תאריך מקודש עבור מיליוני רוסים ומדינות חבר העמים. מצעד הניצחון מתוכנן (ינקטו צעדים סניטריים) ויצעד בכיכר האדומה" נכתב בדף הטוויטר של משרד החוץ הרוסי.

מנהיג האופוזיציה ברוסיה, אלכסיי נבאלני, כינה את ההחלטה של שר ההגנה שויגו "אידיוטיות" ואמר כי "מדובר בשטח גידול לוירוס הקורונה". במשרד ההגנה אמרו כי "אנו נוקטים באמצעי זהירות על מנת להבטיח את שלומם של החיילים, כולל בדיקות חום קבועות. כל משתתפי החזרות בוערים מרצון להשתתף באירוע ההיסטורי הזה".