הקורונה בירושלים
עיריית ירושלים מול הקורונה - בכל החזיתות והאתגרים

מנכ"ל עיריית ירושלים יצחק לארי מספר על הפעילות סביב השעון למען תושבים מכל המגזרים ומבהיר: הציבור נענה להנחיות. צפו.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

מקבץ יוזמות ופעולות בהובלת עיריית ירושלים להתמודדות עם משבר הקורונה:

מרכזי בדיקות קורונה ברחבי העיר -מרכז בדיקות קורונה בשכונות הציבור החרדי, ב'דבורה הנביאה'. בנוסף למרכזי בדיקות במזרח העיר יחד עם קופות נוספות.

שיתוף פעולה בנושא שינוע עובדי מערכת הבריאות מביתם למרכזים הרפואיים

טלמסר בעברית וביידיש למגזר החרדי - לטובת הגברת המודעות להנחיות משרד הבריאות.

פניות ציבור - העירייה מטפלת בפניות ציבור שהגיעו באמצעות הפייסבוק, מכתבים, טלפון ומיילים. בנוסף לעשרות אלפי שיחות מידע ורווחה שנענו.

שמירת מורל התושבים - באמצעות במות בידור ניידות, הכוללת D.J, מוזיקה ואמנים. במסלולים שונים ברחבי העיר, לכל המגזרים.

שריפת חמץ לקראת חג הפסח - העירייה תפזר מכולות בשכונות ותאסוף את החמץ על מנת לקיים שריפה מרוכזת בעטרות, באישור רבני העיר.

רווחה:

1. חלוקת מנות מזון - אלפי מנות חולקו לתושבי העיר שאינם יכולים לרכוש בעצמם. המנות חולקו בכל השכונות באמצעות המינהלים הקהילתיים ומתנדבים מכלל המגזרים, ובכלל זאת עשרות עובדי עירייה.

2. חלוקת סלי המזון - העלנו את מספר הסלים ללמעלה מ-10 אלפים תושבים. סלי המזון כוללים מוצרים כשרים לפסח על מנת לסייע לתושבים הוותיקים להיערך בצורה מכובדת לחג.

3. הקמת קו חם של פסיכולוגים - לדוברי רוסית שנותנים מענה לכל הנדרש.

4. נציג לכל בניין - נרשמו למעלה מ-500 נציגים במסגרת הפרויקט.

סיוע לעסקים ומוסדות תרבות:

1. הקניון הווירטואלי הראשון מסוגו במדינה - הושק ומטרתו לתכלל את כל אתרי העסקים בעיר.

2. "יוצרים מהבית" - מיזם ראשון מסוגו לסיוע לאומנים ויוצרים בעיר. ועדה אומנותית תבחר מדי יום את היצירות שיזכו לחשיפה באינטרנט ולרכישה על ידי העירייה.

3. מקדמה של 25% מתקציב מוסדות התרבות - לתמיכה מיידית בעת זו.

חינוך:

1. חינוך חרדי - 1.5 מיליון דקות שיחה נעשו בין מחנכים לתלמידים בקווי הטלפונים הייעודיים שנפתחו. 90% מהמשפחות קיבלו את חוברות הלמידה החדשות שהופקו.

2. חינוך ערבי - 30 מחשבים הועברו לתלמידי מזרח העיר, ואנו עומדים לרכוש מאות טאבלטים שיחולקו בשבועות הקרובים.

3. חינוך ממלכתי וממלכתי דתי - נוספו מטפלים חדשים לצוות הטיפול של הדספייס ונערכו פגישות טיפוליות עם למעלה מ-70 ילדים. בנוסף, רכשנו 1,500 מיקודיות להכנה לבגרות וכן 200 קורסים מתוקשבים כעזרה בבגרויות.

4. גני ילדים - 160 סייעות ורכזות השתתפו במפגש מקוון; 10 סרטונים של שעת סיפור לילדי הגנים צולמו בעברית וערבית ולמעלה מ-26,131 כניסות נרשמו באתר שנפתח.

5. השירות הפסיכולוגי - נותן מענה לכאלף פניות בכל שבוע, מכלל הציבורים בעיר.

6. ערוץ שידורים לייב בפייסבוק - "משפחות צעירות בירושלים". המשדר תוכן בשלוש רצועות: בבוקר לקטנטנים, בצהריים לילדי היסודי ובערב להורים.

7. סדנאות לצעירים - בתחומי קריירה ותעסוקה.

8. קייטנות לילדי צוותים רפואיים - נוספו שתי מסגרות נוספות על השתיים שהופעלו בעבר.; בנוסף למסגרת עבור ילדי צמי"ד בעיר על מנת להקל על המשפחות.

9. משחקי חינוך - חולקו למשפחות הזקוקות לסיוע או עם בן משפחה עם צרכים מיוחדים. עד כה נמסרו 7,000 ערכות. בנוסף חילקנו 500 חבילות משחקי קופסא משפחתיים למשפחות עם ילדים.

10. בני הנוער - טיפלנו בלמעלה מ-360 פניות של בני צוער במצוקה, 2/3 מהם ממזרח העיר.

11. ילדי הפנימיות - אנו מוודאים כי כל אחד ואחת מהם יגיעו למקומות מוכרים ומוסדרים שם יסופקו להם כל צרכיהם, או לחילופין יישארו בפנימייה אשר תארח אותם.

מזרח ירושלים:

1. פתיחת מתחם דרייב אין בג'אבל מוכבר - להגברת מספר הבדיקות לקורונה של מזרח העיר. בנוסף לשלושה מרכזי בדיקה של קופות החולים מכבי, כללית ומאוחדת בשכונות עצמן.

2. בתי החולים במזרח העיר - שלוש פעמים בשבוע מתקיימות פגישות עם מנהלי בתי החולים במזרח העיר, נציגי הסהר האדום, נציגי השכונות ונציגי משרד הבריאות. זאת במטרה לסייע ככל שניתן.

3. מוקד סיוע טלפוני בשפה הערבית - נפתח לשאלות ותשובות בנושא הקורונה.

סולידריות ויחסי חוץ - נשלחו מכתבי תמיכה אישיים לראשי ערים מרכזיים בעולם לדוגמא בסין, איטליה, ספרד וארה"ב.

ניקיון ירושלים - ניקיון העיר, שטיפת הרחובות, פינוי גזם וגרוטאות ופינוי אשפה 20 שעות ביממה.