לפיד מדבר על המצב המורכב עם בתו בימי הקורונהעדינה ולמן

יו"ר יש עתיד-תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, הגיע היום (שני) לועדת הקורונה כדי להעלות בפני הועדה את נושא הטיפול באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בצל מגיפת הקורונה.

"הטיפול באנשים עם צרכים מיוחדים מתחלק בין שלושה משרדים ממשלתיים לפחות: משרד הרווחה, משרד הבריאות והרשויות המקומיות, ובמקרה של ילדים גם משרד החינוך – נדרש הקמת מענה אחוד ומתואם", ציין לפיד.

לפיד מנה בהמשך את הסוגיות הדחופות ביותר לטיפול: בדיקות לבעלי צרכים מיוחדים ולצוותים, אספקת אמצעי מיגון לצוותים מטפלים, מענה לביקורי משפחות וחופשות של השוהים במעונות, תמיכה כלכלית למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים וחשיבה על חזרה הדרגתית למסגרות חינוך''.

על בתו יעל בעלת הצרכים המיוחדים סיפר לפיד לח"כים "אמרו לנו לפני 3 שבועות: או שתיקחו את יעלי ל-14 יום או שלא תוכלו לראות אותה בזמן הקרוב. המספר הרשמי שמדברים עליו היום הוא 21 יום, מספר שרירותי, אף אחד לא הסביר למה אי אפשר לבקר. וזאת בשעה שהצוותים יוצאים ונכנסים כל הזמן. דווקא על ההורים אוסרים לבקר".

לדבריו, "הקושי המיידי והרגרסיה נראית לעין. כשאומרים 'לדפוק את הראש בקיר' פה זה לא רק ביטוי. לכן צריך בדיקות דחופות וביקורים באוויר הפתוח. ברוב ההוסטלים יש חצרות פתוחות אז אפשר לבקר בצורה בטוחה. אין ציוד מגן להורים, לצוותים ולמטופלים. ויש טיפולים שלא סובלים דיחוי כי אז גם יש נסיגה. אי אפשר להפסיק את כל הטיפולים באופן שרירותי. גם משפחות שמדווחות על צורך באשפוז לא קיבלו תשובה".