דיווח:
אלה ההבנות בין כחול לבן לליכוד

ריבונות לאחר התייעצות עם גנץ והסכמה אמריקנית, יריב לוין כיו"ר הכנסת וחוק מיוחד שידלג על מועמדי יש עתיד ותלם. אלה עיקרי ההסכם.

ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

נתניהו וגנץ
נתניהו וגנץ
צילום: אלעד מלכה

בליכוד ובכחול לבן הגיעו לסיכומים לקראת הקמת הממשלה ה-35 והסכם בין המפלגות שיחתם ככל הנראה הערב.

על פי ההבנות שמביא עמית סגל בחדשות 12 נתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה למשך שנה וחצי, אז גנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה - למשך שנה וחצי. בזמן שנתניהו יכהן כראש ממשלה, גנץ יכהן כשר הביטחון וממלא-מקום ראש הממשלה.

30 שרים יכהנו בממשלה (15 לגוש הימין, 15 לכחול לבן ולעבודה), לאחר שיחלוף משבר הקורונה, הממשלה תורחב ל-34 שרים. כחול לבן תוכל לבחור בין תיקי החוץ והחינוך (זו למעשה הבחירה של גבי אשכנזי, שיכהן באחד התפקידים). בתפקיד יו"ר הכנסת יכהן יריב לוין מהליכוד.

לבקשת כחול לבן - חוק נורווגי יכניס לכנסת שורת ח"כים חדשים רק מרשימת חוסן לישראל. מינוי שופטים - נתון לפרשנות בסעיף כללי שמדבר על קבלת החלטות בהסכמה

סוגיית הריבונות תובא להצבעה תוך חודשיים וחצי, לאחר ״היוועצות״ עם גנץ ובהסכמת האמריקנים. יינתן חופש הצבעה בממשלה בנושא זה. "בכל הנוגע להצהרת הנשיא טראמפ - ראש הממשלה וראש הממשלה המיועד יפעלו בהסכמה מלאה של ארה״ב ובהידברות עם הקהילה הבינלאומית תוך שמירה על האינטרסים האסטרטגיים והסכמי השלום".

ראש הממשלה יוכל להביא את הסיפוח לאישור החל מ-10 ביולי. הנוסח שיובא לכנסת יהיה הנוסח שאושר בממשלה ויועבר על ידי ועדת הכנסת לוועדת החוץ והביטחון.

על פי ההסכם שצפוי להיחתם בין שני הצדדים, כל אחד מהם יקבל 15 שרים - מה שצפוי לחולל קרב של ממש בליכוד על התיקים הפנויים, זאת לאחר ששני תיקים מתוך 15 שמוקצים לגוש הימין יועברו לש"ס (פנים ודתות), אחד ליהדות התורה (בריאות) ושניים ככל הנראה לימינה - אם תיכנס בסופו של דבר לממשלה.

ישראל כ"ץ כנראה יהיה שר האוצר. אריה דרעי ימשיך בתפקיד שר הפנים, ולמרות הביקורת הרבה כלפיו - יעקב ליצמן ימשיך להחזיק בתיק הבריאות. אבי ניסנקורן יכהן כשר המשפטים - ולפי ההסכם, יהיה לו מרחב תמרון כמעט מלא למינוי שופטים, כשהמינוי הראשון של שופט לבית המשפט העליון צפוי בעוד כשנה. מירי רגב ככל הנראה תכהן כשרה לביטחון הפנים.

תגובות סוערות להבנות בין שתי המפלגות

גורמים בליכוד אמרו כי "ההסכמה המסתמנת בנושא הריבונות לפיה לאחר פרק זמן קצר יוכל נתניהו להביא את החלת הריבונות להצבעה בממשלה - היא הישג גדול של המפלגה".

"נתניהו יצטרך להיוועץ בגנץ ולזכות לתמיכת האמריקנים, אך לא מעבר לכך", אמרו הגורמים לחדשות כאן 11.

ח"כ מיכל שיר מהליכוד טענה כי "אם רוצים להחיל - מחילים, לא מדברים. הנשיא טראמפ נתן אור ירוק, הליכוד הבטיח את זה לבוחריו ועכשיו הזמן לקיים. עם פתיחת המושב הגשתי הצעת חוק להילת הריבונות על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן ובכוונתי להמשיך ולקדם הצעה זו עד להגשמתה".

ביש"ע התגובות חלוקות. יו''ר מועצת יש''ע דוד אלחייני אמר, "אנחנו מתנגדים לנוסח המוצע, לפיו תידרש הידברות עם הקהילה הבינלאומית להחלת הריבונות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. זו מלכודת של כחול לבן".

"הקהילה הבינלאומית שלא הכירה בירושלים כבירת ישראל תכיר בריבונות? אנו דורשים מראש הממשלה ומהמפלגות לא לחתום על נוסח שכזה. זהו גזר דין מוות לחלום הריבונות", דברי אלחייני.

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, הגיב ואמר כי "על רקע משבר הקורונה ההשלכות הכלכליות והקיטוב החברתי אני בעד ממשלת האחדות ומאמין שהיא הדבר הנכון לישראל. אני שמח שנושא הריבונות נמצא על סדר יומם של נתניהו וגנץ ובטוח שבפעולות נכונות הן כלפי פנים ושמירת השיח כלפי חוץ נדע להביא את הריבונות לידי מימוש".

ראש מועצת בית אל שי אלון אמר כי "כל הסכם שייחתם בין הצדדים חייב להיות ברור וחד משמעי עם לוח זמנים מסודר לביצוע הריבונות ביו"ש. אסור לאפשר להסכם כזה להיות מנוסח בצורה מעורפלת שתאפשר לצדדים להתחמק מביצועו בטענות כאלה ואחרות".

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר כי "לא ממשלת חירום ולא ממשלת אחדות, אלא ממשלת סיפוח ושחיתות. גנץ ירד לשפל המדרגה ומכר את כל העקרונות. תמורת חופן ג׳ובים גנץ הוא נכנס תחת ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום ונכנע גם לדרישת הסיפוח".

"זו בכיה לדורות. גנץ ועמיר פרץ מיישרים קו עם סמוטריץ׳ ובנט ופוגעים אנושות בחזון הציוני ובסיכוי להיפרד לשתי מדינות", דברי הורוביץ.

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) הוסיפה, "במסגרת מכירת החיסול של עקרונות תמורת תיקים, מוכרים כעת גם את סיפוח השטחים לנציגי נוער הגבעות בכנסת וזאת בתמורה לכיסא בממשלה מנופחת ומושחתת. מי שאמרו ישראל לפני הכל, מוכרים היום את עתידה למדינת ההתנחלויות".

יו״ר הרשימה המשותפת ח״כ איימן עודה תקף ואמר כי "הכניעה של גנץ בנושא הסיפוח היא החמורה מכולם. משמעותה חיסול כל סיכוי לשלום ויסודה של מדינת אפרטהייד עם אזרחים יהודים ונתינים פלסטינים. ‏דמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי כולם תלויים בשלום צודק וסיום הכיבוש".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן טענה כי "הסיכומים בין גנץ לנתניהו על עסקת המאה של טראמפ מסוכנות. גנץ מאפשר ממשלת ימין עמוק שתמסד את המשך הכיבוש ואת האפרטהייד. הוא גרוע לא פחות מנתניהו".