גם אפרת כמעט ונכנסה לסגר

בשעות האחרונות לפני שנכנסה גם היא לרשימת הרשויות המועמדות להיכנס לסגר נחלצה מועצת אפרת בזכות פילוח מדויק יותר של נתוני החולי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

גם אפרת כמעט ונכנסה לסגר-ערוץ 7
היישוב אפרת
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גם המועצה המקומית אפרת הייתה עשויה למצוא את עצמה בין הרשויות המקומיות הנתונות בסגר בשל נתונים גבוהים של תחלואת קורונה, אך ביממה האחרונה ההחלטה לגבי אפרת השתנתה. עודד רביבי, ראש המועצה מספר לערוץ 7 מדוע.

"הנתונים שמתפרסמים לא תמיד משקפים את המציאות וכך גם הכותרות", קובע רביבי ומסביר: "הטבלאות שמפורסמות בתקשורת וגם מה שפורסם על ידי משרד הבריאות, אלו נתונים בני שלושה ימים שלא משקפים את המבריאים ואת קצב התפתחות המגפה וההדבקה. בשני הנתונים הללו חלה באפרת תפנית בשבוע האחרון, עצרנו את מספר החולים החדשים ושיש מהחולים כבר הבריאו".

"יש לנו נתון שכמעט אין משפחות חדשות שנכנסות למעגל התחלואה. המעגל השני הם בני אותה משפחה וגם הם קיבלו עדכון שחולים לפני למעלה משבוע. יש שתי משפחות שהגיעו משליחות בחו"ל כך שהן חדשות. לעומת זאת בסטטיסטיקה של משרד הבריאות משתקפים נתונים של לפני יומיים".

רביבי לא ממהר לטעון שבמועצה שלו מקפידים יותר ממקומות אחרים על מנת שלא לפגוע במקומות אחרים. "אנחנו עושים מאמץ כביר מהיום הראשון לאתר חולים לוודא שנכנסים לבידוד, מפרסמים מסלולים הרבה לפני שמשרד הבריאות מעדכן, ובכך ממגרים את ההדבקה. אני מניח שכל רשות שנחשפה לנתונים ולקצב ולמספרים נקטה בצעדים שמעידות על בלימה מסוימת וזהו האתגר של כל הרשויות".

נושא נוסף שאליו התייחס רביבי הוא עמדתו לפיה לא צה"ל הוא שצריך לקחת אחריות על הזירה האזרחית של מלחמת הקורונה. "אין תחליף למנגנונים שקיימים בשגרה. זה ראש רשות, זה מחלקות רווחה ועובדים סוציאליים ושירות פסיכולוגי. אנחנו מכירים את התושבים ואת הצרכים. קצין צה"ל מעוטר ככל שיהיה לא יודע להתמודד עם אם חד הורית, עם ילד עם צרכים מיוחדים או עם זוג לפני גירושין. הם לא תחליף לרשויות".

באשר לנהלים שנקבעו מבעוד מועד ולפיהם מערכת הביטחון אמורה לשלוט במתרחש בעידן של חירום כרעידת אדמה פיגוע או מגפה אומר רביבי כי "הנהלים התכוננו לתרחיש שבו אין לרשויות את היכולת להתמודד עם המצב. אין לרשויות אפשרות לפנות בניינים שלמים שקורסים ונכון להטות משאבים לאומיים לאזור הפגיעה".

בהקשר זה הוא מעיר כי "בבני ברק התחילו להישאל שאלות והתברר שאולי לא היה נכון לשעבד שתי יחידות עילית במקום העבודה שלהם בגבולות". בהקשר זה הוא מזכיר את גדוד הנחל שתשעים חיילים מתוכו הוכנסו לבידוד והם חסרים כעת לסד"כ. "צריך לשקול האם נכון להטות לשם משאבים של צבא לעת הזאת. גם הרשויות היו יכולות לעמוד במשימה אם היו נותנים להם את המשאבים הנדרשים".