פיצוץ בשיחות בין הליכוד לכחול לבן

בכחול לבן טוענים כי הליכוד ביקש לדון מחדש בסיכומים לגבי אופן פעילות הוועדה לבחירות שופטים ועל כן המגעים הופסקו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

פיצוץ בשיחות בין הליכוד לכחול לבן-ערוץ 7
נתניהו וגנץ עם ריבלין
צילום: חיים צח, לע"מ

פיצוץ במגעים בין הליכוד וכחול לבן, שעות אחדות לאחר הדיווחים על סיכומים בין הצדדים לקראת הקמת הממשלה.

בכחול לבן טוענים כי לאחר הגעה להבנות בכל הנושאים, ביקשו בליכוד לדון מחדש באופן פעולתה של הוועדה לבחירת שופטים.

"בעקבות זאת הופסק המשא ומתן. לא נאפשר שום שינוי בתפקוד הוועדה לבחירות שופטים ופגיעה בדמוקרטיה", נמסר מטעם המפלגה.

על פי ההבנות שהביא עמית סגל בחדשות 12 סוכם שנתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה למשך שנה וחצי, אז גנץ ייכנס לתפקיד ראש הממשלה - למשך שנה וחצי. בזמן שנתניהו יכהן כראש ממשלה, גנץ יכהן כשר הביטחון וממלא-מקום ראש הממשלה.

30 שרים יכהנו בממשלה (15 לגוש הימין, 15 לכחול לבן ולעבודה), לאחר שיחלוף משבר הקורונה, הממשלה תורחב ל-34 שרים. כחול לבן תוכל לבחור בין תיקי החוץ והחינוך (זו למעשה הבחירה של גבי אשכנזי, שיכהן באחד התפקידים). בתפקיד יו"ר הכנסת יכהן יריב לוין מהליכוד.

לבקשת כחול לבן - חוק נורווגי יכניס לכנסת שורת ח"כים חדשים רק מרשימת חוסן לישראל. מינוי שופטים - נתון לפרשנות בסעיף כללי שמדבר על קבלת החלטות בהסכמה

סוגיית הריבונות תובא להצבעה תוך חודשיים וחצי, לאחר ״היוועצות״ עם גנץ ובהסכמת האמריקנים. יינתן חופש הצבעה בממשלה בנושא זה. "בכל הנוגע להצהרת הנשיא טראמפ - ראש הממשלה וראש הממשלה המיועד יפעלו בהסכמה מלאה של ארה״ב ובהידברות עם הקהילה הבינלאומית תוך שמירה על האינטרסים האסטרטגיים והסכמי השלום".

ראש הממשלה יוכל להביא את הסיפוח לאישור החל מ-10 ביולי. הנוסח שיובא לכנסת יהיה הנוסח שאושר בממשלה ויועבר על ידי ועדת הכנסת לוועדת החוץ והביטחון.

על פי ההסכם שצפוי להיחתם בין שני הצדדים, כל אחד מהם יקבל 15 שרים - מה שצפוי לחולל קרב של ממש בליכוד על התיקים הפנויים, זאת לאחר ששני תיקים מתוך 15 שמוקצים לגוש הימין יועברו לש"ס (פנים ודתות), אחד ליהדות התורה (בריאות) ושניים ככל הנראה לימינה - אם תיכנס בסופו של דבר לממשלה.

ישראל כ"ץ כנראה יהיה שר האוצר. אריה דרעי ימשיך בתפקיד שר הפנים, ולמרות הביקורת הרבה כלפיו - יעקב ליצמן ימשיך להחזיק בתיק הבריאות. אבי ניסנקורן יכהן כשר המשפטים - ולפי ההסכם, יהיה לו מרחב תמרון כמעט מלא למינוי שופטים, כשהמינוי הראשון של שופט לבית המשפט העליון צפוי בעוד כשנה. מירי רגב ככל הנראה תכהן כשרה לביטחון הפנים.