ישראל פרוש
ישראל פרוש צילום: אהרון קרון, פלאש 90

על רקע בחינת הטלת סגר על העיר אלעד טוען ראש העיר ישראל פרוש כי הטיפול הממשלתי בעיר לקוי מהיסוד.

"אני לא יודע מה זה סגר ומה תועלתו", צוטט הבוקר בראיון ל'המבשר'. "התושבים באלעד בבתים. אני מסתובב ברחוב ולא רואה איש. המשמעת מהודקת. אלעד בשבועיים האחרונים ללא תחבורה ציבורית. היא גם לא עיר צמודה לערים נוספות כמו בת ים, תל אביב ויפו. אבל למעלה, בקרב מקבלי ההחלטות, יש מי שמסרב להסתכל למציאות בעיניים".

מישהו מקרב מקבלי החלטות מדבר אתכם?

"לצערי לא. כיום, בתקופה הכל-כל קריטית, יש נתק מוחלט לגורמים הממשלתיים לגורמים העירונים. אף אחד לא מדבר איתנו. למעט שיחת ועידה של בכיר במשרד הבריאות עם כלל ראשי הערים החרדיות לפני כשבוע, שיחה שארכה חמש דקות בלבד, ולמעט שיחה שקיימתי עם שר הפנים הרב אריה דרעי ביום שישי האחרון– אין שום דיאלוג ואין שום ניסיון לגבש נהלים מול הרשות העירונית לטובת בלימת התפשטות הנגיף. התחושה היא שאין ניסיון אמיתי לפתור את המשבר".

"העובדה שמקבלי ההחלטות במדינה מזדרזים לקבל החלטות כל כך גורליות על כלל תושבי העיר אלעד ומבלי לנהל איתנו דיאלוג היא גרועה ומעציבה. לאורך כל ימות השנה אני מדבר עם עשרות ראשי רשויות ועובד בשותפות מלאה עם פיקוד העורף והמשטרה בצורה יוצאת מן הכלל. אולם עכשיו, במשבר בקורונה, כולם נעלמו. ההחלטות מתקבלות מעל הראש שלנו מבלי לנסות בכלל לפתור את המשבר הזה איתנו".

מתי החלה העיריה המקומית לנקוט בפעולות לבלימת התפשטות הנגיף?

"הנהגת העיר אלעד זיהתה את נפיצות משבר קורונה עוד בטרם משרד הבריאות החל לדבר אל הציבור בישראל. כבר כשהגיעו הידיעות הראשונות על הקורונה שמתפשטת בעולם ולא רק בסין, הנחיתי כי העיר אלעד תנהג בגישה של חומרה בהנחיות. זה היה עוד הרבה לפני שבמשרד הבריאות החלו להורות על הנחיות לאזרחי ישראל.

"פגישת העבודה הראשונה בנושא הקורונה התקיימה כבר בתאריך בל' בשבט, במסגרת ישיבת ועדת מל"ח. במהלך הפגישה העליתי את הזהירות המתבקשת ובדקתי עם מנהלי המכלולים על מוכנותם להתמודדות תוך יצירת קשר רציף עם משרד הבריאות. אדגיש: אפילו בשלב הזה עדיין לא היתה הנחיה ממשרד הבריאות להתחיל להיערך ברשויות".

"בהמשך הודענו על צמצום הפעילות במשרדי העירייה, לצד הרחבת השירותים המקוונים לתושבים כדי למנוע ריכוז של אזרחים במחלקות, וכדי למנוע הדבקות מיותרות. עם ההגבלות הראשונות של משרד הבריאות התחלתי לקיים ישיבות שוטפות, שהפכו ליומיות לאחר פורים. בישיבת העבודה שהתקיימה אחרי פורים, הנחיתי על הפרדת הציבור המבוגר והמשפחות בסיכון באופן יזום. זו היתה החלטה עצמית שלנו ללא כל הנחיה של משרד הבריאות. למותר לציין כי לאורך השבועיים האחרונים אנחנו מצויים בקשר רציף עם התושבים ומעדכנים אותם בכל הנחיות משרד הבריאות".


כיצד פעלתם לשמירה על אוכלוסיית הסיכון?

"תחילה אגפי העירייה ריכזו מאות מתנדבים ובמקביל יצרנו קשר עם כ-900 תושבים מבוגרים, מגיל 65 ומעלה. אותם מתנדבים הגיעו לבתי המבוגרים והמשפחות בסיכון והחלו לבצע עבורם את הקניות של המצרכים, התרופות והסידורים בחוץ. התוצאה הוכיחה את עצמה: אחוז אפסי של חולים מבוגרים מכלל החולים באלעד. אדגיש שכבר בשלב זה העירייה שמרה על קשר רציף עם ציבור המבודדים והחולים, כדי לסייע להם ולמנוע מהם לצאת מהבתים.

"אציין כי במהלך השבוע האחרון פעלנו לפתיחת עמדת היבדק וסע בעיר, כדי לזהות מוקדם יותר נדבקים ולמנוע הדבקות המוניות. חשוב להדגיש כי באלעד התקיימו עד לפני ימים אחדים יותר מאלף בדיקות, מספר גבוה מאוד ביחס למספר התושבים מול ערים אחרות".

ומה באשר להסברה הייחודית לתושבי העיר?

"אכן באותם ימים פתחנו במסע הסברה שוטף, כולל הודעות טלפוניות ישירות, כדי לעקוף את המחסור במידע שקיים בציבור החרדי המנותק מדרכי התקשורת. ההודעות כללו את הקריאה החוזרת ונשנית לשמור על ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות. כשבחלק מהמקרים העירייה החמירה והוסיפה מקדמי בטיחות".

"כשהתקבלה ההחלטה על סיום הלימודים במוסדות הלימוד יצאה הודעה טלפונית לכלל התושבים כדי לעדכן את התושבים על הפסקת הלימודים בכל מוסדות החינוך, ללא החרגה, למעט הגנים והחינוך המיוחד שסיימו יום לאחר מכן. – ללא הודעה זו, למרבית ההורים לא היתה דרך לדעת על כך על ידי משרד הבריאות!

"במקביל בישיבת עבודה במטה החירום בעירייה הוחלט על שורת צעדים להתמודדות עם הפסקת הלימודים וההגבלות העירוניות. כך למשל, על מנת להשאיר את הילדים בבית, יזמה העירייה מגוון רחב של תעסוקה עבור הגיל הצעיר. מזה כשלושה שבועות מפעילה העירייה רכב עם מוזיקה שמחה, וכן מפעילה "שעת סיפור" ניידת לילדים היושבים במרפסות.

"הקמנו שורת קווים יעודיים לסיוע לתושבים. קו סיוע ייעודי לקורונה, לקשישים ובני גיל הזהב, אוכלוסיות מיוחדות וכמובן, חולים ומבודדים. קו חם של השירות הפסיכולוגי החינוכי לסיוע להורים וילדים להתמודד עם המצב החדש.

"העיריה אף פרסמה פסק הלכה של רבני העיר באמצעות עיתונות, מודעות רחוב והודעות קוליות כדי לשמור על הנחיות משרד הבריאות ולא להגיע לתפילות בבתי הכנסת, אלא להתפלל בקבוצות של עד 10 מתפללים. עם עדיפות לחצרות פתוחות – הוראה שאדגיש – באותה נקודת זמן - עדיין לא ניתנה על ידי משרד הבריאות. כמובן כשהגיעו בהמשך הנחיות משרד הבריאות – עדכנו את התושבים בכל האמצעים המותאמים לציבור החרדי העומדים לרשותנו".

היכן בא לידי ביטוי הנתק מול הגופים הממשלתיים?

"בכל הנוגע לבדיקות, לפינוי המבודדים ואלו דוגמאות קטנות. אני מרגיש שיש אנשים במגזר הארצי שבמקום להבין מה הבעיה ואיך פותרים אותה, הם לחצו את היד על ההדק ויצרו את הסגר על הערים החרדיות תוך ליבוי השנאה כלפי המגזר החרדי.

"מדובר בקרע שיקח שנים לאחות אותו. מוטב היה אם היו נותנים את הדעת לעובדה שתושבי הערים החרדיות התנהלו למופת והיו מדבררים את נסיבות אחוזי ההדבקה הגבוהים – מפגשי חג הפורים שעוד היו מותרים בטרם מתן ההוראות, הצפיפות בבתים והעובדה שמדובר במשפחות ברוכות ילדים. יש דרך לטפל בזה. אבל הם נזכרו מאוחר מדי ואנחנו סופגים את הטעות הזו".

מה אתה מציע בנקודת הזמן הנוכחית כחלופה לרעיון הסגר?

"שיהיה מקום זמין לבדיקות בהיקפים גדולים באופן מיידי. דבר נוסף שכל מבודד, אם הוא עדיין מהמעטים במשפחה שלא נדבקו – להוציא אויתו מיד לבידוד שכן בבתים שלנו אין מקום לבודד ולרווח את המרכולים שיעבדו 24 שעות ביממה. אז נכון, אני יודע שאם יגדילו משמעותית את כמות הבדיקות מספרי הנדבקים בעיר יעלו – אבל כך אנו בע"ה נפתור את הבעיה. סגר הוא לא פיתרון".

"אחזור למה שאמרתי בפתח הראיון: יש בצבא יחידה של פיקוד העורף. הם כל השנה מתאמנים על הסיטואציות הללו. הם עבדו איתנו באופן יוצא מן הכלל יחד עם המשטרה העירונית. אם היו יושבים איתנו בתחילת התהליך, שומעים אותנו ומדברים איתנו לאורך הדרך הכל היה נראה אחרת".

"אומר לך בכנות: יותר ממה שהמלחמה הזו תגבה בקורבנות בגוף, לצערי, היא תגבה קרבנות בנפש. גם עם ילדים וגם עם מבוגרים. לא מעט השקעה תידרש בהיבט הנפשי להחזיר את החיים למסלולם וההסתה המתרחשת כרגע ברחוב הישראלי לא תורמת לכל זה. כמה מצער".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו