אסד יואשם בפשעי מלחמה?

ועדת החקירה של האו"ם לשימוש בנשק כימי אמורה לפרסם דו"ח ראשון שבו תאשים באופן רשמי את נשיא סוריה בשימוש בנשק כימי נגד אזרחיו.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ג בניסן תש"פ

אסד יואשם בפשעי מלחמה?-ערוץ 7
נפגעי נשק כימי בסוריה
צילום: רויטרס

דו"ח ראשון של ועדת החקירה שמונתה מטעם "הארגון לאיסור השימוש בנשק כימי" של האו"ם, אמור להתפרסם ביממה הקרובה ולהאשים את נשיא סוריה בשאר אסד באחריות ישירה למתקפות כימיות שגבו את חייהם של מאות אזרחים סוריים בשנים האחרונות.

על פי דיווחים באו"ם, הדו"ח אמור להטיל אחריות ישירה על אסד על המתקפה בכלור על פרבר "דומא" בדמשק בשנת 2018 שגבתה את חייהם של לפחות 85 בני אדם, ומתקפת גז סארין קטלנית על ח'אן שייחון בשנת 2017 שהרגה 89 בני אדם.

אסד גם יואשם במתקפת נשק כימי בשנת 2017 על הכפר אל לטמינה.

הדו"ח שיפורסם הוא תוצאה של סמכויות נרחבות שהטיל האו"ם על "הארגון לאיסור השימוש בנשק כימי" המסונף לאו"ם "לזהות את מבצעי השימוש בנשק כימי בסוריה על ידי זיהוי ודיווח על כל מידע שעשוי להיות רלוונטי בנוגע למוצא הנשק הכימי".

צוות החקירה המיוחד מונה על מנת לעקוף את זכות הוטו של רוסיה, בעלת בריתו של אסד, שחסמה עד היום ניסיונות חקירה לגבי השימוש בנשק כימי נגד אזרחים סוריים.

ממצאי הדו"ח עלולים להביא להאשמות קשות נגד נשיא סוריה אסד ובכירי משטרו, לרבות אישום בביצוע פשעי מלחמה, אך גם לעימות דיפלומטי מול רוסיה, איראן וסוריה, הטוענות כי הדו"ח מוטה פוליטית.