נוער טכנולוגי למען החברה

דוד חביב מכפר הרא"ה הקים מיזם של בני נוער שמטרתו לסייע לארגונים ועמותות להקים פלטפורמות טכנולוגיות מתקדמות.

עמיחי כהן , י"ג בניסן תש"פ

נוער טכנולוגי למען החברה-ערוץ 7
הלוגו של הארגון
צילום: לישי ספרלינג

האם פעם חשבתם מה עומד מאחורי אתרי נאינטרנט שאתם גולשים בהם והמשחקים שאתם משחקים במחשב? התשובה היא כמובן עבודת תכנות קשה ומסובכת שעולה לא מעט כסף ולוקחת זמן רב.

באופן לא מפתיע תחום התכנות "שייך" לדור הצעיר שנולד עם הסמארטפון ביד וחלומות על הכסף שבהייטק. אבל מיזם חדש, מפתיע ופורץ דרך של בני נוער מוכשרים - מוסיף למשוואה גם את הרצון לעזור לזולת.

הכירו את דוד חביב, נער בן 17 מכפר הרא"ה, תלמיד ישיבת דרכי נעם בפתח תקווה וחובב תכנות מושבע. כמו רוב הילדים, גם דוד שיחק המון משחקי מחשב בילדותו, אך החליט שהוא מעוניין לעבור לשלב הבא בעולם המחשבים ולהפוך ליוצר משחקים או בקיצור- מתכנת.

בעזרת קורסים באוניברסיטה והמון לימוד עצמי באינטרנט הגיע דוד ליכולות גבוהות של תכנות. בשלב הזה החליט להשקיע את הידע שלו בהתנדבות למען החברה, אבל לא מצא מסגרת או יוזמה דומה קיימת.

כך נולד מיזם Teen4Tech - נוער טכנולוגי למען החברה. המיזם מציע לארגונים ועמותות שמתקשות להקים פלטפורמות טכנולוגיות כגון אפליקציות, אתרים, מאגרי נתונים ועוד, הקמה ותכנות ללא עלות כלל.

כל זה מתבצע על ידי בני נוער שמעוניינים לנדב את יכולותיהם הגבוהות למען עמותות וארגונים המסייעים לחברה, או כמו שדוד קורא לזה - "תנו לנו לעזור לכם לעזור לכולנו".

מה למעשה גורם לנער לרצות להתנדב אצלכם ולהשקיע שעות ארוכות מזמנו?

"יכולות מדעי המחשב הן לא כאלו שיש לכל בן נוער. מי שהצליח לרכוש את היכולת מעוניין לחלוק אותה עם אחרים על מנת לנצל את כשרונו כמה שניתן. בנוסף, בארגון שלנו יש רווח כפול, גם סיוע טכנולוגי לזקוקים לכך וגם מסגרת להתקדמות מקצועית נער שיש לו פרויקט לעבוד עליו יתקדם מהר יותר בעולם התכנות".

בארגון שהוקם קיימים מספר צוותי עבודה, צוות גיוס מתנדבים שאחראי ליצור קשר עם נוער מתכנת פוטנציאלי, צוות תקשורת חיצונית שאחראי על הקשר עם הארגונים המעוניינים בשירות, צוות פרסום ומדיה שאחראי על פרסום המיזם וכמובן - צוות המתכנתים שעובד על הפרויקטים עצמם.

מתי הוכהאוזר תלמיד כיתה י"א, גר באריאל בשומרון ומשמש כראש תחום תקשורת חיצונית. דוד פנה אליו בשלבי הקמת הארגון המוקדמים והוכהאוזר ישר קפץ על העגלה והתחיל לעבוד. "תמיד אהבתי להתנדב ולתת מעצמי לטובת אחרים" הוא מספר, "וכאן מצאתי מסגרת שהיא מיוחדת במינה ואין אותה במקומות אחרים, ולא רציתי לפספס את ההזדמנות להשפיע בדרך הנדירה הזאת".

מה מייחד את הארגון והיוזמה שלכם?

"רוב הארגונים מקדמים את החברה בצורה אחת שהיא המומחיות שלהם, וזהו. אנחנו עוזרים לכל אותם ארגונים וכך מצליחים לקדם את כולם בו זמנית ולא רק לקדם מטרה אחת. בנוסף, בניגוד להרבה נוער מתנדב, אנחנו לוקחים תחום שלרוב לא מפותח בקרב בני נוער ומנצלים אותו לטובת ההתנדבות".

איך אתם רואים את ההשפעה של היוזמה שלכם?

הוכהאוזר: "אותי ממש ביאס לשמוע על רעיונות מדהימים שיכולים לעזור לכולנו ולא מתפתחים רק בגלל בעיות טכניות. לכן אני שמח מאוד שהקמנו את הארגון בשביל למנוע את זה".

דוד: "חשוב לנו להפוך את החברה שלנו למקום יותר טוב, לכן אנחנו פה לעזור לבעלי מיזמים לעשות את הצעד הראשון בדרך לשנות את העולם".

מה החזון שלכם לארגון Teen4Tech?

"אני מקווה שנצליח להגיע עם היוזמה לכמה שיותר עמותות וארגונים מצד אחד ונוער מתכנת מצד שני-לתת לכולם צ'אנס", אומר דוד.

מתי מוסיף, "אנחנו מקווים שנגיע למצב שלא יהיה שום רעיון שיכול לעזור לחברה ויתקע מסיבה טכנית טכנולוגית".

"הלוואי שנצליח לגרום לכך ששום אדם לא יצטרך לבזבז שקל מיותר על מוצרים טכנולוגים בשביל הארגון שלו או היוזמה שהוא רוצה לקדם או להקים, ככה נעזור להפוך את העולם למקום יותר טוב, מסכם דוד חביב.

בנוסף אם אתם מעוניינים להתנדב, אתם יכולים לשלוח הודעה לדביר - 054-6718848.

ארגון או עמותה שצריכה את שירותי הארגון יכול לשלוח למתי הודעה - 054-7059744.