המחדל הגדול של משרד הבריאות
המנכ"ל משה בר סימן טוב: בדיקות קורונה מקיפות בבתי אבות

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן הודיע הערב רק לאחר עתירה לבג"ץ כי בכל בית אבות בו יימצא חולה - ייבדקו כלל הדיירים ואנשי הצוות.

ערוץ 7 , י"ג בניסן תש"פ

קורונה. אילוסטרציה
קורונה. אילוסטרציה
צילום: רויטרס

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב החליט הערב (שלישי) להרחיב את מספר הבדיקות בבתי האבות.

על פי ההנחייה במקום בו התגלה חולה קורונה ייבדקו כל דיירי וצוות בית האבות. 14 דיירי בתי אבות נפטרו בישראל כתוצאה מנגיף הקורונה מאז פרוץ המגיפה.

משרד הבריאות החל לבדוק את דיירי בתי האבות רק לאחר שהקורונה גבתה את חייהם של כמה מתושבי בית האבות "נופים" בירושלים. לאחר מכן התעכב בבדיקת דיירי בתי אבות אחרים, בהם "משען" בבאר שבע - ששמונה מדייריו מתו בעקבות המחלה.

בעקבות המחדל פנו 24 בתי אבות ודיור מוגן לבג"ץ, באמצעות עורך הדין אילן בומבך, בבקשה לחייב את משרד הבריאות לערוך בדיקות קורונה מקיפות.

העותרים דרשו בדיקות לכל הצוות והדיירים בתוך 24 שעות בכל בית שבו התגלה הנגיף ועריכת בדיקות מקיפות בתוך 10 ימים גם במוסדות שבהם הוא לא התגלה.

לעתירה לחצו כאן

בעתירה נטען כי משרד הבריאות אין נוהל סדור לטיפול במקרי חולה קורונה וכי בתי אבות ודיור מוגן מתחננים לבדיקות במקרים שבהם התגלה אצלם הנגיף וכי קיים מחסור חמור בצוות ובציוד לטיפול נגד נגיף הקורונה.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר הערב עו"ד בומבך, "מצער שבמשך כחודש שלם משרד הבריאות סירב לדרישתנו לקיים בדיקות נרחבות בבתי האבות. רק לאחר שעתרנו לבג"ץ, שקבע דיון דחוף בעתירה, משרד הבריאות נזכר לשנות את מדיניותו. אוכלוסיית הדיור המוגן נמצאת בסיכון מוגבר במיוחד, יש להתייחס אליה כך, ולא להפקירה. עדיין נותרו נושאים חשובים שעתרנו לגביהם ונבקש את התערבותו הדחופה של בג״צ".

עו"ד אילן בומבך
צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי