זהירות – תרופות מזוייפות לקורונה

ארגון הבריאות העולמי פירסם אזהרה מתרופות מזוייפות רבות המשווקות בעולם כ"תרופה מועילה לקורונה".

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בניסן תש"פ

Coronavirus test קורונה
Coronavirus test קורונה
iStock

אזהרה חמורה של ארגון הבריאות העולמי מפני מגוון גדול של תרופות מזוייפות המוצגות כ"תרופות המועילות לקורונה" הנמכרות ברחבי העולם.

בהודעה שפירסם ארגון הבריאות העולמי נמסר כי "לנטילת התרופות הטלו עלולות להיות תופעות לוואי חמורות מאוד". אחד המומחים בארגון הזהיר מפני "מגיפה מקבילה, של מוצרים ותרופות לא תקניים ומזוייפים".

רשת בי.בי.סי ערכה תחקיר ממנו עולה כי תרופות מזוייפות רבות מוצעות למכירה ברחבי העולם כ"תרופה לקורונה" כאשר זייפנים רבים מייצרים תרופות הנראות וארוזות בדיוק כמו התרופות המקוריות אולם מכילות חומרים מזיקים לבריאות. לטענת אנשי ארגון הבריאות העולמי, אחת הסיבות המרכזיות לפופולריות של התרופות המזוייפות המופצות בשווקי העולם היא העובדה כי סין והודו, מהיצרניות הגדולות בעולם של תרופות, נמצאות בהסגר וכמעט אינן מייצרות או משווקות תרופות לעולם.

בעקבות הביקוש הגדול שנוצר, החלו להופיע בשוק תחליפים מזוייפים המסוכנים לבריאות. בעקבות התופעה, השיק האינטרפול מבצע בשם "Pangea" במסגרתו היחידה ללוחמה בפשיעה רפואית ביצעה 121 מעצרים ב-91 מדינות ברחבי העולם במהלך שבוע אחד בלבד, בו נעצרו מפיצי תרופות מזוייפות והוחרם ציוד רפואי ותרופות מזוייפות בשווי 14 מיליון דולר.

בין המוצרים שהוחרמו היו עשרות אלפי מסכות פנים מזוייפות ותרופות מזוייפות שלטענת היצרנים "מסוגלות לרפא קורונה". על פי אנשי ארגון הבריאות העולמי התופעה הפכה כל כך נפוצה עד שהיקף המסחר בתרופות מזוייפות מוערך ב-30 מיליארד דולר ברחבי העולם.